Samochody przyjechały do Łaskarzewa

DSC03203Dwudniowy Zlot polskich aut i motocykli z lat PRL był nadzwyczaj interesującym wydarzeniem kończących się wakacji 2013 roku. W weekend 24-25 sierpnia do Łaskarzewa przyjechało prawie 90 pojazdów – wielka frajda dla wszystkich fanów polskiej motoryzacji!

W Zlocie uczestniczyły pojazdy, wyprodukowane w Polsce do roku 1995 oraz zagraniczne, wyprodukowane do roku 1985. Pomysłodawcą wydarzenia był Dawid Głowacki, razem z Mateuszem Gąską i Przemysławem Paśnickim, którzy – będąc miłośnikami motoryzacji – wielokrotnie brali udział w zlotach organizowanych na terenie Polski i postanowili przenieść tę tradycję także do Łaskarzewa. Organizację zlotu wspierało forum 125p.pl oraz Burmistrz Łaskarzewa, która ufundowała pamiątkowe puchary.

Część oficjalna Zlotu, dostępna dla wszystkich, odbyła się w sobotę w godzinach 1000-1630 na boisku w „Alejkach” (za Hydrotexem). Płyta boiska od rana zapełniała się przybywającymi pojazdami, które po rejestracji ustawiały się w rzędach. Liczba uczestników zaskoczyła widzów – najpierw był jeden rząd samochodów, potem już dwa… i tak aż do sześciu – łącznie 86 zarejestrowanych samochodów i motocykli! Było to prawdziwe cacka – najliczniej reprezentowane, zadbane „małe Fiaty” i „duże Fiaty 125p” ale też „Polonezy” i „Warszawy”, zarówno modele z wcześniejszego, jak i późniejszego etapu produkcji. Były „Tarpany”, „Wartburgi”, „Skody” i „Żuki” w różnych wersjach. Były też pojazdy zagraniczne – w tym najstarszy samochód na Zlocie, marki Renault z 1934 roku. Aż dziwne, że w tej kolorowej, błyszczącej lakierem samochodowym plejadzie nie było żadnej „Syrenki”– ale może przyjedzie w przyszłym roku?

Na zlocie nie zabrakło Państwa Kazimiery i Bogdana z Marek – najstarszych, prawie 90-letnich uczestników wielu zlotów samochodowych w Polsce. Przyjechali razem z córką Danutą. Jak powiedział „Naszym Sprawom” pan Bogdan, w zlotach uczestniczą już kilkanaście lat i zawsze jest to dla nich ogromną satysfakcją. Zostali uhonorowali specjalnym, pamiątkowym dyplomem.

O godz. 1300 odbył się przejazd na orientację 60-kilometrową trasą wokół Łaskarzewa (Łaskarzew – Górki – Trzcianka – Wilga – Tarnów – Maciejowice – Sobolew – Przyłęk – Pilczyn – Łaskarzew). Trasę opracowali członkowie grupy „Klub 4×4 Łaskarzew”, wspomagający organizację Zlotu w Łaskarzewie. Przejazd nie był obowiązkowy dla uczestników, ale pozwolił im zapoznać się z walorami geograficznymi ziemi łaskarzewskiej i powiatu garwolińskiego. Była to przy okazji promocja naszego rejonu wśród uczestników Zlotu, z których większość przybyła z daleka – najdłuższy dystans, prawie 400 km, pokonał samochód z południa Polski.

Wsparcie kulinarne zapewniły niezawodne „Serbianki”, które na terenie „Stodoły” przygotowały bufet z miejscowymi specjałami (pyzy, pieczone ziemniaki, swojskie mięso itd.).

Na Zlocie nie zabrakło elementów rywalizacji. Członkowie załóg głosowali na zwycięzców w poszczególnych kategoriach: najpiękniejsze auto/motocykl Zlotu, pojazd oryginalny, soft tuning i max tuning. Nagroda specjalna przydzielona została dla pojazdu, prezentującego najlepszą stylizację, podkreślającą PRL-wski klimat i charakter. Wygrała ją karetka pogotowia – Fiat 125p kombi, przewożąca pacjenta.

Ogłoszenie wyników zakończyło część oficjalną zlotu, dostępną dla wszystkich. Wieczorem uczestnicy udali się na nocleg na camping koło strzelnicy „Muszkieter”. Tam przewidziane atrakcje przeznaczone były tylko dla zarejestrowanych uczestników Zlotu. Impreza zakończyła się w niedzielę, która była dniem „wewnętrznym”, przeznaczonym na wymianę doświadczeń i kontakty towarzyskie.

Jak powiedział „Naszym Sprawom” Przemek Paśnicki, organizatorzy zamierzają organizować zloty cyklicznie – będą odbywać się trzeci w weekend sierpnia w Łaskarzewie. Gratulujemy pomysłu, dobrej organizacji i – do zobaczenia za rok!

Opracowanie: Eryk Laskowski


Tagi: , , ,

2 komentarze do “Samochody przyjechały do Łaskarzewa”

 1. Aneta Wójcik napisał(a):
  2 września 2013 godz. 20:11

  Gdzie zniknął mój komentarz? Cenzura, czy co?
  Jeszcze nie dostałam odpowiedzi na pytania w nim (komentarzu) zawarte?
  Fajne fotki.

  Z pozdrowieniami,
  Aneta Wójcik

 2. eryk napisał(a):
  3 września 2013 godz. 11:50

Kalendarz

Sierpień 2013
P W Ś C P S N
« Lip   Wrz »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów