Co dalej z „Bajką”?

remontBajki_5Dobiegają końca prace remontowe w DPT „Bajka” w Łaskarzewie, o których rozpoczęciu pisaliśmy już w „Naszych Sprawach”. Remont, trwający od połowy listopada br. finansowany jest z Programu dofinansowania standardów placówek wsparcia dziennego, realizowanego w 2013 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest wspieranie finansowe samorządów w prowadzeniu placówek wsparcia dziennego (świetlic, ognisk wychowawczych, klubów młodzieżowych) o zasięgu gminnym i ponadgminnym. Środki można przeznaczyć na adaptacje, remonty i prace wykończeniowe, prowadzące do poprawy warunków w już funkcjonujących placówkach wsparcia dziennego oraz doposażenie ich.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, jak pilną potrzebą był remont i poprawa warunków funkcjonowania DTP „Bajka”. Warto przypomnieć, że nie tak dawno bywały okresy, że lokalu tym nie było nawet sprawnie działającej… elektryczności (!). Co ważne, oprócz prac instalacyjno-murarskich, część środków przeznaczona zostanie na zakup nowego wyposażenia dla tej placówki. Nie tak dawno Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg w tej sprawie. Za kwotę 109 tys. zł pojawi się m.in. wyposażenia i materiały do prowadzenia zajęć plastycznych, w tym piec do wypalania ceramiki. Ale nie tylko, bo będą też lustra i drążki do zajęć baletowych i inne sprzęty.

Oprócz remontu, w „Bajce” szykują się inne zmiany. Otóż ostatnio uchwalono na sesji połączenie Biblioteki Miejskiej i DPT „Bajka” w jedną placówkę pn. „Centrum Kultury Bajka”. Pomysłodawcą jest p. burmistrz, która umotywowała to w projekcie uchwały m.in. lepszym zarządzaniem i oszczędnościami finansowymi. Prawdę mówiąc, trudno zgadnąć, na czym miałaby polegać owe oszczędności w placówkach, które i tak były niedofinansowane (ich łączny budżet to wielkość rzędu 1% budżetu miasta). Jeśli więc dojdzie do połączenia (wymagane są jeszcze opinie różnych instytucji) i będzie to tylko zmiana szyldów, to nie należy się spodziewać z tego żadnych negatywnych konsekwencji.

Niestety, jak to zwykle ostatnio bywa w Łaskarzewie, w tej „beczce miodu” musiała się znaleźć przysłowiowa łyżka dziegciu (a raczej kilka łyżek). Po pierwsze, wzorem poprzedniego burmistrza W. Larkiewicza, aktualna p. burmistrz realizuje remont bez uzgodnienia i konsultacji projektu z właścicielem budynku czyli Ochotniczą Strażą Pożarną w Łaskarzewie. Prawdopodobnie „formalnie” takie konsultacje nie były potrzebne (bo Miasto ma podpisaną umowę na korzystanie z tej części budynku), ale… dobre obyczaje obowiązują wszystkich.

Samo rozdysponowanie środków z Programu też wywołało zamieszanie. DPT „Bajka” nie jest przecież placówką wsparcia dziennego, lecz ośrodkiem kultury. Radni musieli poprawiać na ostatniej sesji uchwałę, wprowadzającą środki z Programu do budżetu, ponieważ pojawiły się one w niewłaściwym dziale (Program resortowy dotyczy pomocy społecznej, a nie działalności kulturalnej!).

Ale „Bajka” mogłaby się stać bez większych problemów także placówką wsparcia dziennego. Od dłuższego już czasu radna A. Laskowska postuluje utworzenie w mieście świetlicy środowiskowej. Placówki takiej – co należy wyraźnie podkreślić – nie ma w Łaskarzewie, ale potrzeby w tym zakresie istnieją. Świetlica mogłaby działać w „Bajce”, równolegle i bez szkody dla jej działalności kulturalnej. Po szczegóły odsyłam np. do ostatniego numeru Biuletynu Radnych.

Niestety, zamiast rzeczowej dyskusji na temat placówki wsparcia dla dzieci i młodzieży, p. Burmistrz wszczęła – przeciwko radnej A. Laskowskiej i jej propozycji – akcję propagandową. Akcja opiera się na manipulacji, rozsiewaniu różnego typu insynuacji i kłamstwach (jak np. o „oddaniu Bajki w użyczenie stowarzyszeniu spoza Łaskarzewa ”, rzekomym wzburzeniu jakie remont wywołał u „niektórych radnych”, czy sugerowanie, że A. Laskowska ma osobisty interes w utworzeniu świetlicy). Trudno powiedzieć, w jakim stopniu wynika to z niewiedzy i niezrozumienia tematu przez p. burmistrz, a w jakim z tego, że propozycję świetlicy zgłosiła po prostu „niewłaściwa osoba”.

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Co dalej z „Bajką”?”

  1. Aneta Wójcik napisał(a):
    16 grudnia 2013 godz. 20:33

    Właśnie, skoro inwestycja wchodzi w obszar 2 resortów to należy zastanowić się czy i jak można pogodzić 2 opcje.
    Aneta Wójcik

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów