Poszukiwani dawni znajomi z NRD!

Wegry-NRDNie tak dawno pisaliśmy o spotkaniach „Latarników” i ich inicjatywie propagującej Internet wśród ludzi w wieku 50+. Dosyć szybko pojawiła się sposobność wykazania przydatności Internetu w życiu codziennym.
Niedawno do redakcji „Naszych Spraw” napisał list (oczywiście – pocztą elektroniczną) pan Józef z Węgier. Poszukuje on swoich znajomych z Łaskarzewa i Garwolina, z czasów gdy pracowali razem w Karl-Marx-Stadt (obecnie Chemnitz) w byłej NRD w latach 70.

Pan Józef rozpoczął pracę w NRD w roku 1971, razem z wieloma swoimi kolegami z Węgier, głównie z Budapesztu, Debreczyna i okolic. Mieli wtedy 19-20 lat, teraz – po 40 latach – mają już ponad 60.
Wspominają tamte czasy z radością i pamiętają o dawnych przyjaźniach. Szperając po internecie znaleźli portal „Naszych Spraw” i za naszych pośrednictwem pragną odnowić dawne znajomości.

W latach 1972/73 spotykali się z polskimi kolegami i koleżankami z Łaskarzewa i Garwolina, którzy również przyjeżdżali do pracy w NRD. Prowadzili wspólne życie towarzyskie. Wiele razy urządzali wspólne urodziny i imieniny, grę w piłką nożną, uczestniczyli w imprezach kulturalnych.
Razem przeżywali chwile radości, a czasami – jak pisze Pan Józef – także smutku, bo każdy był z dala od domu!

Niestety, po tylu latach zatarła się pamięć o nazwiskach, ale Ci, co wyjeżdżali do NRD pamiętają zapewne swoje miejsca pobytu i zakłady, gdzie pracowali. Pan Józef pracował m.in. w zakładach VEB Webstuhlbau w Karl-Marx-Stadt.

Pan Józef podał adres internetowy węgierskiego portalu, gdzie można znaleźć m.in. zdjęcia z tamtego okresu oraz bardzo dużo innych, przydatnych informacji: http://ndksmagyarok.eu/. Miejmy nadzieję, że pomoże to w przypomnieniu sobie dawnych znajomości i nawiązaniu kontaktów.

Jeśli ktoś chciałby bezpośrednio skontaktować się z panem Józefem, bardzo proszę napisać na adres redakcji:
nachor13 [at] tlen.pl

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: , , ,

Jeden komentarz do “Poszukiwani dawni znajomi z NRD!”

  1. K. Józef a magyar napisał(a):
    11 listopada 2012 godz. 13:20

    Szkoda, że nie ma nikogo do tego artykułu! Ale co by się mówić!
    Polski Węgierski dwaj przyjaciele ….! 🙂

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów