Tydzień z Internetem 2012 w Łaskarzewie

Tydzień z Internetem 2012 (6)Integracyjny Klub Komputerowy przystąpił do międzynarodowej akcji Tydzień w Internecie 2012, którą w tym roku zorganizowano w dniach od 26 do 31 marca br. Klub działa od grudnia 2011r. w strukturze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego w Łaskarzewie.

Celem tej międzynarodowej akcji było zachęcenie jak największej liczby osób do poznania i wykorzystania różnych możliwości, jakie daje Internet. Zastanawialiśmy się, jak zorganizować ciekawe i inspirujące spotkania dla trzech generacji, a jednocześnie w prosty sposób włączyć się w ogólnoeuropejski „Tydzień z Internetem”?

Na przygotowane spotkanie – 28 marca (w środę), w pracowni internetowej przy ul. Alejowej 13 nad „Bajką”, stawiły się 24 osoby: dziadkowie, dzieci, wnukowie i wolontariusze. Zadaniem wolontariuszy było przygotowanie scenografii,Tydzień z Internetem 2012 (5) a także pomoc w przygotowaniu sali i sprzętu oraz w przeprowadzeniu samego spotkania (obsługa sprzętu, robienie zdjęć itp.). Pełnili ponadto bardzo ważną rolę, asystując osobom biorącym udział w spotkaniu, przy wypełnianiu formularza internetowego dla uczestników Tygodnia z Internetem, czy też udzielając im wszelkiej pomocy dotyczącej korzystania z Internetu.

Tydzień z Internetem 2012 (7)Czterech z szóstki wolontariuszy, to uczniowie I klasy Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie – to dobrzy uczniowie (z „zacięciem informatycznym”), prowadzeni przez nauczyciela informatyki p. Tadeusza Rutkowskiego. Byli to: Przemek Dębek, Nikodem Majewski, Piotr Sałasiński i Jakub Zowczak. Dwaj pozostali to abiturienci szkół w Garwolinie: Arek Larkiewicz i Kamil Paśnik, i to oni pełnili rolę wiodącą. Wolontariusze spisali się na medal i zasłużyli na podziękowanie.

Podczas spotkania mieliśmy do dyspozycji komputery z dostępem do Internetu (10 sztuk), głośniczki, rzutnik multimedialny, ekran (funkcję ekranu pełniła biała ściana), stoliki i krzesła.

Tydzień z Internetem 2012 (8)Tematem wspólnej zabawy była wirtualna podróż do Warszawy, gdzie zamierzaliśmy odwiedzić: Centrum Nauki „Kopernik”, nowo otwarty Stadion Narodowy i najnowszy Most im. Marii Skłodowskiej–Curie.

Nasz plan działania przewidywał: ustalenie dnia i godziny wyjazdu z Łaskarzewa, rodzaj środka lokomocji, oraz możliwości komunikacyjnych po W–wie. Do znalezienia odpowiednich połączeń komunikacyjnych: dojazdu do W–wy i komunikacji miejskiej, głównie posługiwaliśmy się szybką bezpłatną przeglądarką Google Chrome (korzystaliśmy z serwisów: http://rozklad-pkp.pl/, http://warszawa.jakdojade.pl/ oraz innych). Dzięki Mapom Google z funkcją Street View mogliśmy wirtualnie podróżować po Warszawie, oglądając zaplanowane do odwiedzenia miejsca na zdjęciach panoramicznych.

Niżej link do strony z której korzystaliśmy poruszając się wirtualnie po W–wie: google maps

Niektóre drużyny wirtualnie odwiedzały domy swoich krewnych lub znajomych. Również wirtualne wycieczki po W–wie odbywaliśmy dzięki panoramom 360°,
oglądając Stadion Narodowy i Most im. Marii Skłodowskiej–Curie

W czasie przerwy na kawę i herbatę oglądaliśmy slajdy: Ptaki, Kwiaty, Naj…, oraz szukaliśmy swoich krewnych korzystając z serwisu Moi krewni.

Kierownictwo Stowarzyszenia CIA umożliwiło zorganizowanie podczas spotkania poczęstunku (kawa, herbata, ciastka). Całe spotkanie trwało ponad 2 godziny. Odnieśliśmy wrażenie, że udało nam się w miarę sprawnie przeprowadzić całą akcję.

Tydzień z Internetem 2012 (9)W „Tygodniu z Internetem” uczestniczyło ponad 8 tys. osób, czas jej trwania upłynął 1 kwietnia o godz. 20.00. W ubiegłym roku było o 1 tysiąc mniej uczestników. „Tydzień z Internetem 2012” koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), a patronuje jej koalicja Dojrz@łość w sieci, działająca na rzecz zachęcenia osób starszych do korzystania z internetu oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W akcję zaangażowało się blisko 400 polskich bibliotek, szkół, pracowni komputerowych, domów kultury i innych instytucji oferujących publiczny dostęp do internetu.

Odzew jest naprawdę duży – mówi Agnieszka Koszowska, redaktor naczelna portalu www.biblioteki.org, wchodząca w skład zespołu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynatora kampanii w Polsce.

Z naszego powiatu do tej ciekawej zabawy zgłosiło się jedynie Stowarzyszenie CIA w Łaskarzewie (co można zweryfikować tutaj: http://formularz.rejestracja.biblioteki.org/).

Opracowanie: KAK

Tydzień z Internetem 2012 (13)
Tydzień z Internetem 2012 (15)
Tydzień z Internetem 2012 (16)
Tydzień z Internetem 2012 (17)
Tydzień z Internetem 2012 (19)

Tagi: , ,

4 komentarze do “Tydzień z Internetem 2012 w Łaskarzewie”

 1. o2 napisał(a):
  4 kwietnia 2012 godz. 12:34

  Z wrodzonej skromności nie wymienił siebie główny „odpowiedzialny” za wydarzenie europejskie realizowane w Łaskarzewie tj. latarnik – Krzysztof Kaczorowski. Entuzjasta i pasjonat internetu a jednocześnie bardzo aktywny uczestnik życia społecznego naszego miasta , który pokonując przeszkody dzieli się swoimi pasjami, wiedzą i czasem z innymi. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu nie tylko swoim złożyć Krzysztofowi podziękowania i życzyć i jemu i nam aby pasja go nie opuszczała. Na dziś bardzo na czasie jest cytat z jednego z klasyków, który mu dedykuję „ALLELUJA I DO PRZODU”

 2. Uczestniczka napisał(a):
  8 kwietnia 2012 godz. 22:16

  Gratuluję udanej akcji, jaką był Tydzień z Internetem. Wspaniała organizacja. Pozdrawiam Organizatorów i Uczestników. Czekam na dalsze, równie dobre pomysły.

 3. Krystyna Michalik napisał(a):
  15 kwietnia 2012 godz. 20:46

  Siedzieliśmy w ostatniej ławce życia , nie potrafiąc obsługiwać komputera .
  Nauka w Integracyjnym Klubie Komputerowym dała nam szansę na to , by z tej ławki przesiąść się do pierwszych rzędów .
  Myśleliśmy , że czas nauki to już mglista przeszłość i przywilej młodości . Jak się okazuje , to nie jest prawda . Byliśmy w błędzie . Na kształcenie nigdy nie jest za późno .
  Komputer okazał się nieodgadnioną ( do końca ) machiną a internet dla nas – nową przygodą .
  Zadawaliśmy sobie pytanie ; jak poruszać się w tym gąszczu nieznanych pojęć i możliwości , aby była z tego jakaś korzyść ? Zostać internautą – ułatwić sobie codzienne życie , poszerzyć horyzonty , zawrzeć nowe znajomości , mieć satysfakcję i radość z możliwości przyswajania wiedzy oraz zaimponować np ; dzieciom .
  To okazało się możliwe dzięki naszym drogim instruktorom ; P . Kaczorowskiemu , P . Rutkowskiemu , P . Krawczykowi i wolontariuszom , którzy pomagali nam nabyć umiejętności udzielając pożytecznych wskazówek .
  Wszystkim bez wyjątku ; początkującym którzy nie znali obsługi komputera oraz tym bardziej zaawansowanym a nie mającym dotychczas możliwości dalszej nauki .
  Myślę z wdzięcznością o Was Panowie i pragnę w imieniu wszystkich uczestniczących w zajęciach Integracyjnego Klubu Komputerowego , podziękować za okazywaną pomoc w naszej edukacji . Wytrwale , profesjonalnie a przede wszystkim w sposób głęboko ludzki udzielaliście i udzielacie jej nam przez okres już kilku miesięcy .
  Dziękuję za okazywaną cierpliwość i wyrozumiałość oraz pozytywne skutki i rezultaty tej nauki ( gdyby nie Wasza pomoc nie mogła bym zamieścić tego komentarza )
  Zawsze będziemy pamiętać o Panów szlachetnej pomocy i szczerym zaangażowaniu w naszą edukację .
  Będziemy namawiać innych do tych spotkań które niosą tyle korzyści .
  KRYSTEK .

 4. Nasze Sprawy » Archiwum » „Cudze chwalicie, swego nie znacie” napisał(a):
  4 sierpnia 2012 godz. 11:29

  […] To m.in. Krzysztof jest odpowiedzialny za bardzo udaną akcję „Tydzień z Internetem 2012” (przypomnieć sobie o tym można tutaj). […]

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

kwiecień 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów