,,…Pójdę w nocy mrok…” – relacja z Rajdu

Grupa rajdowiczów

Ciemność widzę, widzę ciemność. I poszliśmy „…w nocy mrok” w Pierwszym Pieszym Łaskarzewskim Rajdzie Nocnym dla upamiętnienia rocznicy obrony i spalenia Miasta Łaskarzew. Trasa liczyła około 20 km i biegła przez Baranichę, Wolę Rowską, Rowy, Kobylą Wolę, Osadę Józefów, Kacprówek, Stary Pilczyn, Nowy Pilczyn, Łaskarzew. Pogodna noc Rajdu z 17 na 18 września 2011r. pozwoliła uczestnikom skoncentrować się na pieszej wędrówce i zadaniach do wypełnienia rozproszonych po trasie.

PLAKAT RAJD NOCNY 17092011

Pierwsi śmiałkowie zaczęli się zbierać w punkcie zbornym na ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie około godziny 19.00. Godzinę później było nas już około 50 pieszych rajdowiczów nocnych.

Zbiórka przed rajdem

Na miejsce zbiórki dotarł również Maciej Poczek dziennikarz TVGarwolin, który przeprowadził wywiady z organizatorami i uczestnikami rajdu. Wyszliśmy 17 września 2011r. około 21.00 podzieleni na 3 grupy z przewodnikami i opiekunami.

Wywiady TV Garwolin

Jedna pod opieką przewodnika Piotra Żabczyńskiego. Druga to licealiści z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie z klasy mundurowej pod opieką P. Agnieszki Rutkowskiej i P. Joanny Głaszczki z przewodnikiem Markiem Kusakiem. Trzecia grupa pod przewodnikiem Henrykiem Dąbrowskim.

Przed wymarszem

Wyjście w teren

Po drodze na biorących udział w marszu czekały krótkie notki historyczne związane z lokalną historią terenu Miasta i Gminy Łaskarzew. Uczestnicy dowiedzieli się o przejściu Armii Andersa i Hubalczyków przez Łaskarzew. Inne wzmianki związane były ze spaleniem Miasta Łaskarzew i Żydami Łaskarzewskimi.

Przy ognisku

Ognisko

Półmetek rajdu w Rowach

Na półmetku w Rowach około 23.00 organizatorzy przygotowali ognisko, ciepłą herbatę i strawę w postaci grochówki dla wszystkich rajdowiczów. Poczęstunek przygotowali Druh OSP Łaskarzew Łukasz Laskowski (Wiceprezes scia) z pomocą syna Druha Ksawerego Laskowskiego.

Grupa na półmetku w Rowach

Strawa prawie gotowa

Grochówka już gotowa

Trochę odpoczęliśmy i w granicach godziny 0.00 wyszliśmy na drugi odcinek. Po drodze minęliśmy lotnisko z 1944r. pod Kobyla Wolą oraz Pomnik dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej w Osadzie Józefów. Końcowy etap wiódł drogami na skraju lasów w Kacprówku i Pilczynie. Około godziny 4.00 wszystkie trzy grupy dotarły do bazy w Łaskarzewie.

Komandorka rajdu P. Renata Bednarczyk

Przez cały ten czas Komandor Rajdu P. Renata Bednarczyk wspólnie z P. Tadeuszem Rutkowskim i P. Elizą Józwicką czuwali w punkcie dowodzenia na Alejowej 13 w Łaskarzewie. Uczestnicy dotarli do punktu wyjścia dość zmęczeni ale radośni z planami na powtórkę wyprawy. Przy okazji rajdu nastąpiła również integracja grupy głównie młodych ludzi powiatu garwolińskiego. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tej niecodziennej inicjatywy a w szczególności dla Piotra Żabczyńskiego ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Henryka Dąbrowskiego, Marka Kusaka, Łukasza Laskowskiego ze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego i OSP Łaskarzew oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Łaskarzewie Renaty Bednarczyk, Agnieszki Rutkowskiej, Joanny Głaszczki, Tadeusza Rutkowskiego, Elizy Józwickiej. Podziękowania dla P. Bogdana za udostepnienie miejsca pod ognisko. Podziękowania również dla wszystkich Rajdowiczów za udział w tym niecodziennym lokalnym wydarzeniu. Zapraszamy do udziału za rok.

relacja foto: Andrzej Żółkoś    

________________________________________________________

Lokalna turystyka wędrowna organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej w ramach dwuletniego projektu Partnerstwo Organizacji Pozarządowych POZYTYWNA ENERGIA dofinanowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Budżetu Miasta i Gminy Łaskarzew

Zapraszamy na stronę projektu. KLIKNIJ

Tagi: , , , ,

26 komentarzy do “,,…Pójdę w nocy mrok…” – relacja z Rajdu”

  1. Franciszek Maurer napisał(a):
    24 września 2011 godz. 13:11

    Nareszcie!
    Eryku, a może w przyszłości inscenizacja?

  2. Bazyli napisał(a):
    24 września 2011 godz. 16:09

    Franciszku, pytanie pewnie zasadne, tylko czy właściwy adresat 😉 Rajd był oczywiście super!

  3. Franciszek Maurer napisał(a):
    24 września 2011 godz. 18:58

    Hmmm, Coś mi się ubzdurało, że tym kręci CIA i bracia Eryk i Łukasz L.

    Na rajdzie nie byłem, ale przez przypadek na zdjęcie bym się załapał 🙂

  4. eryk napisał(a):
    24 września 2011 godz. 22:44

    Rajdem „kręci” Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej + CIA (w tym m.in. Łukasz L.). Ja byłem jedynie uczestnikiem.

  5. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 08:41

    Myślę, że artykuł jest chyba dość zrozumiale napisany. Czy mi się tylko tak wtdaje?

  6. Franciszek Maurer napisał(a):
    25 września 2011 godz. 09:49

    Trudno powiedzieć 🙂 Wiadomo co autor napisał… nie wiadomo co chciał napisać 🙂
    Nie jestem z Łaskarzewa, więc rzeczy dla was oczywiste dla mnie takimi nie są. Brakuje mi trochę zdania:
    „Z inicjatywy …………… ruszył 1 Pieszy Łaskarzewski Rajd Nocny”
    Wiadomo kto się włączył w organizację, wiadomo kto jest komandorem, ale czyja to zasługa że ci ludzie mieli się do czego przyłączyć – nie wiadomo.

    Impreza się udała? Udała. Jesteście zadowoleni? Jesteście to się nie ma czego wstydzić tylko wyraźnie napisać kto wpadł na taki pomysł, bo pomysł dobry i rozwijać go wypada.

  7. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 09:57

    Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tej niecodziennej inicjatywy a w szczególności dla Piotra Żabczyńskiego ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Henryka Dąbrowskiego, Marka Kusaka, Łukasza Laskowskiego ze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego i OSP Łaskarzew oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Łaskarzewie Renaty Bednarczyk, Agnieszki Rutkowskiej, Joanny Głaszczki, Tadeusza Rutkowskiego, Elizy Józwickiej. Podziękowania dla P. Bogdana za udostepnienie miejsca pod ognisko. Podziękowania również dla wszystkich Rajdowiczów za udział w tym niecodziennym lokalnym wydarzeniu. Zapraszamy do udziału za rok.

    Przytaczam fragment. I wszystko na temat. Pozdrawiam.
    PS.
    Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas. tj. Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej, POZYTYWNA ENERGIA

  8. Franciszek Maurer napisał(a):
    25 września 2011 godz. 10:08

    MK.
    No cóż z powyższego wynika jedno – nie rozumiesz co piszesz.

    Może to ci trochę pomoże.
    Wiadomo komu dziękujesz, wiadomo kogo zapraszasz… tylko jako ja jako niezorientowany nie wiem KTO dziękuje i KTO zaprasza.

    Mnie podpis MK nic nie mówi. Skoro jesteś tej imprezy organizatorem może warto przełamać opory i przedstawić się z imienia i nazwiska, organizacji itp?

  9. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 10:37

    Organizatorem tej imprezy są Stowarzyszenia, które wymieniłem i ich członkowie, których też wymieniłem. Widzę Franciszku, że bardzo uważnie czytasz tekst. Także nie muszę Ci podpowiadać co masz zrobić, żeby skrót MK coś ci powiedział.
    Zapraszam jak to już zauważyłeś mam w zwyczaju do pisania dla Naszych Spraw. Choć nie jesteś tutejszy napewno szybko ogarniesz temat Miasta Łaskarzew co zauważyłem w twoich komentarzach.
    Redakcja Naszych Spraw mieści się na ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie, godziny otwarcia po 19.00 prawie każdego dnia tygodnia. Sobota zazwyczaj od 10-11 do 14-15 czasem dłużej.
    Zapraszam do współpracy. Wtedy napewno się poznamy.

    Napewno nie będę dla Ciebie Franciszku zmieniał mojego podpisu pod tekstami.

    pozdrawiam
    MK

  10. Franciszek Maurer napisał(a):
    25 września 2011 godz. 11:32

    Chyba zatrzymam się na komentarzach.
    Ale na przyszłość proponuje wyraźnie pisać kto jest pomysłodawcą, kto organizatorem, kto się przyłączył, kto wspierał i kto objął patronat medialny. I kto komu za co dziękuje 🙂

    Proponuje tez pomyśleć nad rozwinięciem imprezy.
    Np rajd nocny z soboty na niedziele szlakiem przegrupowujących się oddziałów polskich i niemieckich a w niedziele inscenizacja obrony Łaskarzewa.

    Może nawet zorganizować Łaskarzewską Grupę Rekonstrukcji Historycznej – 44pp 13DP?

  11. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 12:23

    Dziękuję za uwagi. Postaramy się z nich skorzystać. Ale czy skorzystamy to już inna historia. Ja osobiście nie widzę powodu podawania co roku kto jest pomysłodawcą tego rajdu z imienia i nazwiska. Bo to moim zdaniem nie jest rajd pod wezwaniem pomyslodawcy (bez obrazy). Wystarczy, że podamy organizatorów.
    Pomysł jest ważny ale to nie wszystko. Pomysłodawcą w tym przypadku jest młody kreatywny animator Piotr Żabczyński ze Stowarzyszenia HZŁ i Stowarzyszenia CIA. Jest w CIA i działa dla SHZŁ w projekcie Pozytywna Energia.

    Nie zgodzę się z Tobą, że nie wiesz kto jest organizatorem. Już pisałem kto i nie chcę się powtarzać bo to jest jasne jak słońce i widoczne nawet na Plakacie zaproszeniu.
    Jak to by była inicjatywa prywatnej osoby to napewno też byś to zauważył na zaproszeniu z imienia i nazwiska. A na plakacie widzisz (mam nadzieję) dwa loga organizacji pozarządowych, tj. SHZŁ i CIA. I nie rozumiem twojego uporu maniaka Franciszku.

    Jeżeli chodzi o media to jest dużo do zrobienia po stronie organizatorów w tym temacie patrząc na doświadczenia tegorocznego Rajdu.

    Po pierwsze i najważniejsze Franciszku:
    1. Łatwo jest proponować. Ja też mogę wiele zaproponować.
    I co z tego. Potrzebni są ludzie i jeszcze raz ludzie ( w tym Ty też )

    Z tego co Piszesz wnioskuję, że Masz doświadczenie w organizacji różnych imprez. Proponuję wspomóc tym doświadczeniem organizatorów i w przyszłym roku 2012 dołączyć do organizacji Rajdu. Napewno będziesz potrzebny.
    A jak załatwisz jeszcze kilka osób chetnych do pomocy to i rekonstrukcja jest realna moim MK zdaniem.

    Narazie Franciszku bo chyba tylko tracę czas.

    pozdrawiam
    MK

  12. Franciszek Maurer napisał(a):
    25 września 2011 godz. 12:58

    Zdaje się że nie tylko ty „tracisz czas”

    „Ja osobiście nie widzę powodu podawania co roku kto jest pomysłodawcą tego rajdu”

    To ja się grzecznie zapytam – która to edycja PIERWSZEGO pieszego rajdu???

    Zakładając że jest to np 25 edycja to jak widzisz nie dla wszystkich jest to oczywiste że Piotr Żabczyński jest pomysłodawcą. Wymieniłeś go i podziękowałeś jakby to on się przyłączył do twojego świetnego pomysłu. Nie wszyscy też mieli okazje widzieć zaproszenie, a jeżeli widzieli to nie musieli na nie zwracać uwagę.
    Nie rozmawiamy tu o zaproszeniu tylko o pewnym nietakcie.

    Z artykułu zamieszczonego w NS wynika jasno że organizatorem jest MK! I ten MK teraz dziękuje sobie samemu i osobą które się przyłączyły do organizacji imprezy.

    Co więcej zamieszczasz artykuł jako redaktor NS, a nie jako przedstawiciel organizatora, dlatego też jako odbiorca mogłem uznać Eryka jako osobę która to firmuje.
    Myślę że komuś należy się słowo „przepraszam”.

    Odnośnie zaproszenia do współpracy – no wiesz wolałbym nie dowiedzieć się w trakcie że …. tracę czas – więc dziękuję nie.

  13. ati napisał(a):
    25 września 2011 godz. 13:53

    Myslę, że masz za mało wiedzy o tym co tu w Łaskarzewie się dzieje (konkretnie w tym przypadku chodzi o „Pierwszy Łaskarzewski Rajd Nocny”) i wydajesz niewłaściwe osądy. Moim zdaniem są one krzywdzące wobec osób które poświęciły wiele czasu i wysiłku aby pomysł mógł być zrealizowany. W mojej ocenie nietaktem jest publiczne pouczanie w komentarzach organizatorów tej imprezy – w zaden sposób nie zasłużyli na to. Dziwne, że w pierwszym komentarzu wyraziłeś aplauz, a potem wyszło jak wyszło. Niepotrzebne te złe emocje i widzę tu rolę Naczelnego – trzeba je ostudzić.

  14. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 14:06

    Tego się spodziewałem po Tobie Franciszku.

    pozdrawiam
    MK

  15. Franciszek Maurer napisał(a):
    25 września 2011 godz. 14:49

    Baaa!
    Ja nie mam żadnej wiedzy na ten temat! Poza tą którą zdobyłem czytając artykuł! Osądy wydaje wyłącznie na podstawie powyższego tekstu. W żadnym też komentarzu nie „pouczam” organizatorów tej imprezy.
    Ja w dalszym ciągu wyrażam aplauz i podziw dla imprezy.
    Jestem całkowicie za!

    Natomiast moja polemika dotyczy tylko i wyłącznie przekazu autorstwa MK!
    Być może posiadacie Państwo wiedzę znacznie większą niż ja, i wam nie trzeba wielu rzeczy wyjaśniać, ale wypadałoby zrozumieć że ten przekaz ma trafiać nie tylko do tych doskonale zorientowanych ale i też tych którzy z miejscowością Łaskarzew spotykają się po raz pierwszy.

    Chyba że się mylę. Chyba że NS to gazeta o was dla was.
    Czego po Eryku bym się nigdy nie spodziewał.

    W jednym z komentarzy MK pisze:

    „Myślę, że artykuł jest chyba dość zrozumiale napisany. Czy mi się tylko tak wtdaje?”

    Ma prawo tak myśleć, ja uważam że jednak tak mu się tylko wydaje.
    Być może że problem nie w jego pisaniu a w moim postrzeganiu. Jeżeli tak to może MK zamiast reagować oburzeniem powinien się skupić nad tym co zrobić by jego przekaz był zrozumiały również dla takich betonów jak ja.

    Reasumując może warto się zastanowić co się pisze?
    Tak by nikt kto czyta (nawet beton) nie ubzdurał sobie że to NS są organizatorem.

  16. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 14:52

    To jest portal przypominam Nasze Sprawy.

  17. MK napisał(a):
    25 września 2011 godz. 15:03

    Rzeczywiście twardy orzech do zgryzienia.

  18. PŻ napisał(a):
    26 września 2011 godz. 00:29

    „Zakładając że jest to np 25 edycja to jak widzisz nie dla wszystkich jest to oczywiste że Piotr Żabczyński jest pomysłodawcą. Wymieniłeś go i podziękowałeś jakby to on się przyłączył do twojego świetnego pomysłu. ”

    Franciszku dobrym pomysłem jest publikacja w przyszłości historii rajdu i budowa takiej legendy 🙂 Wydaje mi się( chociaż nie jestem pewien), że nasi bardziej doświadczeni koledzy z Maciejowic zapomnieli o tym i teraz o niektórych bardzo zasłużonych organizatorach nikt nie pamięta.
    W tej chwili jednak jest dla mnie ważniejsze, że w kadrze cały czas była i jest pozytywna atmosfera współpracy. Cieszę się, że mogę działać w projekcie Pozytywna Energia z ramienia Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej. Rajd był szalonym innowacyjnym pomysłem i nikt z nas nie zawracał sobie głowy takimi grzecznościowymi formułami. Artykuł napisany przez MK jest dla mnie bardzo pozytywny.
    W następnych edycjach można by rzeczywiście zamieszczać historię rajdu bo nikt nie wie kto w przyszłości przejmie organizację imprezy i czy jacyś źli ludzie nie będą chcieli się podpisać pod naszym sukcesem.
    Twoje pomysły Franciszku są interesujące jednak do realizacji niektórych z nich potrzeba (oprócz zaangażowanych aktywnych ludzi ) tego o czym dżentelmeni nie rozmawiają 😉

    Pozostaje mi na koniec stwierdzić, że nie czuję się pominięty:)
    W Pozytywnej Energii pracujemy jak zespół i cały zespół zaangażowany w rajd został w artykule wymieniony. Mam nadzieję, że nie będę musiał ponownie wypowiadać się na ten temat.
    Franciszku widzę, że jesteś wyjątkowym purystą językowym dla tego wybacz, pewne błędy stylistyczne w mojej notce. Zważ, że piszę ją w pół do pierwszej i to bez wielkiej ochoty. Skoro jednak temat tyczy się bezpośrednio mnie to musiałem się wypowiedzieć.

  19. Franciszek Maurer napisał(a):
    26 września 2011 godz. 10:25

    Piotrze.
    Nie jestem purystą językowym i daleko mi do tego, natomiast irytuje mnie gdy ktoś usiłuje mi po łaskarzewsku udowadniać, że „dwa lewe to para” (chyba wiesz o czym mówię?)

    Wychodzi na to że jestem pieniaczem bo… źle odczytałem tekst.
    Może i źle, ale skoro tak to widocznie został „napisany do….” No dobrze, został napisany jak został…. Nic tego nie zmieni zwłaszcza że autor zamiast zainteresować się co było nie tak z uporem maniaka udowadnia mi pieniactwo.

    Teraz żeby było konstruktywnie….

    Impreza się odbyła, wszyscy zadowoleni więc pora by popracować nad następną. Tak żeby jak mówisz kolejny nie był szalonym a dobrze przemyślanym projektem.

    Wydaje mi się – czytając wypowiedzi – że podchodzicie do tematu bardzo nieśmiało. Może warto się zebrać i zapytać organizatorów jak sobie wyobrażają np. wspomnianą 25 edycję? Noooo może to zbyt odległy termin więc powiedzmy… 5. Tak by móc do czegoś dążyć. Ja sobie zdaje sprawę że na następnym nie wystartuje 1000 osób, nie odbędzie się inscenizacja z udziałem kompani 44PP, od strony Pasternika nie nadciągnie 300 ludzi z 22 regimentu.
    Ale może warto nawiązać współpracę z GRH?
    Choćby po to żeby pokazać jak wyglądali żołnierze jednej i drugiej strony.
    Co do tzw „siły w palcach” – sprawa jest prosta. Jaki produkt (czyli impreza) taka widownia i taka kasa od zainteresowanych zaistnieniem.
    No ale… to wasza impreza i wy się w to bawicie.

  20. MK napisał(a):
    26 września 2011 godz. 13:35

    Piszę jak piszę. I będę pisał sobie jak będzie mi się podobało. Dla jednych jest do d… dla innych ok.
    Napisz coś Franciszku skoro już tak się rozpisałeś w komentarzach. Przelej swoją energię na coś bardziej pożytecznego.
    Powiem krótko współpraca jak najbardziej tak.

    pozdrawiam
    MK

  21. pyton444 napisał(a):
    2 października 2011 godz. 15:51

    najłatwiej to siąść przed kompem i pisać innym co mają robić, samemu nic nie wnosząc.
    Panowie kiedy następny rajd w tym roku? bo kurde znów przez brak wolnego w pracy nie mogłem wziąć udziału :/

  22. Franciszek Maurer napisał(a):
    2 października 2011 godz. 23:07

    To się z roboty zwolnij 😀

  23. MK napisał(a):
    3 października 2011 godz. 07:26

    Pójdę w nocy mrok – napewno za rok. Jak się pięknie zrymowało. Najprawdopodobniej 20 października 2012r. (sobota).

  24. PŻ napisał(a):
    18 sierpnia 2012 godz. 20:07

    Trochę z tą datą wychodzi inaczej 🙂

    Proszę szykować buty na noc 15/16 Września

  25. Nasze Sprawy » Archiwum » Co przed nami? napisał(a):
    20 sierpnia 2012 godz. 14:18

    […] osób spodziewać się należy prawdopodobnie jeszcze więcej (relacja z poprzedniego rajdu tutaj). Przygotowania do Rajdu są w toku i będziemy o tej inicjatywie informować Czytelników na […]

  26. Nasze Sprawy » Archiwum » Wędrówki Piesze – historia i przygoda napisał(a):
    31 sierpnia 2012 godz. 01:05

    […] Celem trzeciej wędrówki w 2011 roku był cmentarz żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej we wsi Dąbrowa. Czwartą wędrówką był Rajd Nocny, podczas którego uczestnicy starali się odtworzyć trasę przejścia oddziału gen. Andersa przez okolice Łaskarzewa (relacja tutaj). […]

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2011
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów