Poprawianie stanu dróg we własnym zakresie. Żeby się chciało chcieć!

u. Miodowa od Agrestowej (1)Jak wyglądają drogi (ulice) w naszym mieście wszyscy widzą. Nie wiem, czy jest drugie tej wielkości miasto w Polsce, które ma tak fatalny stan jezdni i chodników. W budżecie Łaskarzewa na 2014 rok Burmistrz zamierza przeznaczyć 450 tys. zł na drogi. Dobrze, że na ten rok przeznaczono choć tę niewielką, w stosunku do potrzeb, kwotę. Na ile poprawi to stan naszych ulic – zobaczymy!
Są mieszkańcy, którzy nie oglądając się na włodarzy miasta, sami, we własnym zakresie starają się poprawić dojazd do swoich domów.

Na początku 2014 roku p. Jarosław Grudzień z synami Konradem i Dawidem, przy pomocy najbliższych sąsiadów: Andrzeja Filiksa (syn), Zenona Wiśniocha, Roberta Grzeli, Jacka Książka, Waldemara Żaka i Witolda Rędaszki, utwardzili duży fragment ul. Miodowej.
Wykorzystując słupy trakcyjne „z demobilu”, roztłuczone na drobne kruszywo, wyrównali nawierzchnię ul. Miodowej na odcinku od ul. Agrestowej (asfalt) do posesji syna p. Żaka. Postawa obywatelska tej społeczności sąsiedzkiej zasługuje na wyrazy najwyższego uznania!

u. Miodowa od Agrestowej (3)Jak wygląda wykonana tą metodą nawierzchnia widać przed posesją pp. Grudniów. Kruszywo ze słupów pokryte jest frezowanym asfaltem – który również jest surowcem „z odzysku”, pozyskiwanym podczas remontu dróg asfaltowych. Ów surowiec stabilizuje podbudowę z kruszywa, skutecznie utwardzając drogę. Dodatkowo, przejeżdżające pojazdy zagęszczają tłuczeń, w związku z tym nie powstają dołki, tak jak jest to w przypadku „gołego” tłucznia.

Tego typu nawierzchnia jest więc dużo trwalsza od tych wykonanych z samego tłucznia, na których dosyć szybko pojawiają się wgłębienia. Przykładami takich ulic są ul. Kwiatowa na Ogrodach (nawierzchnia wykonana ze składek mieszkańców) i ul. Sportowa sfinansowana przez Miasto – mimo remontu ich stan jest bardzo zły.

u. Miodowa od Agrestowej (5)Dobrze, by wszyscy mieszkańcy polnych ulic przed swoimi posesjami chociaż zasypywali wychlapywane doły – są wśród nas tacy (jak wymienieni wyżej, którzy wykonali nawierzchnie z tłucznia), ale to są chlubne wyjątki.

Jak powiedział p. Konrad Grudzień, kolejnym planowanym krokiem jest pozyskanie większej ilości asfaltu z odzysku i przysypanie ostatnio położonego kruszywa. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą na – nawet niewielkie – dofinansowanie z Urzędu Miasta, asfalt taki bowiem, mimo że jest niedrogi, to jednak trzeba zakupić i przywieźć (a za jedyne 2 tys. zł, łącznie z transportem, da się wykonać całkiem spory odcinek ulicy).

zdjęcie 3 (small)

ul. Jaśminowa wiosną 2013r.

Pan Konrad wyjaśnił, że na odcinku, na którym utwardzono nawierzchnię, nie ma kanalizacji i nie opłaca się budować ulicy „z prawdziwego zdarzenia”. W przyszłości, jak kiedyś będzie budowana kanalizacja, nawierzchnia i tak zostałaby zniszczona. Dlatego też zdecydowali się na utwardzenie ulicy na szerokość jedynie 1 samochodu, bo głównym celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienia suchego dojazdu do posesji bez problemów z błotem.

Ciekawy jestem, kiedy w naszym mieście będą normalne ulice? Obawiam się, że wielu z nas tego nie dożyje…

KAK

Tagi: , ,

8 komentarzy do “Poprawianie stanu dróg we własnym zakresie. Żeby się chciało chcieć!”

 1. KAK napisał(a):
  11 stycznia 2014 godz. 00:36

  Zdjęcie zatopionego saochodu osobowego miało miejsce na wiosnę 2013. Służby UM. Łaskarzewa w lecie 2013 fachowo naprawiły fatalny odcinek „ulicy”. Dobrze gdybyśmy byli świadkami chociaż by takich doraźnych napraw, tych fatalnych naszych „ulic”.

 2. KAK napisał(a):
  11 stycznia 2014 godz. 00:41

  W dużym stopniu sami przyczyniamy się do powstawnia tych gigantycznych dziur na polnych ulicach, gdyż po deszczu wjeżdżamy na dużym gazie w kałuże wychlapując błoto i powiększając doły.

 3. L napisał(a):
  11 stycznia 2014 godz. 11:22

  panie KAK,, fachowo to można zrobić ulicę, ale nie naprawiać/zasypywać/ dziur w polnej drodze. Jak sama nazwa wskazuje, – droga polna jest zazwyczaj z piachu, zatem następstwem logicznym po jej zamoczeniu przez wodę są dziury. Problem lezy w tym, że nie ma dróg które są obiecane. JEśli one byłtby fachowo zrobione dziury nie powstaną. Zatem, władza, która nawet nie mieszka tu i pewnie nie wie , że jest ulica Miodowa, nie nie wyslia sięnad problemem dróg polnych w „mieście”.

 4. Edward napisał(a):
  11 stycznia 2014 godz. 14:08

  Nie wiem, czy te plany inwestycyjne dot.drog nie zatrzesa w tym roku budzetem.450 tys.toz to ogromna kwota-mozna za nia pobudowac kawal chodnika, a moze i nawet nawiesc piachu na jaka ulice.GRATULUJE planistom i Radzie wystrzalowego budzetu.Jest sie czym chwalic Panie” Janie 123:

 5. z napisał(a):
  11 stycznia 2014 godz. 21:54

  czy to jest normalne że wszystkie remonty w łaskarzewie robi firma p.Cicheckiego ,męża Pani wiceburmistrz !!!!

 6. łaskarzewiak napisał(a):
  12 stycznia 2014 godz. 01:43

  podziwiam tych panów , reszta aby narzeka ludzie weźcie się do roboty i na nikogo nie liczcie w tych czasach !

 7. rydler napisał(a):
  14 stycznia 2014 godz. 18:24

  panie KAK nie Burmistrz zamierza przeznaczyć 450tys złotych na drogi a rada miasta. „Ciekawy jestem, kiedy w naszym mieście będą normalne ulice?” Odpowiadam jak się nie zmieni mentalność mieszkańców to nigdy, bardzo ładnie pan opisał postawę mieszkańców ul.Miodowej chwała im za to. Teraz proponuję panu przejście na drugi koniec Łaskarzewa kierunek Maciejowice ul. Kosiciuszki, kilka lat temu pięknie wyremontowana i tu też mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Jeden przy swojej posesji wycina asfalt, następny wyrwał kostkę z chodnika wstawił rury kanalizacyjne zrobił odpływ bezpośrednio na ulicę, kostki nie włożył ponownie tylko dziury w chodniku zalał betonem.

 8. KAK napisał(a):
  15 stycznia 2014 godz. 10:48

  Zgadzam się z Panem, że chyba więcej jest tych co psują i niszczą, jak tych, którzy we własnym zakresie, jak p.p. Grudniowie z sąsiadami, coś porządkują –
  np. Jeden z pierwszych asfaltów na bocznej ulicy Hallera – dziury po podłączeniach do wodociągu, czy kanalizacji.
  Nikt tego nie pilnuje!

Kalendarz

Styczeń 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów