Klasa mundurowa LO najlepsza na zawodach w Dęblinie

wsosp23Dużym sukcesem może pochwalić się klasa mundurowa Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 w Łaskarzewie. Pierwsze miejsce w zawodach, odbywających się w trakcie „Młodzieżowych Warsztatów Lotniczych Dęblin – 2013” 26-28 września 2013 roku w Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, to osiągnięcie zasługujące na gorącą pochwałę – zarówno dla młodych uczestników, jak i ich opiekunów.

Do udziału w Warsztatach zaproszeni zostali uczniowie klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego, posiadających klasy o profilu: wojsko, policja, straż graniczna, ochrona przeciwpożarowa. Łaskarzewskie LO mogło wziąć udział w takim przedsięwzięciu, gdyż patronem klas mundurowych – na mocy umowy zawartej w 2012 roku – jest WSOSP w Dęblinie. Na zawody przyjechało 400 uczniów z 28 klas, przeważnie z większych miejscowości (Lublin, Zamość, Chełm, Kielce, Dęblin). Warsztaty miały na celu promocję Wojska Polskiego i Polskiego Lotnictwa Wojskowego a także dęblińskiej „Szkoły Orląt” oraz służby w Narodowych Siłach Rezerwy.

Jak powiedział p. Stanisław Gronek – opiekun łaskarzewskiej grupy podczas pobytu w Dęblinie – dwudniowe Warsztaty były bardzo dobrze zorganizowane. W trakcie pobytu w murach „Szkoły Orląt” młodzież szkolna mogła zapoznać się z bazą dydaktyczno-naukową uczelni, sprzętem lotniczym oraz inżynieryjno-saperskim. W programie warsztatów przewidziano wykłady oraz spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z lotnictwem wojskowym a przede wszystkim zawody sportowe.

Teraz oddajemy głos p. Stanisławowi, który przedstawi pobyt na Warsztatach:
Po przyjeździe do Dęblina zostaliśmy przyjęci przez grupę studentów Szkoły Lotniczej. Otrzymaliśmy specjalne znaczki, które służyły za przepustkę dla żandarmerii wojskowej i były zarazem znakiem rozpoznawczym Młodzieżowych Warsztatów Lotniczych Dęblin 2013. Tam też poczekaliśmy na naszego przewodnika Przemka, który jest uczniem klasy drugiej LO i pod jego opieką pomaszerowaliśmy kolumną 2 – ową na miejsce zakwaterowania w domu studenta „Mewa”. Mieszkaliśmy w świeżo wyremontowanych pokojach dwuosobowych z łazienkami. Po zakwaterowaniu się przeszliśmy do Sali widowiskowej na uroczyste otwarcie, którego dokonał Rektor – Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel. Potem obejrzeliśmy Koncert okolicznościowy w wykonaniu Orkiestry Koncertowej WP. Po części oficjalnej młodzież miała możliwość spotkania z przedstawicielami samorządu studenckiego WSOSP na ognisku, gdzie oprócz możliwości upieczenia kiełbaski można było posmakować grochówki wojskowej i bigosu. Całość tego połączone było z dyskoteką i występami artystycznymi.

Na drugi dzień zaraz po śniadaniu zaczęliśmy od spotkań z ciekawymi ludźmi. Jako pierwszy zabrał głos p. gen. bryg. prof. dr hab. Jerzy Lewitowicz, który w bardzo przystępny sposób mówił na temat aerodynamiki i dlaczego latają samoloty i śmigłowce. Wykład tak był prowadzony, że o dziwo nikt nie wyszedł a po skończeniu wykładu pan gen. bryg. prof. dr hab. Jerzy Lewitowicz otrzymał gromkie brawa. Następnym prelegentem był pan płk. pil. Jerzy Leń, as pilotażu i człowiek, który był założycielem grupy akrobatycznej „Biało – Czerwone Iskry”.

W tym dniu uczniowie mieli możliwość zobaczenia uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych pierwszego roku WSOSP, a wyznaczeni z każdej szkoły przedstawiciele wzięli bezpośredni udział w tych uroczystościach. Nasze LO reprezentowali Bartłomiej Poświata i Daniel Ruszkiewicz. Na tle innych uczniów prezentowali się bardzo dobrze i nienagannie defilowali przed licznie zgromadzonymi uczestnikami tych uroczystości.

Po tych wszystkich atrakcjach przyszedł czas na pokrzepienie sił i ducha w stołówce akademickiej gdzie stołowaliśmy się od samego początku. Gospodarze dbali o naszą kondycje i nikt z uczestników obozu nie mógł narzekać na brak jedzenia.

Tak pokrzepieni stanęliśmy w szranki z zawodnikami innych szkół biorących udział w zawodach sportowych. Konkurencje odbiegały od typowych konkurencji sportowych. Miały charakter bardziej militarny, związany z wojskiem (pływanie, zawody strzeleckie, bieg na 1000 m, bieg na orientację, podciąganie na drążku, rzut granatem). Ale nie ma co się dziwić w końcu walczyli ze sobą o palmę pierwszeństwa uczniowie klas mundurowych, a było z kim walczyć.

Nasze LO wśród szkół biorących udział w zawodach było liceum „najmłodszym” i bez porównania mniejszym od pozostałych. Tym bardziej dlatego uczniom LO nr 1 im. Szarych Szeregów należą się słowa uznania i podziękowania za chęć walki i uzyskane wyniki w rywalizacji sportowej, w poszczególnych konkurencjach. Dzięki temu w punktacji generalnej zajęliśmy pierwsze miejsce na 28 szkół startujących w zawodach sportowych.

Słowa podziękowania należą się naszym wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, za godne i nienaganne reprezentowanie imienia szkoły, miasta i mieszkańców Łaskarzewa jak również honoru i dobrego imienia ucznia Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Szarych Szeregów.

Poniżej zamieszczone są wyniki rywalizacji sportowej i wyniki indywidualne naszych uczniów z poszczególnych konkurencji.

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Łaskarzewie
II miejsce – Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach
III miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu

Uczniowie klasy II i III LO nr 1

 1. Jarosław Kołodziejczyk
 2. Dominik Wawer – czwarte miejsce w pływaniu na pontonie
 3. Agnieszka Zowczak
 4. Klaudia Siembora – siódme miejsce w strzelaniu z karabinka sportowego
 5. Piotr Szopa
 6. Daniel Poświata – pierwsze miejsce w biegu na 1000 m
 7. Bartłomiej Poświata – trzecie miejsce w rzucie granatem ćwiczebnym
 8. Dawid Baran – czwarte miejsce w biegu nas orientacje
 9. Daniel Ruszkiewicz
 10. Albert Kondej – dziewiąte miejsce w podciąganiu na drążku
 11. Hubert Gałkowski – czwarte miejsce w biegu nas orientacje
 12. Marcin Pyl

Opiekun: Stanisław Gronek

Wielkie słowa uznania kierujemy pod adresem organizatorów „Młodzieżowych Warsztatach Lotniczych Dęblin – 2013”, za tak bogatą ofertę programową skierowaną do młodzieży, jak również za przygotowanie i nienaganny przebieg całego przedsięwzięcia.
Dziękujemy za zaproszenie władzom uczelni i liczymy, że w przyszłym roku szkolnym także otrzymamy zaproszenie i będziemy mogli wziąć udział w następnych Warsztatach.

Wyniki rywalizacji sportowej i wykaz szkół pochodzi z materiałów zamieszczonych przez rzecznika prasowego WSOSP mjr. Wiesława Świerkowskiego (strona internetowa WWW.WSOSP.pl)


Tagi: ,

4 komentarze do “Klasa mundurowa LO najlepsza na zawodach w Dęblinie”

 1. Obseratorka23@com.pl napisał(a):
  10 października 2013 godz. 18:19

  Gratulacje-miód na serce…)

 2. Zygfryd napisał(a):
  10 października 2013 godz. 21:57

  Super! Gratuluję sukcesu uczniom i nauczycielom!

 3. Sylwia L. napisał(a):
  12 października 2013 godz. 17:30

  To jest konkret, naprawdę! Gratulacje!

 4. Aneta Wójcik napisał(a):
  15 października 2013 godz. 16:28

  BRAWO, NASI GÓRĄ!!! Pokonanie 388 przeciwników robi kolosalne wrażenie. Nie pozostaje więc nic innego jak utrzymanie wysokiej pozycji w przyszłym roku, czego życzę.
  A skoro odnowili akademik to może warto (tym bardziej) podjąć tam kształcenie..)
  Gratuluję Prymusom i ich opiekunom.
  Aneta Wójcik

Kalendarz

Październik 2013
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów