Konferencja „Aktualna sytuacja szkolnictwa zawodowego w Polsce”

P105080828 maja 2013 roku w Zespole Szkół nr 2 w Łaskarzewie odbyła się konferencja, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego oraz Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie. To spotkanie było podsumowaniem działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Rozwoju Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego związanych z projektem „Szkoła Zawodowa może też być szansą”. W konferencji wzięli udział realizatorzy projektu – przedstawiciele Stowarzyszenia, władze samorządowe miasta Łaskarzew oraz powiatu garwolińskiego, pracodawcy z terenu powiatu garwolińskiego, u których uczniowie odbywają praktyki zawodowe, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie.

Prezes Stowarzyszenia, pani Urszula Zadrożna przedstawiła realizację projektu „Szkoła Zawodowa może też być szansą”, który trwał od 1 sierpnia 2013 r. do 31 lipca 2013 r. W całym cyklu trwania projektu przeprowadzono 210 godzin zajęć pozalekcyjnych z przedmiotów humanistycznych, z technologii informacyjnej,warsztatów z umiejętności interpersonalnych, warsztatów z doradztwa zawodowego, warsztatów z wykorzystaniem Internetu, warsztatów z zakresu obsługi kas fiskalnych, oraz 410 godzin zajęć z języka obcego, przedsiębiorczości, kształcenia zawodowego. W ramach projektu został zakupiony sprzęt oraz pomoce dydaktyczne, które zostały użyczone na czas trwania projektu ZS nr 2 w Łaskarzewie, m.in.: komputery, drukarki, rzutnik multimedialny, kasy fiskalne, tablice interaktywne itp. W ramach projektu zostały również zakupione książki oraz inne pomoce edukacyjne. Cały zakupiony sprzęt oraz pomoce edukacyjne zostaną po zakończeniu realizacji projektu przekazane Zespołowi Szkół nr 2 w Łaskarzewie. W okresie realizacji projektu Stowarzyszenie zorganizowało 12 wycieczek edukacyjnych dla beneficjentów projektu. Wycieczki edukacyjne były organizowane, m.in. do potencjalnych pracodawców oraz do największych zakładów przemysłowych, zlokalizowanych na terenie powiatu garwolińskiego. W projekcie „Szkoła zawodowa może też być szansą” wzięło udział 130 uczniów szkoły zawodowej.

Aktualną sytuację szkolnictwa zawodowego w Polsce zreferował pan Zbigniew Marciniuk, skarbnik Stowarzyszenia. W roku szkolnym 2011/2012 szkoły zawodowe stanowiły 21% ogólnej liczby szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, licea ogólnokształcące 47%, licea profilowane 4%, technika i ogólnokształcące szkoły artystyczne 28%. Rynek pracy stale się zmienia i naturalną koleją rzeczy jest to, że pojawiają się nowe zawody. Potrzebne do pracy kwalifikacje można zdobyć w szkołach ponadgimnazjalnych, policealnych, pomaturalnych oraz w szkołach wyższych. Ważne jest więc, by orientować się w zmianach, jakie zachodzą na rynku pracy.

Głos zabrała też pani Burmistrz Lidia Sopel-Sereja, która podkreśliła ważną rolę szkolnictwa zawodowego i podziękowała przedstawicielom Stowarzyszenia Rozwoju Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego za wybór do realizacji projektu szkoły w Łaskarzewie. W swoim wystąpieniu zwróciła się też do pracodawców, zwracając uwagę na ich wysiłek w procesie kształcenia umiejętności zawodowych.

Dyrektor szkoły, Pani Monika Krawczyk podziękowała realizatorom projektu, Stowarzyszeniu Rozwoju Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego za rozwijanie tych umiejętności uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej, które pozwolą im bez problemu zdobyć dobrą pracę i wejść na współczesny rynek pracy. Zaznaczyła też, że dzięki realizacji projektu wzbogaciła się baza dydaktyczna szkoły. Na razie przekazany sprzęt został użyczony placówce, a po zakończeniu realizacji projektu stanie się własnością szkoły.

Słowa podziękowania skierowała też dyrektor szkoły do Pani Burmistrz Lidii Sopel-Serei, gospodarza miasta Łaskarzew za wyrażenie zgody na realizację projektu w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Łaskarzewie.

W czasie konferencji wystąpił uczeń kl. II ZSZ w Łaskarzewie, Tomasz Grzela, który w imieniu uczniów ZSZ w Łaskarzewie podziękował przedstawicielom Stowarzyszenia Rozwoju Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego oraz Pani Burmistrz Miasta Łaskarzew Lidii Sopel-Serei. W ramach projektu uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia kariery zawodowej i wejścia na współczesny rynek pracy. Bogata oferta zajęć wpłynęła na wszechstronny rozwój umiejętności oraz zdobycie wiedzy z różnych dziedzin. Dzięki nim łatwiej będzie uczniom realizować swoje aspiracje zawodowe. Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Łaskarzewie są wdzięczni realizatorom projektu, którzy dostrzegają rolę kształcenia zawodowego i rozumieją problemy młodzieży z małych środowisk, mającej utrudniony dostęp do kariery zawodowej.

Cyprian Kamil Norwid napisał: „Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. Słowa romantycznego poety doskonale podkreślają wysiłek ludzi realizujących projekt w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Łaskarzewie. Twórcze działania tych osób przyczyniają się do wzbogacenia bazy dydaktycznej placówki, w której zdobywają wiedzę uczniowie, a także pozwalają osiągnąć taką wiedzę, którą wykorzystają, wkraczając w dorosłe życie.

Warto podkreślić, że uczniowie biorący aktywny udział w realizacji projektu zostali nagrodzeni cennymi upominkami, które wykorzystają w swojej pracy zawodowej.

Bożena Niewczas
nauczycielka w Zespole Szkół nr 2
w Łaskarzewie

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

czerwiec 2013
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów