Genealogia – pożyteczne hobby

DRZEWO-GENEALOGICZNEGenealogia (z Greki γενεά, genos – „ród” oraz λόγος, logos – „słowo”, „wiedza”) — jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny. [Wikipedia]

W Polsce, od lat 90-tych XX wieku, systematycznie rośnie zainteresowanie genealogią. Jest to zjawisko ogólnoświatowe. Poszukiwanie przodków, zjazdy rodzinne, specjalne portale internetowe czy też prywatne witryny rodzinne przestają być czymś egzotycznym i jedynie domeną wąskiej grupy zapaleńców. Od 2006 roku działa Polskie Towarzystwo Genealogiczne (http://genealodzy.pl/), propagujące wiedzę o tej nauce i udostępniające szereg zasobów. Także w Łaskarzewie mamy naszych rodzimych genealogów – o czym dowiedzieć się można z listu Mikołaja Korgola:


Genealogią zajmuję się już prawie 2 lata. Wszystko zaczęło się od poszukiwania grobu pradziadka tutejszym cmentarzu parafialnym, który jak się później okazało skrywa mroczną tajemnicę…

W moim przypadku genealogia to nie tylko poszukiwanie aktów metrykalnych, lecz coś znacznie więcej. Mikołaj_KorgolStaram się ustalać każdą poszlakę, trop. Wszystko to, co dotyczy moich przodków jest dla mnie bardzo ważne. Nie tylko pochodzenie, czy któryś z prapra…dziadków był szlachcicem a może tylko włościaninem, ale również wykonywany zawód, stosunki rodzinne a nawet codzienne problemy i przeżycia, które towarzyszyły człowiekowi w XVIII, XIX czy XX wieku – była to głównie śmierć, która towarzyszyła człowiekowi na każdym kroku i była wtedy czymś normalnym.

Podczas początkowych poszukiwań proponuję jak najwięcej „wyciągnąć” od rodziny. Każde opowiadanie, legenda czy zagadka ma w sobie odrobinę prawdy, którą po dłuższym rozpatrzeniu na pewno uda się rozwiązać. W tym przypadku bardzo pomocne są archiwa państwowe np. w Siedlcach czy Warszawie w których znajdują się przeróżne dokumenty dotyczące naszej rodziny i nie tylko m.in. sprawy majątkowe, adopcja dzieci, przesiedlenia. Równie ciekawe są fora internetowe które zawierają mnóstwo informacji. Skany metryk (wiele jest już przetłumaczonych), opowiadania czy informacje dotyczące miejsca przechowywania metryk z konkretnej miejscowości. Zachęcam również do pomocy w indeksowaniu (tłumaczeniu) metryk – wystarczy mieć odrobinę czasu i szczere chęci aby tworzyć coś naprawdę ciekawego.

Interesuje mnie również pochodzenie naszych przodków pod względem narodowościowym czy religijnym. Mało kto wie, że na przełomie XVII i XVIII tereny powiatu garwolińskiego zamieszkiwali ludzie wiary prawosławnej, ariańskiej czy też dobrze nam znany judaizm. Bardzo ciekawy jest również wątek tutejszych „Serbów” którzy przybyli do nas z Jugosławii w wyniku przesiedleń.

Do naszych czasów zachowały się bardzo okrojone zbiory ksiąg metrykalnych, dlatego też poszukiwania w naszym mieście są bardzo trudne, aczkolwiek możliwe.

Na dzień dzisiejszy w moim drzewie znajduje się ponad 800 osób (w tym prawie 100 przodków), prowadzę blog, pisze książkę, indeksuje księgi, piszę reportaże genealogiczne, udzielam się na forach.

Zapraszam serdecznie do współpracy, chętnie pomogę każdemu kto chce dowiedzieć się więcej o swoich przodkach, jak i informacji o swojej okolicy.

Mikołaj Korgol
Tel. 510636155
nikolas3(at)interia.pl

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów