100-lecie OSP Łaskarzew

100-lecie OSP (1)Łaskarzewska Straż skończyła 100 lat! Ten piękny jubileusz świętowaliśmy w niedzielę 11 września na Rynku w Łaskarzewie i potem wieczorem w Alejkach na zabawie dla mieszkańców.

Część oficjalna uroczystości jubileuszu 100-lecia OSP Łaskarzew100-lecie OSP (2) rozpoczęła się zbiórką pododdziałów w Alejkach o godz. 11.30. Po przemarszu do Kościoła Parafialnego, druhowie, goście i mieszkańcy uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji strażaków. Homilię wygłosił kapelan strażaków i Proboszcz Parafii Wilga ks. Henryk Och.

100-lecie OSP (3)Uroczystości na Rynku, rozpoczęły się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości dha Tomasza Kwiatkowskiego, Naczelnika OSP Łaskarzew, podniesieniem flagi państwowej i uczczeniem – minutą ciszy – pamięci strażaków poległych podczas akcji ratowniczej w World Trade Center w Nowym Jorku (warto przypomnieć w tym miejscu, że jubileusz 100-lecia OSP Łaskarzew przypadł równo 10 lat po tragicznym ataku terrorystycznym na WTC).

100-lecie OSP (4)Gości powitali Prezes OSP Łaskarzew dh Piotr Korycki i Burmistrz Miasta mgr Lidia Sopel-Sereja – gospodarz uroczystości. Rys historyczny jednostki odczytał dh Leszek Bednarczyk.
Następnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Jako pierwsza „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych” 100-lecie OSP (5)wyróżniona została jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaskarzewie. Odznaczenia sztandaru jednostki dokonali V-ce Prezes Zarządu Związku OSP RP woj. mazowieckiego dh Stefan Todorski i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Stefan Gora.
/Pełną listę odznaczonych strażaków – z uwagi na jej rozmiar – przedstawimy oddzielnie./

100-lecie OSP (6)Po wręczeniu odznaczeń i przemówieniach okolicznościowych nastąpiła defilada jednostek i korowód historyczny. Była to bez wątpienia bardzo atrakcyjna wizualnie część uroczystości i pozwoliła zaprezentować się naszym strażakom – i nie tylko im, ponieważ w defiladzie uczestniczyli ich koledzy z okolicznych miejscowości – w całej okazałości. 100-lecie OSP (7)Na czele z orkiestrą, druhowie przemaszerowali pod Strażnicę, gdzie nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej. Pod odsłoniętą tablicą oraz pod tablicą upamiętniającą 60-lecie OSP złożono kwiaty.

100-lecie OSP (10)Po oficjalnym zakończeniu uroczystości ok. godz. 16.00 i przemarszu pododdziałów w Alejki rozpoczęła się część nieoficjalna – rozrywkowa. Blok kulturalno – rozrywkowy w Alejkach rozpoczęły pokazy ratownictwa.100-lecie OSP (11) Można było dokonać wpisu do księ­gi pa­miąt­kowej. Innymi atrakcjami były m.in: występy muzyczno-kabaretowe, koncert zespołu RED LIPS z „Must Be The Music”, zabawa taneczna „disco” z zespołem, a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.

100-lecie OSP (12)W sali bankietowej OSP liczni zaproszeni goście i druhowie strażacy spotkali się na okolicznościowym obiedzie. Uczestniczyli w nim m.in. poseł Krzysztof Borkowski oraz – bez wątpienia „gość wieczoru” – wicepremier i minister gospodarki (a jednocześnie Prezes ZG Związku Ochotniczych Straży Pożarnych) Waldemar Pawlak. /Wcześniej, w uroczystościach na Rynku uczestniczyła posłanka Stanisława Prządka/.

Brawa dla Strażaków! Program uroczystości był bogaty i atrakcyjny. Impreza zorganizowana została z rozmachem – godnym chwili – i wzorowo. Organizatorom można pogratulować!100-lecie OSP (13) Przypominało to uroczystości na Placu Piłsudskiego w War­sza­wie – powagą, elegancją, per­fek­cyj­nym przygotowaniem. Strażacy prezentowali się znakomicie – poczty sztandarowe, dowódcy i druhowie. Oczywiście, były drobne niedociągnięcia, ale zważywszy na rozmiar uroczystości były one nieuniknione.

Organizacja części kulturalno-rozrywkowej obchodów 100-lecia OSP Łaskarzew została dofinansowana przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2007-2013, oś 4 „Leader”, działanie 4.1, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu Małych Projektów. Z całkowitych kosztów operacji, które wyniosły 34272,11 zł, 70% zostało dofinansowane kwotą 23990,47 zł.

Logo PROW+UE+LEADER

ps. oprócz pełnej listy odznaczonych druhów chcemy także zamieścić wkrótce historię jednostki OSP w Łaskarzewie.

ps. galerię zdjęć z uroczystości można znaleźć tutaj.

Opracował: Naczelny

Tagi: , ,

2 komentarze do “100-lecie OSP Łaskarzew”

 1. WK napisał(a):
  18 września 2011 godz. 20:41

  Popieram apel pani Haliny do p.burmistrz/we wzcesniejszym artykule o obchodach/najwyzszy czas zaprzestac wydawac zgody na te pikniki kola gospodyn.Ludzie w kolo chca odpoczac,w nocy spac,ogolna zasada cisz od godz.22. Mamy prawo do odpoczynku.

 2. mieszkaniec napisał(a):
  20 września 2011 godz. 18:45

  Ja tez popieram apel pani Haliny,oprócz tego postuluję aby wesela konczyły sie o 22,zakazac jazdy samochodem po godzinie ciszy,a ponadto zakazac psom szczekac,koty tez dobrze jest pozamykac,pociagi zatrzymac do rana,wszelkie bary pozamykac,młodziez zamknąć w domu żeby czasem nie wyszła.A najlepiej ogłosić w Łaskarzewie godzinę policyjną.
  Pozdrowienia dla Haliny.

Kalendarz

Wrzesień 2011
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów