Ile zapłacimy za śmieci w przyszłym roku?

ustawa-smieciowa-sondaNowe zasady gospodarowania odpadami – sonda na końcu artykułu

W połowie przyszłego roku wchodzą w życie nowe zasady gospodarowania odpadami. Ustawa regulująca te kwestie weszła co prawda w życie już 1 stycznia 2012 roku – ale pozostawiono czas do 1 lipca 2013 r. na przygotowanie się do nowego systemu.

Na czym polegają nowe zasady odbioru śmieci? Mówiąc w skrócie, podstawowa zmiana polega na tym, że to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie (teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady).

Nowe zasady opłat

Zmienia się też sposób ustalenia opłaty – zgodnie z nowymi przepisami stawki są ustalane przez radę miasta według jednej z czterech metod:

  • w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość
  • powierzchni mieszkania lub domu
  • ilości zużywanej wody
  • jako jedna stawka dla wszystkich gospodarstw domowych.

Każda z możliwych metod ma swoje wady i zalety, i chyba trudno będzie znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. Warto zwrócić uwagę, że żadna z metod nie wiąże bezpośrednio wysokości opłaty z ilością odpadów generowanych na danej nieruchomości. Zawsze jest to tylko pewien rodzaj ryczałtu, mniej lub bardzie skorelowanego z rzeczywistą ilością śmieci.

Stawkę ustala Rada Miasta. Na przykład w Garwolinie wybrano wariant naliczania opłaty w zależności od liczby osób, ze stawką 4,5 zł od osoby. Czyli 4-osobowa rodzina zapłaci miesięcznie 18 zł, niezależnie od ilości odebranych odpadów. Jaki wariant i jaka stawka będzie u nas – na razie nie wiadomo, decyzja zostanie podjęta na najbliższej sesji 12 grudnia br. Należy jednak spodziewać się przyjęcia podobnego rozwiązania.

Właśnie kwestia metody naliczana opłat i ich wysokości wzbudziła duże kontrowersje, aż do tego stopnia, że niektóre samorządy zamierzają zbojkotować ustawę. Nawet premier Tusk powiedział, że nowy system jest w tym względzie mało elastyczny i wymaga korekty. Spodziewać się można więc rychłej nowelizacji ustawy śmieciowej.

Nowy system obejmie domy jednorodzinne, bloki a także biura, sklepy, szkoły, instytucje publiczne kultury, punkty usługowe, cmentarze, targowiska i bazary. Nie obejmie natomiast takich nieruchomości jak parki, bulwary, drogi publiczne, chodniki czy przystanki (śmiecie z tych nieruchomości będą odbierane na dotychczasowych zasadach).

Miasto nie może czerpać korzyści z nowego systemu gospodarowania odpadami. Do budżetu może wpłynąć tylko tyle pieniędzy ile będzie wynosił faktyczny koszt nowego systemu.

U nas – jak zwykle – w ostatniej chwili

Ustawa obowiązuje od dawna, tymczasem w Łaskarzewie – nie pierwszy zresztą raz – wszystko jest ustalane w ostatniej chwili, żeby nie powiedzieć „na kolanie”. Radni muszą przyjąć stosowne uchwały do końca 2012 roku. Może z samymi uchwałami można czekać do końca roku, ale już dawno temu samorząd powinien zacząć przygotowywać się do wdrożenia nowego systemu.

A gdzie konsultacje społeczne – lub chociażby jakakolwiek ich namiastka – w sprawie nowych zasad poboru opłat? Oczywiście, zaraz ktoś powie – po to wybieraliśmy radnych, żeby myśleli i decydowali o takich sprawach. Ale w przypadku zmian o charakterze fundamentalnym, na dodatek w sytuacji, gdy należy wybrać jedną z metod naliczania opłaty, takie konsultacje byłyby bardzo wskazane. Przy okazji byłby to dobry moment na zapoznanie mieszkańców z zasadami nowego systemu i przygotowanie ich do jego wdrożenia.

Jak przygotować mieszkańców na zmiany?

Ale to chyba – według naszych władz lokalnych – najmniej istotna sprawa skoro do tej pory nie widziałem żadnych działań mających na celu rzetelne poinformowanie mieszkańców o nowych zasadach odbioru śmieci. Wielka szkoda, bo w naszym mieście – tak samo zresztą, jak w innych miejscowościach – mieszkańcy zasługują jednak na poważne traktowanie. Dlaczego gdzie indziej można organizować spotkania informacyjne, urządzać debaty z udziałem zarządców nieruchomości i mieszkańców czy też innymi sposobami przekazywać niezbędne informacje – a w Łaskarzewie nie?

Ankieta – Jak naliczać opłatę za odbiór odpadów?

Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie dotyczącej najlepszej metody wyznaczenia opłaty za wywóz śmieci. Wskazane jest uprzednie przeanalizowanie możliwych sposobów naliczania opłat oraz zalet i wad tych metod.
[poll id=”2″]

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

4 komentarze do “Ile zapłacimy za śmieci w przyszłym roku?”

  1. ostrożny napisał(a):
    9 grudnia 2012 godz. 13:09

    No to przed nami KOLEJNA WALKA o lepsze jutro …

  2. KAK napisał(a):
    9 grudnia 2012 godz. 15:00

    Ustawa śmieciowa wprowadza również zmiany w zakresie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który uchwala gmina i który stanowi akt prawa miejscowego. Regulamin jako akt prawa miejscowego określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
    Nowelizacja wymaga by rozszerzono zawartą w regulaminie listę odpadów, które gmina jest obowiązana selektywnie zbierać i odbierać – o odpady w postaci przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych opon, a także odpadów zielonych, zgodnie z postanowieniami Krajowego planu gospodarki odpadami 2010
    To też wymaga opracowania, co szczególnie jest widoczne w naszym miasteczku.

  3. KAK napisał(a):
    9 grudnia 2012 godz. 15:54

    Do końca roku rady gmin powinny w specjalnych uchwałach ustalić wysokość stawek za odbiór śmieci i metodę ich naliczania. Według danych MAC do tej pory zrobiło to 10-15 proc. gmin w kraju. „Być może Senat na posiedzeniu 11 i 12 grudnia przyjmie wniosek o wydłużenie tego terminu” – mówił Boni.
    Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

  4. luzak napisał(a):
    9 grudnia 2012 godz. 19:21

    Oj będzie sie działo?
    Ciekawe jak zostanie rozwiązana sytuacja, gdy władze samorządowe zbiorą więcej pieniędzy za śmieci, niż wyniosły koszty? I czy się do tego przyznają, jesli tak będzie.
    Według zapisów ustawy – samorządy nie mogą na śmieciach zarabiać. Bilans musi wyjść na zero …

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów