Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

ANP-relacjaW środę 2 kwietnia 2014 roku jedna z klas Zespołu Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie przemieniła się na kilka godzin w salę plenarną budynku Sejmu przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Natomiast w poniedziałek 7 kwietnia w tym samym pomieszczeniu miała miejsce sesja rady miasta Łaskarzew. Jak to możliwe? Obydwa spotkania, w których uczestniczyła pierwsza klasa liceum, były elementami dość nietypowej serii warsztatów składających się na projekt Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanej przez Klub Jagielloński z Krakowa.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, wedle słów jej organizatorów, wzięła się z marzenia. Marzenia o rzeczywistości, w której młodzi ludzie nie wstydzą się swojego patriotyzmu i nie boją się działać publicznie. Polega ona na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu.

Pierwsza zajęcia w ramach akademii, które odbyły się w Łaskarzewie w środę 2 kwietnia, nosiły nazwę Parlament 2.0. Przez ponad 6 godzin uczniowie pierwszej klasy liceum poznawali na własnej skórze realia polskiego systemu parlamentarnego, wcielając się w role posłów, premiera czy ministrów. Projektowali budżet państwa, podejmowali ważne decyzje dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski. Nie zabrakło ostrych debat sejmowych czy dyskusji medialnych. Trzech uczniów wcieliło się w postaci dyrektorów stacji telewizyjnych, których decyzje wpływały bezpośrednio na popularność polityków, co pozwoliło w prosty sposób odwzorować sposób działania zależności między politykami a mediami. Warto nadmienić, że zarówno ugrupowania partyjne jak i nazwy telewizji były fikcyjne – bowiem, jak zaznaczają organizatorzy, celem akademii nie jest dyskusja o poglądach, ale odwzorowanie mechanizmów działania polskiego systemu parlamentarnego.

W poniedziałek 7 kwietnia uczniowie łaskarzewskiego LO wzięli udział w zajęciach „Moje Miasto”, poświęconych tematom związanym z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Wcielając się w rolę radnych miasta Łaskarzew mogli planować jego budżet oraz kierować inwestycjami. Budowali i odnawiali ulice, remontowali ławki w parku, walczyli z powiększającymi się długami. W kolejnych kadencjach jako burmistrzowie i radni, mogli obserwować jak ich decyzje kształtują rzeczywistość, wpływają na liczbę mieszkańców i firm, zatrudnienie i nowe wpływy budżetowe.

Trzecie i ostatnie warsztaty, noszące nazwę „Od narzekania do działania” odbyły się w środę 16 kwietnia. Nie są one jednak zakończeniem Akademii. Celem tego spotkania było bowiem wypracowanie projektu społecznego, odpowiadającego na rzeczywisty problem dostrzeżony przez uczniów, którego rozwiązanie mieści się w zakresie ich możliwości. Jego realizacja jest również częścią Akademii, pozwalającą uczniom przejść od symulacji do rzeczywistości i zrozumienia czym charakteryzuje się działanie na rzecz lokalnej społeczności.

W tegorocznej edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu wzięło udział 100 szkół z 10 województw. Każda z klas ma swój profil na stronie Akademii na którym są zamieszczane jej prace – tekst stanowiący wariację na temat „Polska naszych marzeń”, zdjęcie z podpisem lub (de)motywator „Moje miasto” oraz filmik mówiący o projekcie społecznym wypracowanym na ostatnich zajęciach. Na każdą z nadesłanych prac można tam oddawać swoje głosy. Zdobywca największej ich ilości otrzyma nagrodę w postaci „Weekendu zwycięzców” – dwudniowego wyjazdu dla całej klasy do dowolnie wybranego przez uczniów polskiego kurortu wypoczynkowego.

Warto obserwować profil I klasy z łaskarzewskiego LO, dostępny w linku poniżej, i wspierać go swoimi głosami, kiedy tylko uczniowie nadeślą swoje prace:
http://anp.kj.org.pl/konkurs/szkola/157/

Więcej informacji na temat Akademii i jej organizatorów:
http://anp.kj.org.pl/
http://anp.kj.org.pl/?page=4
http://anp.kj.org.pl/o-akademii/
http://kj.org.pl/

Opracowanie: KOŻ

Tagi: , ,

Jeden komentarz do “Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”

  1. Nasze Sprawy » Archiwum » Młodzież organizuje spotkanie napisał(a):
    1 maja 2014 godz. 12:39

    […] Inicjatorzy spotkania są uczestnikami warsztatów składających się na projekt Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanej przez Klub Jagielloński z Krakowa. Więcej w naszej publikacji: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu […]

Kalendarz

Kwiecień 2014
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum artykułów