Jaki był 2013 rok, jaki będzie 2014?

Herb ŁaskarzewaRozpoczyna się okres zabaw karnawałowych i zaczynamy już myśleć, co będzie się działo w (jeszcze chyba Nowym?) 2014 roku. Ale zastanawiając się i snując plany na kolejne miesiące, przypomnijmy sobie na moment miniony 2013 rok, Czy był dobry – dla nas osobiście, dla naszej rodziny, znajomych, społeczności, Łaskarzewa, Polski? Nie da się tego podsumować jednym zdaniem lub artykułem… Proponuję więc zajrzeć do poniższego, małego podsumowania tematów, które pojawiały na portalu „Nasze Sprawy” w 2013 roku.

Przez ten okres pojawiło się 230 nowych wpisów, co daje nieco średnio ponad 19 pozycji na miesiąc. Dominowała tematyka związana z szeroko pojętym życiem publicznym: samorząd lokalny, gospodarka komunalna, wydarzenia z życia społecznego, szkoły, ochrona zdrowia itd. Drugą, najliczniejszą kategorią były wszelkie tematy dotyczące życia kulturalnego w Łaskarzewie.

Jakie więc były (subiektywnie!) najważniejsze wydarzenia 2013 roku?
Początek roku to – podobnie jak teraz – wydarzenia, związane z Bożym Narodzeniem: Orszak Trzech Króli oraz koncert kolęd w wykonaniu Eleni. W tym okresie były także inne, znaczące wydarzenia kulturalne, zwłaszcza cieszące się wielki powodzeniem przedstawienia teatralne pt. „Przedwojenny Łaskarzew”.

Dosyć szybko zaczęło się także „dziać w samorządzie”. Odejście p. Marianny Banaszek z SPZOZ Łaskarzew zapoczątkowało – do dzisiaj nie zakończone – kłopoty tej placówki. Problem remontu nie został rozwiązany, nowy kierownik – p. Trzaskowska zrezygnowała jesienią z funkcji – mamy więc dalej p.o. kierownika oraz długie kolejki pacjentów.

Do najważniejszych wydarzeń, dotyczących historii zaliczyć można obchody 150-lecia Powstania Styczniowego. Zaangażowało się w to całkiem liczne grono osób (występujących pod nazwą Porozumienie Przyjaciół Historii) i były to nie tylko Lekcje historii w kościele parafialnym ale także oficjalne uroczystości, harcerskie gry miejskie, wieczornice itd.
Po wakacjach mogliśmy wystartować w już trzecim, dotyczącym historii, Rajdzie Nocnym.
Pod koniec roku, dzięki staraniom m.in. Michała Bożka z Łaskarzewa, rodzina Proczków z Kolonii Dąbrowa została odznaczona pośmiertnie przez Prezydenta RP za pomoc Żydom podczas II Wojny Światowej.

Rok 2013 to także rok łaskarzewskich Latarników. Prężnie działająca grupa rozszerzyła działalność na teren Gminy (a teraz już nawet poza nią). Latarników w Łaskarzewie odwiedził minister M. Boni podczas Tygodnia z Internetem.

Wracamy ponownie do spraw samorządowych. Z doniesienia p. Burmistrz Łaskarzewa Prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie rzekomego znieważenia „funkcjonariusza publicznego” przez „Nasze Sprawy”, zakończyło się ono umorzeniem. Zrealizowano kilka inwestycji: położenie nawierzchni asfaltowej na ul. Chopina, częściowy remont ul. Garwolińskiej oraz remont przedszkola i „Bajki”.
Było to przedstawiane w „Naszych Sprawach”, ale poruszaliśmy także problem dróg w mieście (np. „Dla każdego kalosze?”) oraz fatalnych notowań Łaskarzewa w rankingach samorządowych.

Wielokrotne pojawiał się też temat gospodarki odpadami komunalnymi – był to przecież rok wdrażania nowej polityki „śmieciowej” w Polsce. Czy to było to korzystne dla Łaskarzewa – nie wiem, na pewno słyszę wiele opinii, że niestety ilość śmieci w lasach nie zmniejszyła się…
Nastąpiła zmiana Przewodniczącego Rady Miasta – miejsce Małgorzaty Seremak zajął Michał Pałyska.

Najważniejszym wydarzeniem religijnym było wprowadzenie do łaskarzewskiego kościoła relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jako przygotowanie do tej uroczystości, w czerwcu 2013 nastąpiło przekazania relikwii w kościele pw. St. Kostki na Żoliborzu, w którym uczestniczyła liczna delegacja z Łaskarzewa.

Interesujące było także badanie stanu kultury w Łaskarzewie. Nasze miasto wytypowane zostało przez badaczy z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki do wieloetapowego programu, mającego na zadanie m.in. ocenić uczestnictwo w życiu kulturalnym mieszkańców małych miejscowości. Odbyło się kilka spotkań a pod koniec roku zaprezentowana została wstępna wersja raportu z badań.

W roku 2013 prężnie działali w Łaskarzewie Skauci Europy, biorąc udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i historycznych w mieście. Rozwinęła działalność żeńska gromada wilczków a w okolicznych lasach odbyła się Wędrówka Kręgu Szefów Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Ważnym wydarzeniem był zlot Oldtimerów pod koniec wakacji – objęty patronatem medialnym m.in. przez „Nasze Sprawy”.

Koniec roku to kolejna inicjatywa lokalna – zawiązanie pierwszego w powiecie Koła PTTK oraz Przegląd Kolęd, zorganizowany wspólnie przez Parafię i Zespół Szkół w Pilczynie.

Z sensacji na lokalnym podwórku warto przypomnieć tzw. „sprawę gwałciciela” – tajemniczej osoby, która podobno nagabywała osoby starsze i młodzież w różnych rejonach miasta. Na szczęście skończyło się na strachu…

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , , ,

14 komentarzy do “Jaki był 2013 rok, jaki będzie 2014?”

  1. luzak napisał(a):
    24 stycznia 2014 godz. 18:21

    Przecież ta tajemnicza osoba, która podobno nagabywała osoby starsze i młodzież w różnych rejonach miasta – to był podobno St. Gender …
    Że nikt tego nie zauważył?
    Szanowny Panie Redaktorze Eryku!
    To Panu zawdzięczamy te wszystkie informacje i możliwość wymiany opinii o wydarzeniach na łamach Naszych Spraw
    Serdecznie Panu dziękuję za ogrom wykonywanej pracy i obiektywizm.
    Szczesć Boże na 2014 rok!

  2. Baron napisał(a):
    24 stycznia 2014 godz. 21:55

    Jeżeli chodzi o „Bajkę”, to wiadomo już kiedy zostanie otwarta? Z tego co wiadomo miała być oddana po remoncie na koniec grudnia 2013 roku.

  3. a-z napisał(a):
    25 stycznia 2014 godz. 12:29

    luzak, z tym obiektywizmem nie do końca jest dobrze 😉 ale i tak fajnie, że jest jakaś strona, z której można się coś dowiedzieć lub/i podyskutować. pozdrawiam!

  4. EŻ napisał(a):
    25 stycznia 2014 godz. 17:21

    Bajka będzie otwarta na ferie- wynika z informacji uzyskanych w urzędzie. W tej chwili trwa w niej montaż wyposażenia. Na koniec grudnia 2013 r. to był przewidziany odbiór prac remontowych.

  5. luzak napisał(a):
    25 stycznia 2014 godz. 21:05

    @a-z
    Ważne że są Nasze Sprawy i że są fajne.
    Podkreślam ogrom pracy Redaktora.
    Komu by sie chciało.
    A co do obiektywizmu, to jest to MOJA ocena i zdania nie zmienię.
    Przecież Radaktor Eryk ma swoje poglądy, określony świartopogląd, rodzinę, interesy, koligacje – itp. zestaw „wiążący” go z Łaskarzewem i okolicami.
    Mimo tego „uwiązania” – jest obiektywny.
    Podaje dużo faktów i nie daje zbyt wielu ocen wartościujących.
    Niech tak trzyma, bez tego byłoby gorzej, duszniej.
    W końcu Łaskarzew to małe „piekiełko”, a On zachowuje pogode ducha.
    Nawet Pan Prokurator nie skorzystał z doniesienia na Niego.
    Tworzenie zrębów społeczeństwa obywateksjiego to orka na ugorze. Do tego orka pługiem jednoskibowym, ciagnionym przez Niego jednego, czasami pod górkę i pod wiatr …
    Pozdrawiam.

  6. Kochająca to Miasto. napisał(a):
    27 stycznia 2014 godz. 08:08

    Nawet trudno doszukać się łyżki dziekciu w tej beczce miodu pozytywnych ocen działalności NS. To nie był zły rok dla Łaskarzewa. Przyłączam się do opinii o wielkiej zasłudze Redaktora Naczelnego, który pomimo tylu obowiązkom w tym odpowiedzialnej pracy w Istytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie, chce Mu się chcieć społecznie wydawać tak potrzebny miejscowy portal. Duże uznanie Panie Doktorze !

  7. seniorka napisał(a):
    27 stycznia 2014 godz. 12:44

    J również przyłączam się do pozytywnej opini o wielkiej zasłudze Redaktora Naczelnego.Myślę że chce pdtrzymac rodzinne tradycje zwiazane z działalnościom na rzecz Łaskarzewa.

  8. a-z napisał(a):
    27 stycznia 2014 godz. 18:49

    Tylko żeby nie było – daleki jestem od siania jakiejś nienawiści czy coś w tym stylu – również szanuję wielką pracę Redaktora; moje zdanie na temat obiektywizmu było… sugestywne:) wszyscy mają prawo do wyrażania swoich poglądów i tego się trzymajmy na łamach tej strony, jak i ogólnie:)

  9. Maria napisał(a):
    3 lutego 2014 godz. 19:50

    Czytajcie wiadomości w portalach garwolińskich. Tam dostrzegaja co dobrego dzieje się w naszym kochanym mieście. Zachecam do artykułu http://wirtualnygarwolin.pl/archiwum-aktualnoci/4335-znamy-wlodarza-i-radnego-roku-podwojny-sukces-laskarzewa

  10. D.Z. napisał(a):
    4 lutego 2014 godz. 17:06

    @Maria
    Ciekawe, co niby ma pokazać taki plebiscyt? Ile kto potrafi wysłać sms-ów? Bo z rzeczywistą „popularnością” danej osoby, czy też oceną sytuacji w mieście/gminie niewiele ma to wspólnego…

  11. luzak napisał(a):
    4 lutego 2014 godz. 18:12

    @Maria, to kiedy uroczystości i huczne świętowanie?
    Bez parady wokół Rynku ten sukces bedzie niezauważony.
    A potem – do STODOŁY!

  12. rydler napisał(a):
    6 lutego 2014 godz. 23:32

    @luzak, Ten sukces jest zauważony ale ty i Nasze Sprawy widzicie wszystko obiektywnie

  13. niusek napisał(a):
    7 lutego 2014 godz. 10:47

    @rydler, a czym sie zasłużył radny Michał Pałyska na tle innych radnych naszego Miasta i powiatu?

  14. rydler napisał(a):
    8 lutego 2014 godz. 00:06

    niusek@ tu zgadzam się z tobą, radny Michał nic szczególnego nie zrobił w radzie miasta a co dopiero w skali powiatu. Mimo to uważam że wynikom tego plebiscytu powinien być poświęcony mały artykuł na tym portalu. Nasza burmistrz, nasz radny, nasze sprawy 🙂

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów