Remont ołtarza w kaplicy cmentarnej w Łaskarzewie

DSCN2464W czasie najbliższego odpustu Św. Onufrego na łaskarzewskim cmentarzu parafialnym będziemy mogli podziwiać odnowiony ołtarz w kaplicy cmentarnej. Remont został przeprowadzony z inicjatywy ks. proboszcza Edmunda Szarka. Wcześniej, także dzięki staraniom księdza proboszcza, ołtarz w kaplicy cmentarnej w Łaskarzewie został wpisany do rejestru zabytków. W decyzji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków z dn. 24.11.2010 r. wyszczególniono:

  1. Ołtarz – drewno polichromowane, częściowo złocone, początek XVIII w.
  2. Rzeźba „Św. Piotr” – drewno polichromowane, początek XVIII w.
  3. Rzeźba „Św. Paweł” – drewno polichromowane, początek XVIII w.

Ołtarz w kaplicy cmentarnej zlokalizowany na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie jest najstarszym zabytkiem w tym mieście. Ewenementem na skalę Polski, Europy czy nawet na skalę światową, jest to, iż ołtarz został posadowiony na olbrzymim kamieniu. Ołtarz – barokowy w swojej formie i kolorystyce, wielokrotnie przemalowywany – odznacza się wysokim poziomem artystycznym i bez wątpienia można zaliczyć go do najcenniejszym zabytków wyposażenia sakralnego w Łaskarzewie, jak i całym powiecie garwolińskim.
Ołtarz w kaplicy cmentarnej w Łaskarzewie wykonany został na pocz. XVIII wieku. Zaprojektowany w formie architektonicznej wolnostojącego, jednokondygnacyjnego obiektu, ma wymiary 590 x 400 x 140 cm.

Elementy ołtarza, jak również figury św. Apostołów Piotra i Pawła zniszczone były przez działalność szkodników. Widać było liczne pęknięcia i rozklejenia. Z uwagi na stan ołtarza, przywrócenie do dawnej świetności było pilnym zadaniem dla łaskarzewskiej parafii. Prace konserwacyjne przebiegły w kilku etapach:

  1. Konserwacja rzeźb św. Piotra i Pawła.
  2. Konserwacja ołtarza w kaplicy cmentarnej w Łaskarzewie.
  3. Przeprowadzenie złocenia ołtarza.

Prace konserwatorskie prowadzili Państwo Małgorzata i Krzysztof Kudelscy w Warszawy. Prace prowadzono od roku 2011, zakończyły się 5 stycznia 2014. Ich koszt wyniósł ponad 90 tys. zł.

Wyrażam wdzięczność Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Mazowieckiego za wsparcie finansowe. Wyrazy wdzięczności składam ofiarodawcom, którzy składali ofiary na tę cenną pracę, która jest perełką sztuki sakralnej w naszej parafii.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie napisał:
„Zarówno ołtarz, jak i figury świętych apostołów odznaczają się wysokim poziomem warsztatowym i należą do najcenniejszych obiektów wyposażenia sakralnego w regionie garwolińskim”. To jest szczególne wyróżnienie dla Parafii Łaskarzew.

Ks. Edmund Szarek

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

2 komentarze do “Remont ołtarza w kaplicy cmentarnej w Łaskarzewie”

  1. Mieszkanka napisał(a):
    11 czerwca 2014 godz. 14:42

    Sz.Panie Naczelny.Przepraszam,ze nie w tym miejscu i czasie zwracam sie do Pana w sprawie nie zwiazanej z tematem strony.
    Prosze,aby Pan poswiecil troche czasu i miejsca w „Naszych Sprawach” naszemu Miastu w temacie porzadku.Myslalam,ze sie ze wstydu spale,gdy rodzina/przyjezdni/ z ktorymi szlismy na cmentarz w odpust,zwrocili uwage na brod,pryzmy smieci w zdluz ulicy przy Swicie.Butelki,kartony,rozne opakowania a takze dowody innych uciech.Podobno tam sa „przystanie” samochodow z mlodzieza.Rozumiem,ze mlode lata maja swoje prawa,ale to wykracza poza wszelkie prawa przyzwoitosci.Mozna powiedziec-brak kultury,ale to nie rozwiazuje problem.Gdzie zatem lezy przyczyna?Czy Samorzad Miasta i urzednicy nie potrafja znalezc rozwiazania?Co na to policja?
    Pozdrawiam-mieszkanka.

  2. eryk napisał(a):
    15 czerwca 2014 godz. 16:43

    @Mieszkanka
    Dziękuję za poruszenie drażliwego tematu śmieci. Faktycznie, nowa ustawa „śmieciowa” na razie niewiele poprawiła sytuację, kto wie, może nawet ją pogorszyła. Osoby jeżdżące rowerami na leśne wycieczki sygnalizują, że śmieci przybywa. Działań ze strony naszych władz samorządowym też nie widać.
    Ale sprawa jest zbyt ważna, by o niej zapomnieć. Postaram się – myślę, że ze wsparciem moich współpracowników – poruszyć w „Naszych Sprawach” kwestię czystości w mieście.
    Pozdrawiam,
    Redaktor naczelny

Jakość powietrza

Kalendarz

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów