Minister Boni na „Tygodniu z Internetem”

Min. Boni kroi tortOd poniedziałku trwa w Łaskarzewie – podobnie jak w wielu innych miejscach Polski i Europy – akcja „Tydzień z Internetem”. Czwartkowe spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ przybyli nie tylko Łaskarzewianie, zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności komputerowych, ale także sami szefowie projektu „Latarnicy Polski Cyfrowej” – Krzysztof Głomb i Artur Krawczyk oraz – UWAGA! – szef resortu Administracji i Cyfryzacji, minister Michał Boni.

Spotkanie rozpoczęło się ok. godz. 1730 i miało tytuł „Pierwszy krok w cyfrowy świat z Latarnikiem PCRS”. Zorganizowane zostało przez łaskarzewskich Latarników: Krzysztofa Kaczorowskiego, Marka Kusaka i Tadeusza Rutkowskiego. Początkowo miało odbyć się w sali Stowarzyszenia CIA nad „Bajką”, jednak z uwagi na spodziewaną dużą liczbę gości, Latarnicy skorzystali z uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 mgr Grażyny Sałasińskiej, która udostępniła salę komputerową w budynku Liceum. Trójkę Latarników wspierały młode wolontariuszki, w przygotowaniach pomagały także panie pracujące w szkole.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, wygłoszonym przez Krzysztofa, Marka i Tadeusza, w którym przypomnieli oni główne założenia projektu i jego łaskarzewskie początki, a następnie przeszli do meritum spotkania czyli – jak powiedział Marek Kusak – wyjaśnienia „jak wykorzystać Internet jako narzędzie w życiu codziennym”.

Wśród słuchaczy, oprócz najważniejszych gości, czyli grupy osób w wieku lat 50+, byli także przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych organizacji – burmistrz Lidia Sopel-Sereja, przewodnicząca RM Małgorzata Seremak, prezes Koła Emerytów i Rencistów Bożena Sobieska, rektor UTW Zbigniew Marciniuk, Henryk Dąbrowski – prezes SCIA oraz Janina Dąbrówka z Koła Gospodyń „Serbianki”.
Sponsorem spotkania była firma „Żabczyńscy”, która ufundowała tort – z okolicznościowym napisem – oraz ciasta. Właściciel, p. Andrzej Żabczyński, był także jednym z uczestników spotkania.

Goście z Tarnowa – Krzysztof Głomb i Artur Krawczyk są koordynatorami projektu „Latarnicy Polski Cyfrowej”, który ma na celu podnoszenie umiejętności internetowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach. Projekt realizuje Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” a wspiera Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Minister Michał Boni, który przybył ok. godz. 1800, jest jedną z osób aktywnie wspierających działania Latarników. Również w trakcie wizyty w Łaskarzewie przedstawił korzyści, płynące z Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych. Wspomniał o swoich osobistych doświadczeniach z Internetem, o cyfryzacji administracji publicznej i wielu nowych możliwościach, które były nieosiągalne bez komputerów i cyfrowej wymiany informacji.
Michał Boni podkreślił, że jako Minister Administracji i Cyfryzacji kładzie szczególny nacisk na „ułatwienie korzystania z dóbr kultury i nauki, które powinny być w jak największym stopniu dostępne za darmo poprzez Internet”. Wspomniał też, że Internet jest ważny bo „dzięki niemu wy – obywatele – będziecie mieli administrację pod kontrolą”.
W trakcie wystąpienia ministra, korzystając ze Skype’a nawiązano rozmowę wideo z Latarnikami z Olsztyna i odbyła się krótka wideokonferencja. Wymieniono szereg uwag i przekazano sobie życzenia – grupa w Olsztynie zajmowała się właśnie „finansami w Internecie” i analizowała oszczędności jakie daje np. korzystanie z bankowości elektronicznej.

Spotkanie nagrywały dwie ekipy Telewizji Polskiej (Prog. 1 i TVP Info). Z gośćmi i uczestnikami przeprowadzono wywiady. Warto dodać, że w soboty o godz. 1030 nadawany jest serial o Latarnikach, którego jeden z odcinków został nakręcony w Łaskarzewie.

Warto docenić inicjatywę i trud, włożony przez naszych łaskarzewskich Latarników w organizację „Tygodnia z Internetem”. Ich trzech – wyjątkowo aktywnie działających w tak niedużej miejscowości – to chyba ewenement w skali kraju (łącznie w Polsce działa 2600 Latarników). Na pewno ich wysiłek został już dostrzeżony spoza Łaskarzewa – o czym świadczy obecność koordynatorów projektu Krzysztofa Głomba i Artura Krawczyka oraz ministra Boni.
Przy okazji, była to bardzo dobra promocja Łaskarzewa i Gminy.

Opracowanie: Eryk Laskowski


Tagi: ,

6 komentarzy do “Minister Boni na „Tygodniu z Internetem””

 1. KAK napisał(a):
  22 marca 2013 godz. 14:48

  Do informacji zamieszczonej w NS – “Tydzień z Internetem 2013”
  W komentarzach 16 marca 2013 godz. 15:42, luzak napisał:
  „Można tylko dodać takim ambitnym planom: Szczęść Boże!”
  Jak widać życzenia były szczere – dziękujemy za to – Widać , że Bóg nam sprzyja.

 2. ostrożny napisał(a):
  22 marca 2013 godz. 19:02

  No to @luzak się wstrzelił.
  Ja też cały czas gratuluję i trzymam kciuki.

 3. KAK napisał(a):
  22 marca 2013 godz. 20:17

  Zapraszamy do współpracy. Naprawdę warto. Wprawdzie kto nie z nami nie musi oznaczać, że jest przeciw nam! Ale warto powiększać internetowe pospolite ruszenie – chcemy się rozwijać.

 4. luzak napisał(a):
  23 marca 2013 godz. 14:17

  Wizyta ministra Boniego jest ważna, podkreśla Wasze zasługi dla społeczności Szanowni Latarnicy.
  Cześć Wam i Chwała!
  Są jeszcze Siłacze (od Siłaczki) na Naszej (jakże umęczonej) Ziemi.
  Po tej wizycie powinno być łatwiej uzyskać pomoc instytucji dla Waszej działalności oraz mieć większą frekwencję na zajęciach.
  Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam!
  Cały czas – nieustające Szczęść Boże.
  Ja to słyszałem przed laty, jak jeszcze ludzie szli na żniwa i jak się spotykali w polu.
  Wasza praca też mi tamtą przypomina …
  Nył taki zwyczaj, żeby pierwszy pokos robić sierpem, tak jak później kosą, żeby kombajn mógł wjechać na nasze wąskie poletka.
  I Wy to robicie.
  To taka orka i już nie na ugorze, bo wielu rozumie wartości, któe Wasza działalność niesie.

 5. KAK napisał(a):
  25 marca 2013 godz. 08:02

  Miło, że nasze działania są zauważalne, wyrazem czego była wizyta ministra Boniego – z inspiracji naszej „Larniczej „CZAPY – jak sami o sobie mówią, czyli Prezesów Stow. Miasta w Internecie. O – „zasługach” Drogi @luzaku to za wcześnie mówić.
  My, nasza trójka t.zn. Tadeusz, Krzysztof i Marek,krótko TKM, lub inaczej – teraz….my!
  Nasza niewątpliwa pasja wynika z przekonania – co znajomość Internetu może znaczyć i jak może zmienić życie – tak każdego z nas jak i ogółu – szczególnie w małych miejscowościach – co niestety, nie wszyscy zauważają .
  Jesteśmy wdzięczni naszej miejscowej internetowej gazetce NS, która od samego początku jest nam bardzo przychylna.

 6. obserwatorka23 napisał(a):
  25 marca 2013 godz. 23:50

  Grtuluję wszystkim udanego przedsięwzięcia. Cieszę się, że minister dotarl do naszego miasteczka i spróbował naszego lokalnego wypieku 🙂

Kalendarz

Marzec 2013
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów