Łaskarzewscy skauci w Normandii

IMG_6129Dziesięć dni temu, ponad dziewięćdziesięcioro harcerek i harcerzy z terenu powiatu garwolińskiego, skupionych w 5 drużynach, po 24 godzinach spędzonych w autokarze, przybyło na Eurojam w Normandii. Wśród nich drużyna z Łaskarzewa. Po wielu miesiącach przygotowań, usłyszeli oni długo wyczekiwane słowa, wypowiedziane przez Komisarza Federalnego Federacji Skautingu Europejskiego, Martina Hafnera: Eurojam 2014 „Venite et Videte” ogłaszam otwarty! Na czwartym w historii zlocie wszystkich Skautów Europy zebrało się 12 tysięcy skautów i przewodniczek z 18 krajów.

Po zajęciu wyznaczonych kawałków lasu, przeznaczonych na „gniazda” zastępów, w ruch poszły piły, siekiery i dłuta, przyczyniając się do powstawania pierwszych konstrukcji obozowych. W cieniu wiekowych francuskich dębów stopniowo wyrastały drewniane platformy, kuchnie, stoły, półki i inne harcerskie urządzenia, tworzące Eurojamowy krajobraz.

Pierwszego sierpnia o godzinie 1630 rozpoczął się apel polskiej organizacji Skautów Europy. Pełnemu radosnych okrzyków powitaniu towarzyszyła chwila zadumy nad znaczeniem tej daty dla historii Polski. Namiestnik Harcerzy, hm. Marcin Kuczaj HR, w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, że niezależnie od tego jakie głosy padają w dyskusji nad tym, czy Powstanie Warszawskie było warte życia tak wielu ofiar, harcerze, jako młodzi Polacy, są zobowiązani do pamięci, wdzięczności i szacunku dla wszystkich uczestników tamtego zrywu. Mówił również o potrzebie naśladowania odwagi powstańców, w stawianiu czoła wyzwaniom życia harcerskiego. O godzinie 17:00 z serca Normandii popłynęło w świat wycie syren, oraz granie rogów drużynowych, łączące ją z wszystkimi Polakami przeżywającymi rocznicę wybuchu Powstania w oddalonej o ponad 2000 kilometrów ojczyźnie.

Z dnia na dzień leśne obozowisko w Saint-Évrole-Notre-Dame-Du-Bois zaczęło się zagęszczać. W biwaku w którym obozują harcerze z 1 Hufca-Garwolińsko Pilawskiego znajdują się również drużyny z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Skierniewic i Rawy Mazowieckiej. Zarządcą tej części obozowiska jest pilawianin, phm. Emil Zawadka HO. Wraz z pobliskimi biwakami Belgów, Francuzów i Hiszpanów, obóz harcerzy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa jest częścią Podobozu „Stella Matutina – Gwiazda Zaranna”. Całe obozowisko Eurojamu zostało podzielone na 12 podobnych międzynarodowych części, noszących nazwę od Maryjnych wezwań z litanii loretańskiej.

3 sierpnia 2014 roku odbyła się oficjalna Ceremonia Otwarcia Eurojamu. Składały się na nią ceremonia flag, symboliczna część artystyczna nosząca tytuł „Od Wojny do Pokoju” oraz przemówienie Komisarza Federalnego Federacji Skautingu Europejskiego, Martina Hafnera. Na pewno żaden z uczestników nie zapomniani widoku 12 tysięcy uczestników zlotu śpiewających razem hymn Eurojamu „Venite et Videte”. Podczas Ceremonii nad polem w centrum obozowiska zawisł krąg 12 gwiazd z korony Maryi, z których każda niosła ze sobą jej obraz, będący ilustracją do nazwy eurojamowych Podobozów.

Po apelu otwarcia odbyła się inauguracyjna msza święta, której przewodniczył arcybiskup Cyryl Wasyl, sekretarz kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich. Na początku uroczystości biskup Alençon odczytał list papieża Franciszka, skierowany do uczestników zlotu. Ojciec Święty przypomniał w nim swoje wezwanie skierowane do młodzieży obecnej w Rio de Janeiro, mówiąc o trzech stopniach podążania za Jezusem – pójściem, wyzbyciem się lęku i służbą. Pisał również o sakramentach, jako drodze zjednoczenia z Panem. Harcerki i harcerze zostali nazwani przez niego córkami i synami Matki Kościoła, która wspiera ich i polega na nich. Na końcu Ojciec Święty nazwał wszystkich zgromadzonych powołanymi do miłości do Kościoła i służenia mu z radością i hojnością młodości.

Po tak bogatym dniu otwarcia harcerki i harcerze doświadczyli wielu przygód przeżywanych wspólnie z zastępami z różnych krajów. Skauci z 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego podczas zajęć „Venite et Laborate” (Przyjdźcie i Pracujcie) dzielili się swoim doświadczeniem związanym z technikami harcerskimi, wymieniali się piosenkami, grami i drobnymi elementami umundurowania. W trakcie „Venite et Adiungite” (Przyjdźcie i Łączcie się) wraz z drużynami z Francji i Włoch rywalizowali w turnieju w tchoukballa, a następnie zaprosili je na grę „Szkolenie Cichociemnych”, w której skautowa zabawa łączyła się z dzieleniem się wiedzą o tym wyjątkowym fragmencie historii Polski.

Ważnym wydarzeniem duchowym Eurojamu była przeżywana pod hasłem „Venite et Reconciliate!” (Przyjdźcie i Pojednajcie się) pielgrzymka skautów i przewodniczek do Lisieux, miasta św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Modlitwa i wyciszenie na szlaku stanowiły wprowadzenie do spotkania z „małą drogą” świętej doktor Kościoła.

Życie na Eurojamie toczy się regularnym rytmem. Dzień rozpoczyna „Tempus Verbi”, czas spotkania z Ewangelią, będący wprowadzeniem do porannej Mszy Świętej. Zajęcia obozowe odbywają się w dwóch blokach – porannym i popołudniowym. Menu obfituje w bagietki, normandzkie sery i inne specjały kuchni francuskiej. Wieczorem skauci spotykają się na ogniskach, pełnych radości, śpiewu, scenek i innych, niespotykanych gdzie indziej form ekspresji. Sposobem komunikowania się w obozie jest codzienna gazeta „Eurojam Journal” pełna zdjęć i artykułów tworzonych i współtworzonych przez harcerki i harcerzy, zanoszonych do siedziby redakcji w miejscowym Chateau. Każdy uczestnik otrzymał książeczkę uczestnika, oraz śpiewnik „Una Voce” zawierający piosenki we wszystkich językach, uczestników zlotu. W planie zajęć obozowych, oprócz wspomnianych „Venite et Laborate”, „Venite et Adiungite” i „Venite et Reconciliate”, nie zabrakło wolnego dnia do dyspozycji drużyn, który przez skautów z Garwolina, Łaskarzewa i Pilawy został wykorzystany na wyjazd do jednego z najsłynniejszych miejsc w Normandii – Mont-Saint-Michel.

Ceremonia Zamknięcia Eurojamu odbędzie się w niedzielę 10 sierpnia 2014 roku. Jednak jeszcze zanim intensywne życie obozowe zostanie zapakowane do plecaka ze wspomnieniami, harcerki harcerze i instruktorzy przebywający w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois przesyłają prosto z serca skautowej Europy serdeczne pozdrowienia dla przyjaciół i dobroczyńców skautingu oraz wszystkich mieszkańców powiatu garwolińskiego.

Venite et Videte!
http://www.eurojam.eu/

phm. Krzysztof Olaf Żochowski HO
Rzecznik prasowy 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

2 komentarze do “Łaskarzewscy skauci w Normandii”

  1. Damian napisał(a):
    12 sierpnia 2014 godz. 11:41

    „Łaskarzewscy skauci” – radzę zapoznać się z definicją skauta i harcerza, to nie jest to samo. Powinno być – Łaskarzewscy harcerze. (Po prostu pojechali na zlot skautów.)

  2. Nasze Sprawy » Archiwum » Łaskarzewscy harcerze we Francji – galeria napisał(a):
    3 września 2014 godz. 16:19

    […] ostatnio dwie relacje z pobytu 1. Drużyny Łaskarzewskiej Skautów Europy na EuroJam 2014 („Łaskarzewscy skauci w Normandii”, „Harcerki i harcerze wrócili z EuroJam 2014”). Do publikacji tych dołączone były galerie […]

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2014
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów