Krzyż Katyński w Łaskarzewie

Plakat Uroczystości 9 wrześniaTrwają przygotowania do Uroczystości Odpustowej w naszej parafii w niedzielę 9 września, podczas której nastąpi poświęcenie Krzyża Katyńskiego, ustawienie Krzyża Pątniczego oraz odsłonięcie tablic katyńskiej i smoleńskiej.
Od piątku trwa Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to duchowe przygotowanie do Uroczystości Odpustowej. Nowenna jest 9-dniowa, trwa od piątku codziennie po Mszy Św. o godz. 1800 – aż do soboty 8 września.

Obydwie tablice (katyńska i smoleńska) są już wykonane, zakończyły się także prace przy budowie Krzyża Katyńskiego. Prace zrealizowała firma kamieniarska p. Edwarda Luberdy z Polika (przy bardzo dużym udziale jego syna Piotra). Chociaż tablice nie są jeszcze zawieszone, dzięki uprzejmości naszego księdza proboszcza możemy zaprezentować je na fotografii w całej okazałości (zdjęcie wykonano podczas prac kamieniarskich przy Krzyżu).

Krzyż Katyński - tablice

Tablice zostaną odsłonięte w niedzielę 9 września, wtedy też nastąpi poświęcenie Krzyża Katyńskiego. Przy Krzyżu zostaną umieszczone urny z ziemią z Katynia, Smoleńska i Grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Nad nimi zawieszony zostanie Krzyż Pątniczy, który przyniosą na ramionach mieszkańcy w pielgrzymce.

Krzyż KatyńskiWarto naświetlić okoliczności narodzenia się inicjatywy, której realizacja domknie się w niedzielę 9 września.

Pomysłodawcą upamiętnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest nasz ks. proboszcz Edmund Szarek. Koncepcja ta narodziła się już ponad dwa lata temu, w 70-lecie zbrodni w Katyniu. W tamtym czasie także – dzięki Panu Włodzimierzowi Kosteckiemu, historykowi, który niedawno wygłosił w Łaskarzewie prelekcje o sprawie katyńskiej – pojawiły się szersze informacje o sześciu policjantach, pochodzących z Łaskarzewa, których los dopełnił się w Kalininie wiosną 1940 roku.

Pamięć o Katyniu od 2010 roku wiąże się jednak – już chyba nierozerwalnie – z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 znamienitych Polaków, wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką. Stąd też do inicjatywy włączył się Pan Lesław Majewski, który pomagał w 2011 roku w pracach przy – słynnej już – tablicy na miejscu katastrofy w Smoleńsku. Była ona tymczasowym pomnikiem, które Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 postawiło w Smoleńsku, by uczcić pamięć zmarłych w katastrofie (przypomnijmy: zdemontowali ją Rosjanie, ponieważ zawierała niewygodne dla nich treści).

Tak więc „nasza” tablica smoleńska jest kopią tej, która stanęła wiosną 2011 roku na miejscu katastrofy, a która obecnie znajduje się na Jasnej Górze w Epitafium Smoleńskim. Fundatorem Tablicy Smoleńskiej w Łaskarzewie jest Pan Lesław Majewski, Łaskarzewianin z pochodzenia, prowadzący także tutaj swoją działalność.

Krzyż Katyński - osoby

Osoby zaangażowane w inicjatywę Krzyża Katyńskiego w Łaskarzewie (od lewej strony): Andrzej Melak – Przewodniczący Komitetu Katyńskiego, Lesław Majewski – Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Komitet Katyński, Jan Edward Marczak – Dowódca K.S.P. Totus Tuus, ks. kan. Edmund Szarek – Parafia Łaskarzew, Ryszard Walczak – Prezes Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, Ignacy Kicki – Dowódca Grupy Siedleckiej K.S.P. Totus Tuus

Te trzy sprawy – Katyń, Smoleńsk i ks. Jerzego – łączy jedno: wszyscy złożyli ofiarę ze swojego życia za Wiarę i Ojczyznę, trwając na posterunku, na który zostali powołani. Żołnierze i policjanci – wiosną 1940 roku; Prezydent, urzędnicy państwowi, posłowie, członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji – 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem; ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan, głosiciel Dobrej Nowiny i orędownik wolności – 19 X 1984…

Opracowanie: Eryk Laskowski
Zdjęcia: ks. kan. Edmund Szarek

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

4 komentarze do “Krzyż Katyński w Łaskarzewie”

  1. karpa napisał(a):
    1 września 2012 godz. 23:43

    Ks. Jerzy Popiełuszko zginął 19 X, a nie jak Pan podaje 19 IX

  2. eryk napisał(a):
    2 września 2012 godz. 01:20

    Przepraszam za pomyłkę, już poprawiam – Naczelny

  3. Nasze Sprawy » Archiwum » Uczciliśmy wielkich Polaków napisał(a):
    11 września 2012 godz. 15:23

    […] artykuły w „Naszych Sprawach”, związane z uroczystością: Pielgrzymka z Krzyżem Krzyż Katyński w Łaskarzewie Tablica […]

  4. eryk napisał(a):
    12 września 2012 godz. 14:10

    Bardzo przepraszam p. Piotra za pomyłkowe podanie w artykule błędnego imienia.
    Eryk Laskowski

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów