Podsumowanie 5. lat działalności „Serbianek”

serbianki-5latNa początku października odbyło się zebranie Koła Gospodyń „Serbianki” w Łaskarzewie, na którym podsumowano ostatnie pięć lat działalności Stowarzyszenia. „Serbianki” stały się już trwałym elementem naszej lokalnej społeczności i tym łatwiej zapomnieć, że ich działalność opiera się tylko na pracy społecznej. Jest to dobry moment, by przekazać członkiniom Koła wyrazy uznania dla ich bezinteresownej pracy. W imieniu redakcji „NS” gratuluję wytrwałości i konsekwentnej i życzę realizacji wszelkich zamierzeń, związanych z pracą „Serbianek” na rzecz Łaskarzewa.
A to, co zostało zrobione przez ten ostatni okres, najlepiej opisze Państwu w swoim sprawozdaniu p. prezes Stowarzyszenia Janina Dąbrówka.

Eryk Laskowski


Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia KG „Serbianki” w Łaskarzewie w latach 2008 – 2013

Dnia 3 października 2013 r. odbyło się spotkanie członkiń Koła Gospodyń „Serbianki” w Łaskarzewie, podsumowujące dotychczasową pracę na rzecz Miasta Łaskarzew.
Główną naszą troską było stworzenie warunków, by w godnych warunkach – dla naszych członkiń, a przede wszystkim dla naszych gości – wypełnić zadania statutowe Stowarzyszenia.

Pierwszym przedsięwzięciem w 2009 r. było napisanie wniosku o pozyskanie pieniędzy unijnych na całkowity remont „Stodoły”, który nie doszedł do skutku ze względu na brak wkładu własnego do projektu. Barierą było pozyskanie 40 tys. zł.

Inicjatywa upadła ale my nie poddałyśmy się. Postanowiłyśmy iść małymi kroczkami. Organizowane przez nas „pikniki w Alejkach”, uczestnictwo w uroczystościach naszego miasta przysporzyło nam funduszy, które postanowiłyśmy przeznaczyć na wkład własny do projektów.
Pisałyśmy wnioski o pozyskanie pieniędzy na:

  • podłączenie wody i kanalizacji do budynku „Stodoły”,
  • wymianę okien w „Stodole”,
  • budowę toalet w „Stodole”.

Wszystkie te projekty nie trafiły na listę szczęśliwców. To również nas nie załamało. Skończyły się projekty na infrastrukturę w Urzędzie Marszałkowskim. Trzeba było liczyć tylko na siebie.

Zaczęliśmy od doprowadzenia wody i kanalizacji, było to możliwe dzięki zgodzie sąsiadów i Wspólnoty Gruntowej. Urząd Miasta udostępnił ekipę gospodarczą i dość szybko podłączyli nam wodę i kanalizację do budynku.
Za wszystko zapłaciłyśmy własnymi funduszami. Dzięki temu mogłyśmy skończyć remont kuchni i budowę toalet.

Rozbiórka „sławojki”, która stała w tak publicznym miejscu jak Alejki, była epokowym przejściem z XIX do XXI wieku.

Szczęśliwie udało nam się pozyskać pieniądze na wyposażenie kuchni, realizując projekt „Stodoła centrum wypoczynku i rekreacji w Alejkach”. Zadaniem tego projektu były pokazy kulinarne i pikniki na rzecz naszego miasta. Wielką pomoc w organizacji projektu uzyskaliśmy od Stowarzyszenia Centrum Integracyjno-Animacyjne, w osobie panów Marka Kusaka i Henryka Dąbrowskiego. Otrzymane 15.330,37 zł starczyło na kompletne wyposażenie kuchni w sprzęt ze stali nierdzewnej. Niezbędne okazały się namioty, które osłaniały przed deszczem i słońcem a plandeki reklamowały nasze Stowarzyszenie.

We wszystkich poczynaniach wspierali nas Łaskarzewianie i goście przyjezdni. Na pikniki przychodziły całe rodziny. Nasze pokazy kulinarne mają wielu amatorów. Atrakcją były występy miejscowych zespołów Ripley, Power i Relax. Bardzo im za to dziękujemy.

Udostępnialiśmy „Stodołę” i toalety na wszystkie coroczne uroczystości miasta jak „Dni Łaskarzewa”, „Festiwal Akordeonistów”, Święto 44 Pułku, Zlot Starych Samochodów z PRL. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z OSP w Łaskarzewie, zawsze możemy liczyć na ich pomoc.

Współpracując z CIA i pedagogami ze Szkół nr. 1 i 2 – panie Nel Leszczyna, Bożena Niewczas, Ewa Bożek – podjęłyśmy się organizacji 2 spektakli dla dzieci, opartych na bajkach Brzechwy „Jaka to bajeczka”, „Bajki na opak”, „Przedwojenny Łaskarzew”, Pastorałka wg. Schillera. Spektakle te były kilkakrotnie wystawiane. Część spektakli wsparta została finansowo przez FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).
We współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym Ziemi Łaskarzewskiej powstał scenariusz przedstawienia „Dziady Łaskarzewskie”, który opracowała Hanna Trzaskowska. „Opowiadania Wielkanocne” przedstawiałyśmy kilkakrotnie w szkołach podstawowych na terenie Gminy i Łaskarzewa oraz w Przedszkolu. W wymienionych przedstawieniach brały udział dzieci szkolne, koleżanki z Koła Gospodyń, pracownicy Urzędu Miasta i mieszkańcy Łaskarzewa.

Nasze Stowarzyszenie liczy 32 osoby – są to kobiety, które oprócz obowiązków domowych potrafią wygospodarować czas na pracę społeczną i charytatywną. Każdy piknik to 3 dni pracy, łącznie z niedzielą. Podziękowania należą się Władysławowi Szarkowi za wykonanie okapu i Janowi Dąbrówce za roboty stolarskie w Stodole oraz wszystkim mężom i rodzinom koleżanek za wyrozumiałość.

Mamy wspólny cel – kompleksowy remont „Stodoły”. Do wykończenia pozostała główna sala, gdzie udało nam się pomalować podłogę i udekorować sufit. Czeka nas wymiana okien, ścian i dachu. Na zapleczu zamontowałyśmy okno a do remontu pozostały ściany i sufit.
Oprócz wsparcia mieszkańców Łaskarzewa wspomogliśmy się pożyczką w Banku Spółdzielczym. Do spłaty pozostały nam 3 raty.
Ostatnim wydatkiem był zakup 50 krzeseł, które sponsorowała Wspólnota Gruntowa i bardzo jej za to jeszcze raz dziękujemy.

Nasze Stowarzyszenie wyznaczyło sobie następujące cele:

  • Działalność kulturalna na rzecz społeczeństwa Łaskarzewa i okolic.
  • Kultywowanie tradycji i folkloru ziemi łaskarzewskiej.
  • Dbanie o budynek „Stodoły” – siedzibę Stowarzyszenia.

Składam podziękowania byłemu Zarządowi za pracę i odwagę w podejmowaniu wyzwań gospodarczych a nowemu udanych planów i ich realizacji.
Wszystkim koleżankom dziękuję za dotychczasową wspaniałą pracę w miłej serdecznej atmosferze – i oby tak dalej.
Łaskarzew to nasza mała społeczność w skali kraju i mało kogo obchodzą nasze problemy, z czym dajemy sobie radę, a z czym nie, musimy zadbać o to sami współpracując ze sobą (mam na myśli wszystkie organizacje, które działają na terenie Łaskarzewa).Wspólnota Gruntowa jest właścicielem terenu, na którym stoi „Stodoła” od 1967 roku. Brak własności gruntu blokuje pozyskanie jakichkolwiek funduszy z zewnątrz na dalszy remont. Mamy wielką nadzieję, że i ten problem wspólnie rozwiążemy.

Czy „Stodoła” ma straszyć swoim wyglądem? Czy znajdzie się dobra wola, aby wspólnie o nią zadbać? Aby służyła dalszym pokoleniom, jako centrum rozrywki i rekreacji w Alejkach?

Uważam, że przez 5 lat działalności zrobiłyśmy bardzo dużo i mamy dobrą wolę aby dalej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i bardzo liczymy na pomoc w realizacji naszych planów.

Opracowała Prezes Stowarzyszenia Janina Dąbrówka

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

7 komentarzy do “Podsumowanie 5. lat działalności „Serbianek””

  1. KAK napisał(a):
    13 października 2013 godz. 08:46

    Redaktor Naczelny w imieniu Redakcji NS jednoznacznie dał wyraz uznania wysiłkom wszystkich „SERBIANEK” pod przywództwem Ich Prezes Janiny Dąbrówki na rzecz ożywienia życia kulturalnego Łaskarzewa. A może ONE oczekują większej pomocy ze strony mieszkańców na rzecz których tyle dobrego robią?

  2. luzak napisał(a):
    13 października 2013 godz. 10:44

    Pomóc mozna prosto, o ile SERBIANKI mają status Organizacji Pożytku Publicznego. Jesli mają to prosze o podanie numeru rachunu bankowego i numeru w rehestrze OPP.
    Podczas rozliczeń podatkowych bedzie mozna 1% podatku odposać na SERBIANKI.
    Jeśli tego nie mają, to najwyższa pora postarać się o taki status.
    Jest trochę kłopotów z formalnosciami uzyskania statusu OPP i potem utrzymania go. Po prostu wszytko musi być księgowane i transparentne.
    Są młode osoby, które mogłyby w tych działaniach wesprzeć SERBIANKI, bo warto.
    Pozdrawiam.

  3. mieszkaniec napisał(a):
    13 października 2013 godz. 11:01

    Przedostatnie zdanie jest tu najwazniejsze i w ty problem.

  4. Janina Dąbrówka napisał(a):
    14 października 2013 godz. 17:47

    Bardzo dziękuję Panu Erykowi Laskowskiemu za zamieszczenie mojego sprawozdania na łamach Naszych Spraw oraz za dobre słowa o naszej działalności .
    Podziękowania należą się również Panu Kaczorowskiemu za pomoc w redagowaniu , piękne zdjęcie i pomoc medialną .

  5. Zygfryd napisał(a):
    14 października 2013 godz. 22:02

    Uważam, że Panie przez te 5 lat zrobiły bardzo dużo, więcej niż DPT Bajka, która niby jest powołana do ożywiania życia kulturalnego i społecznego w mieście.

  6. KAK napisał(a):
    15 października 2013 godz. 09:19

    „Są młode osoby, które mogłyby w tych działaniach wesprzeć SERBIANKI, bo warto.”
    LUZAK TRAFIA w sędno – i to koreluje z wyróżnianą łaskarzewską młodzieżą.
    Oni może nie są za mocni w pierogach i pampuchach , ale wnieśliby młodzieńczy zapał i energię i może coś nowego.
    SERBIANKI na pewno Was z radością przyjmą.

  7. ewka napisał(a):
    26 października 2013 godz. 15:48

    bardzo smieszne serbianki tylempiknikow zrobily i to juz powinna nowa stodola stac

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2013
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów