Drogowe wieści samorządowe

DSC06239Od tygodnia na ul. Garwolińskiej trwa remont chodnika. Na odcinku od ul. Ks. Ściegiennego do końca zabudowy, po lewej stronie, usuwane są płyty chodnikowe i budowany jest nowy chodnik z kostki brukowej. Bez wątpienia remont ten był oczekiwany przez mieszkańców, stan chodników w tej części ul. Garwolińskiej był bowiem wyjątkowo zły. Inwestycję realizuje Powiatowy Zarząd Dróg. Jest to II. etap prac, rozpoczętych przez Powiat jeszcze poprzedniego roku. Przetarg przeprowadzony został w ubiegłym roku, wygrała go firma „BRUK-BUD”. W pierwszym etapie wyremontowano chodnik na początkowym odcinku ul. Garwolińskiej (od Rynku) oraz zbudowano odwodnienie skrzyżowania ul. Białej z ul. Garwolińską (we współpracy z Miastem Łaskarzew).

Aktualnie budowany chodnik ma dwa pasy zieleni – węższy od strony ogrodzenia posesji – i szerszy od jezdni. Taki projekt chodnika wzbudził kontrowersje wśród sporej części mieszkańców ul Garwolińskiej. Zwrócono uwagę, że jest to niepraktyczne (kto będzie zbierał śmieci i pielęgnował zieleń?) i znacznie utrudnia parkowanie samochodów przy chodniku. Szczególne problemy mają Ci mieszkańcy, którzy prowadzą działalność handlową lub usługową, i którzy za własne pieniądze wybudowali niegdyś chodnik na całej szerokości. Teraz takie chodniki są rozbierane a za poszerzenie pasa z kostki i utworzenie miejsca postojowego trzeba płacić z własnej kieszeni (przetarg opiewał na pas kostki tylko dla pieszych). Ogólnie zaczyna powstawać bałagan. W niektórych miejscach – na wniosek mieszkańców – pas zieleni zlikwidowano (z jednej strony lub obydwu), w innych – nie i ulica będzie wyglądała „niejednolicie”.

Według informacji, które dotarły do mnie drogą nieoficjalną, budowa ulic na „Działkach” w Łaskarzewie ma być realizowana na następujących odcinkach: ul. Władysława Jagiełły (cała), fragment ul. Kopernika od ul. Chopina do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką i Biskupa Łaskarza, ul. Biskupa Łaskarza od ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Lipową oraz ul. Lipowa (cała).
Na skrzyżowaniu ulic: Kopernika, Grunwaldzka, Biskupa Łaskarza i 550-lecia ma być wybudowane rondo.

W uchwale, dotyczącej kredytu 1 mln zł na budowę dróg, wymienione są także ulice 15 Sierpnia, 550-lecia, Solidarności, Pamięci Wanat oraz Kwiatowa na „Ogrodach”. Na ulicach 15 Sierpnia, Solidarności, Pamięci Wanat istnieje już utwardzenie betonowe. Nie wiem, jaki będzie los ulicy 550-lecia.

Dlaczego wybrano takie fragmenty ulic na Działkach? Trudno powiedzieć, ale na pewno do myślenia daje fakt, że na jednym końcu – na ul. Jagieły, i na drugim – na ul. Lipowej, mieszkają radni z „koalicji” popierającej Burmistrza… Nie słyszałem, żeby w w sprawie ulic prowadzone były konsultacje społeczne z mieszkańcami. Za to mają być zbierane od mieszkańców (lub już są) jakieś „wkłady finansowe” na budowę ulic, na bliżej niejasnych zasadach prawnych.

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

19 komentarzy do “Drogowe wieści samorządowe”

  1. luzak napisał(a):
    29 marca 2014 godz. 08:41

    To jednak działa.
    Działki będą miały ulice!
    Ciekawe tylko czy będą odwodnione?

  2. mieszkanka napisał(a):
    30 marca 2014 godz. 10:25

    W zamian ronda -wielopoziomowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną(ogromne natężenie ruchu).KTO TO WYMYŚLIŁ????

  3. Paulina napisał(a):
    30 marca 2014 godz. 13:06

    RONDO?- Oczywiscie,moda w calym powiecie.W Garwolinie tez wybudowano kilka nalesnikow-patelni o srednicy 2 m.Jak moda to oczywiscie trzeba budowac z nurtem.

  4. optimist napisał(a):
    30 marca 2014 godz. 19:57

    Nie orietuje się w kosztach takiego rondka,ale to zawsze jakies wprowadzenie porzadku w ruchu drogowym.Okazuje sie ze na takich malo ruchliwych drogach,zdarzaja się stluczki,bo ludzie nie wiedzą kto ma pierwszeństwo.Znakow drogowych poza głównymi drogami nie mamy!To moze to dobre rozwiazanie?Jestem za…przydadza sie tym niedouczonym

  5. Hetman napisał(a):
    31 marca 2014 godz. 16:09

    Douczony optymisto.Jezeli rondo na ulicach o malym natezeniu ruchu jest potrzebne,to ja ci gratuluje rozeznania w temacie ruchu drogowego.Pomysl,ze w miescie praktycznie -na ulicach o duzym ruchu- nie ma znakow drogowych.Kierowcy/miejscowi/kieruja sie z przyzwyczajenia- prawem zwyczajowym.Gorzej jest gdy na ulicach znajduja sie pojazdy z obca rejestracja.Wtedy sa niemile gesty, i brzydkie slowa.To wszystko puki co jest nie grozne.Kiedys jednak dojdzie do powaznego wypadku a nasi radni przypomna sobie o obowiazku oznakowania ulic .Co do ronda,to uwazam ze przydalo by sie na ul.do stadionu przy kapliczce.Tamjest naprawde smieszne rozwiazanie,

  6. a-z napisał(a):
    31 marca 2014 godz. 23:36

    najlepiej to od razu krytykować – dobrze, że coś w ogóle zrobią na tych naszych działkach – po tylu latach!! a i tak to kropla w morzu potrzeb… niestety…

  7. mieszkaniec napisał(a):
    1 kwietnia 2014 godz. 18:47

    Pasem Zieleni zaopiekuje się zapewne lokalna grupa ochrony środowiska 😀 Ci co pomyśleli nie maja pasa zieleni bo wiedzą że z utrzymaniem porządku w tak wąskim pasie zieleni jest ciężko, ale pocieszające dla pozostałych mieszkańców jest to że w mieście działa jeszcze lokalna grupa ochrony środowiska i zapewne będzie pomagać w utrzymaniu czystości 🙂

  8. Marianna napisał(a):
    2 kwietnia 2014 godz. 19:27

    Jak widac mamy ciagle problemy z utrzymaniem porzadku,niestety nie tylko na pasach zieleni.Popatrzmy co sie dzieje na posesjach przylegajacych bezposrednio do przelotowych ulic/np.ul.Wolska/ Popatrzmy co jest na jezdniach ulic,ktore zasypuja smiecie a w naniesionej ziemi wwrastaja jakies krzewy.Kilkanascie lat temu bylo nie dopomyslenia,aby nie tylko jezdnie,ale i chodniki byly nie zamiatane.Dzis na smieciach lezacych mozna sie przewrocic i niestety przechodzimy obok tego ze spokojem.Czyzby radni byli tak „wyczulenie” na porzadek,czystosc i piekno,ze uwazaja to za szczyt uporzadkowania miasta.Ze nie potrafia znalezc sposobu na brudasow i leni.

  9. optimist napisał(a):
    2 kwietnia 2014 godz. 20:07

    PanieHetmanie,o tym samym mówimy.Też jestem za oznakowaniem ulic,porzadkiem.Rondko na ulicy do stadionu może byloby lepszym rozwiazaniem niż obecne,ale moze takie było tansze?nie wiem tego…ale jakieś jest i reguluje kierunki ruchu.

  10. Aneta Wójcik napisał(a):
    3 kwietnia 2014 godz. 15:49

    Pani Marianna słusznie zauważyła, czas najwyższy uprzatnąć i wpłynąć na poprawę wizerunku naszych ulic.
    Lidko Droga, Pani Burmistrz czy można zorganizować w konkretnym terminie odbiór – wywóz piachu zalegającego na krawężnikach? Myślę, że wówczas mieszkańcy sami ruszą do sprzątania.
    A i jeszcze jedna sprawa: czy rynna od strony południowo- wschodniej na budynku klubu ma zostać taka krótka? Z drugiej strony budynku też wystaje jedynie kikut.
    Czy – czasem – nie zamięknie ściana?

    Z wyrazami szacunku i z wiosennymi pozdrowieniami,
    Aneta Wójcik

  11. mieszkaniec napisał(a):
    5 kwietnia 2014 godz. 18:32

    nikt i nigdy wam nie dogodzi,
    bedziecie zawsze szukac drugiego dna,
    poszukajcie go równiez u siebie

  12. mieszkaniec napisał(a):
    5 kwietnia 2014 godz. 18:37

    aha ,a może jaki biuletyn okolicznosciowy z tej okazji wydać?
    niech wszyscy poznają teorie spiskowe na temat ulic w Łaskarzewie

  13. Halina napisał(a):
    6 kwietnia 2014 godz. 11:56

    Poruszono temat bardzo wazny dla Naszego Miasta.Porzdek,czystosc,cztelnosc oznakowania swiadczy o kulturze mieszkancow i rzadzacych.Niestety na tym odcinku jest bardzo zle.Mimo mozliwosci jakie zotaly stworzone dzieki dotacjom unijnym nie potrafilismy tego wykorzystac.Przespalismy.Prosze wybrac sie do okolicznych miejscowosci-wsi i miasteczek-popatrzec co w tym czasie uczynoino i porownac z Laskarzewem.Nawet w tak trudnych czasach jak lata 50 nie byl Laskarzew/pod wzgledem czystosci/ tak zaniedbany jak obecnie. Wlodarze Miasta potrafili organizowac i kontrolowac realizacje podjetych uchwal.Nawet ulice bez twardej nawierzchni-a byla ich wiekszosc,byly sprzatane,grabione i wyrownywane,nie mowiac juz o ul.z chodnikie.Radni potrafili organizowac sie w trojki,poswiecac czas i kontrolowac/moze dlatego ze wykonywali prace spolecznie/.Dzis wazne jest aby przepchnac sie do rady i miec dodatkowe przychody.Niektorzy podobno uwazaja ze diete biora tylko za podpisanie listy i podniesienie reki.Zabieranie glosu,to juz wykracza poza ramy diety.Czy ktos z radnych zorganizowal spotkanie z wyborcami,pochwalil sie swoja praca w Radzie,wysluchal uwag i wnioskow wyborcow?Jest jeszcze czas,zeby pomyslec,zorganizowac jakas akcje,ktora by przyniosla porzadek-oczysczenie ze smieci Miasta.

  14. Mieszkaniec napisał(a):
    6 kwietnia 2014 godz. 15:10

    na spotkania czasu nie mają bo co mają powiedzieć? jak ulice pod domem sobie zrobić? klejenie się do władzy miasta, powiatu czy tez do zaproszonych gości podczas uroczystości to pierwszy(-a) jest jeden(-a) z zacnych radnych pływaków, gdzie większość w radzie tam szanowny radny(-a) 🙂

  15. luzak napisał(a):
    6 kwietnia 2014 godz. 19:04

    @Halina, a może radni mają za niskie diety?
    Ile osób w Urzędzie Miasta ich obsługuje?
    Ile mają samochodów do dyspozycji?
    Czy mają wystarczającą ilość pokoi do swojej dyspozycji?
    A co z ich rekreacją?
    Czy często jeżdżą na międzynarodowe szkolenia i wymianę doświadczeń?
    I tą drogą powinniśmy pójść, szukając ich większej skuteczności.
    Dobro mieszkańców nie ma ceny.
    Nie żałujmy na Radnych pieniędzy, bo to nam się wszystkim opłaci.
    Kiedyś.

  16. Nasze Sprawy » Archiwum » Mieszkańcy Garwolińskiej vs. Powiatowy Zarząd Dróg napisał(a):
    13 kwietnia 2014 godz. 20:35

    […] W sobotni wieczór uwagę przechodniów na ulicy Garwolińskiej w Łaskarzewie zwracały grupy krążących i żywo dyskutujących osób. Było to spotkanie mieszkańców tej ulicy z przedstawicielem Powiatowego Zarządu Dróg i radnymi powiatowymi. Zostało ono – dosyć spontanicznie – zorganizowane przez radną A. Laskowską, w celu przedyskutowania i ewentualnego rozwiązania problemów, które pojawiły się podczas remontu chodnika na jednej z stron ulicy Garwolińskiej (sygnalizowaliśmy to już w „Naszych Sprawach” w artykule „Drogowe wieści samorządowe”). […]

  17. obserwator napisał(a):
    14 kwietnia 2014 godz. 11:27

    Mnie sie wydaje, że rondo to dobre rozwiązanie – lepsze niż np. światła. Wszystkich uczestników ruchu obowiązuje ustawa i przepisy regulujace zasady ruchu. „Wystarczy” znać zatem definicję skrzyżowania i wiadomo kto ma pierwszeństwo. Nie wiem kto ustalał kolejność budowy tych ulic, pewnie piorytety zależą od piszących komentarze – według mnie jednak to dobrze, że jakieś robią i zostanie mniej do zrobienia (nie sądzę, że zwiną asfalt i przeniosą gdzieś na gminę). A ogólnie do piszących – przemyślcie to co piszecie ( a szczególnie redaktor naczelny, bo wiadomości w jego artykułach są przedmiotem komentarzy – a artykuły zawierają często jego osobistą opinie i osąd). Nie wiem czy zamieści mój tekst:)!

  18. klubowiczka napisał(a):
    14 kwietnia 2014 godz. 12:25

    Do Anety Wójcik, przyłaczam sie w części do wcześniejszych opinii – powinnaś jednak wcześniej sie uważnie rozejrzeć i potem pisać, żebys nie mówiła potem „a ja o tym nie wiedziałam”. Pozdrawiam wszystkich.

  19. Aneta Wójcik napisał(a):
    15 kwietnia 2014 godz. 13:43

    Droga Klubowiczko,
    czy jesteś w stanie jasno i logicznie zredagować swoją wypowiedź? Będę Ci wdzięczna bo to – zapewne – ułatwi nam konstruktywną komunikację.
    Dziękuję za pozdrowienia, które – oczywiście – nie czekając na zbliżające się nasze spotkanie – odwzajemniam.

    Z wyrazami szacunku dla czytelników,
    Aneta Wójcik

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów