Zaśpiewaliśmy kolędy razem z p. Tadeuszem Talarkiem

DSC05032W niedzielę 5 stycznia 2014, tuż po wieczorowej mszy św. (która rozpoczęła się tego dnia nietypowo o 1600) łaskarzewski kościół parafialny rozbrzmiał pięknymi melodiami tradycyjnych, polskich kolęd. Do wspólnego śpiewu zachęcał zebranych pan Tadeusz Talarek, który na zaproszenia proboszcza ks. Edmunda Szarka wystąpił z koncertem kolęd. Obsługę techniczną koncertu zapewnił pan Jacek Pasternak.

DSC05028Swoje wystąpienie p. Tadeusz Talarek rozpoczął akcentem bardzo osobistym. Opowiedział o swoich korzeniach łaskarzewskich, o tym, jak był niegdyś tutejszym parafianinem, o prawie 10-letniej służbie jako ministrant, 1. Komunii Świętej. Tak się złożyło, że dniu koncertu minęło dokładnie 40 lat od ślubu p. Talarka, który też miał miejsce w łaskarzewskim kościele. Wszystkich wzruszyły słowa o tym, że śpiew kolęd jest dla p. Tadeusza najpiękniejszą formą modlitwy. I do takiego traktowana kolęd i wspólnego z nim śpiewu zaprosił zebranych w kościele.

DSC05038Koncert był dla słuchaczy nie tylko wspólną formą modlitwy, lecz także lekcją muzyki. Pan Tadeusz zaprezentował mianowicie repertuar kolęd ułożony chronologicznie, od najstarszych, jeszcze z XV i XVI wieku, stopniowo przybliżając się do wieku XX i czasów współczesnych. Kolędy były przedstawione w nowoczesnej aranżacji muzycznej, natomiast jedną z pastorałek p. Tadeusz zaśpiewał z akompaniamentem gitary akustycznej.

DSC05030Koncert rozpoczęły kolędy z dzieła Jana Żabczyca, zatytułowanego „Symfonie anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane” (jest to najstarszy polski zbiór kolęd, wydany w Krakowie w 1630 roku). Utwory zawarte w tym dziele stanowią kanon kolęd polskich, z tego okresu usłyszeliśmy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu” i „Triumfy Króla Niebieskiego”.

DSC05050Potem stopniowo przeszliśmy do wieku XVIII i XIX, słuchając kolęd z różnych okresów historycznych Polski – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Bóg się rodzi, moc truchleje” (rok 1792), „Mędrcy świata”, „Mizerna cicha” (rok 1849). Spośród znanych kolęd niepolskiego pochodzenia usłyszeliśmy znany utwór „Cicha noc” (Austria, 1818 rok). Przegląd kolęd zakończył wiek XX utworem „Nie było miejsca dla Ciebie” – bardzo często śpiewany przez Polaków, więzionych w obozach i internowanych.

DSC05045Przez prawie 1,5 godziny koncertu, zasłuchani w kolędy, nie zauważyliśmy jak szybko minął czas. Obydwaj Panowie – pan Tadeusz i pan Jacek – otrzymali gromkie owacja na stojąco od słuchaczy. Wręczone zostały im także pamiątki z Parafii Łaskarzew – ikony z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki oraz książki o tym błogosławionym księdzu.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: , ,

2 komentarze do “Zaśpiewaliśmy kolędy razem z p. Tadeuszem Talarkiem”

  1. Maria Maxter (Wachnicka) napisał(a):
    7 stycznia 2014 godz. 20:32

    To byl zapewne , wspanialy koncert ! Moge sobie tylko wyobrazac muzycznie w pamieci … Tadzik ma piekny glos i interpretacje. I racje tez ma mowiac, ze spiewanie koled ( i nie tylko ) jest najpiekniejsza modlitwa ! Pamietam to uczucie ,

  2. Nasze Sprawy » Archiwum » Zbigniew Wodecki w Łaskarzewie napisał(a):
    14 stycznia 2014 godz. 16:15

    […] Narodzenia w Łaskarzewie zaczynają stanowić już pewną tradycję. Tydzień temu wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu p. Tadeusza Talarka. Rok temu odwiedziła nas Eleni (relacja tutaj), natomiast w latach poprzednich koncerty […]

Kalendarz

Styczeń 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów