„Stodoła” za 3 lata będzie miała 50 lat

Zabawa w Stodole (12)W 1967 r. kobiety zrzeszone w organizacji „Koło Gospodyń”, przy dużej pomocy swoich mężów wybudowały swoją siedzibę i nazwały ją „Stodołą”. Bardzo szybko „Stodoła” stałą się lokalem w którym odbywały się wesela, przyjęcia, zabawy, dziecińce dla dzieci w wakacje i akademie okolicznościowe. Od 20 lat nie dokonywano w niej żadnych remontów ani zmiany wyposażenia, dlatego pomimo wspaniałego usytuowania w Alejkach, straciła na atrakcyjności jako miejsce organizacji przez mieszkańców imprez okolicznościowych.

W 2009 roku „Stodoła” stała się siedzibą Stowarzyszenia Koła Gospodyń pod nazwą „Serbianki”, które jest kontynuacją dawnego Koła. Nie było to jednak takie proste, gdyż na realizację zadań statutowych, jakie zostały wyznaczone, nie było warunków. Stan zaplecza budynku nie nadawał się do użytku. Brak przyłączy wodnego i kanalizacyjnego, brak należytej kuchni, sanitariatów powodował iż niezbędny był remont w trybie natychmiastowym. Dlatego też ówczesny Zarząd Stowarzyszenia w osobach: Janina Dąbrówka, Lucyna Larkiewicz, Stefania Sierańska, Elżbieta Guzewicz, Stanisława Rusak podjął decyzję o przystąpieniu do remontu – jeśli działalność Koła ma być poważnie traktowana, to i warunki nie mogą urągać normom sanepidowskim.

Od tego czasu minęło 5 lat i nadszedł czas na podsumowanie naszej działalności.
Przez pół roku przygotowywany był projekt unijny, w którym można było pozyskać ponad 300 tys. W pierwszym podejściu nie udało się. Niemniej jednak nie dałyśmy za wygraną. Składałyśmy następne projekty dotyczące:
• podłączenia wody i kanalizacji,
• wymiany okien,
• budowy toalet,
• wyposażenia kuchni.

Jedną z przyczyn nie rozpatrywania pozytywnie naszych wniosków był fakt, iż tylko budynek jest własnością Koła. Natomiast grunt na którym został posadowiony nadal jest dzierżawiony od Spółki dla Zagospodarowania Gruntów miasta Łaskarzew. Stąd też nasz kolejny apel do Zarządu Spółki o przekazanie na rzecz Koła gruntu na którym znajduje się „Stodoła”.

Udało się pozyskać pieniądze z projektu pt. „Stodoła letnie centrum wypoczynku i rekreacji w Alejkach”. W tym projekcie zadaniem było organizowanie pikników podczas których prezentowane były potrawy regionalne.

I tak zaczęła się charytatywna praca 25 kobiet, które od maja do sierpnia, co 2 tygodnie przygotowywały do degustacji pyzy, pierogi, pampuchy, gofry, sałatki wg receptur swoich babć i matek. Pozyskane pieniądze z tego projektu, w wysokości 15.333.86 zł, przeznaczone zostały na zakup wyposażenia kuchni. Pomysł aby pikniki odbywały się w okresie letnim, co 2 tygodnie w Alejkach, spodobał się Łaskarzewianom i gościom przyjezdnym o czym świadczy coraz większa frekwencja amatorów naszej kuchni. Podczas pikników wspierały i nadal aktywnie wspierają nas zespoły muzyczne „Replay”, Power” i „Reflex” przygrywając biesiadnikom do tańca w dużej mierze nieodpłatnie.

Dzięki temu i zaciągniętym pożyczkom stać nas było na rozpoczęcie następujących inwestycji które pokryliśmy w 90% z własnych funduszy:
• w 2009 r. wyremontowanie i przebudowę pomieszczenia kuchennego /budowa kuchni kaflowej, komina, ścianki działowej, wyłożenie pomieszczenia płytkami terakoty i glazury/,
• w 2010 r. podłączenie wody i kanalizacji do budynku oraz zakup 3 namiotów plenerowych,
• w 2011 r. zakup standardowego wyposażenia kuchni ze stali nierdzewnej /szafy chłodniczej z zamrażarką, 2 regałów kuchennych, 2 stołów roboczych, zlewozmywaków, taboretu gazowego, pojemników i 4 garnków /,
• w 2011 r. budowa 3 toalet i podstawowego wyposażenia oraz ścianki działowej w korytarzu oraz wymiana okien i drzwi na zapleczu,
• w 2012 r. malowanie podłogi w sali głównej oraz udekorowanie sali głównej,
• w 2013 r. zawieszenie okapu nad kuchnią i stoliczka zmontowanego ze złomowanej blachy nierdzewnej przez Pana Władysława Szarka, oraz prace stolarskie wykonywane przez Jana Dąbrówkę. Obydwaj Panowie wykonali te prace nieodpłatnie,
• w 2013 r. zakup 50 krzesełek,
• w 2014 r. częściowy remont dachu papą termozgrzewalną.

Jesteśmy wdzięczne za każdą pomoc, a przede wszystkim wsparcie finansowe jakie otrzymaliśmy od Banku Spółdzielczego, Wspólnoty Gruntowej, Unii Europejskiej z projektu „Stodoła letnie centrum wypoczynku i rekreacji”, osobom prywatnym, Radnym Miasta. W latach 2011-14 spłacaliśmy pożyczkę na remont w wysokości 15 000 zł. /do spłaty pozostała 1 rata/.

Szczególne podziękowanie należy się uczestnikom pikników oraz życzliwość i wsparcie ze strony administracji w tym w osobie Pani Burmistrz Lidii Sopel-Sereji.

Nasze prababcie i pradziadowie w 1905 roku posadzili sosny w Alejkach, nasze matki i ojcowie pobudowali „Stodołę”, my chcemy przekazać ją następnemu pokoleniu wyremontowaną na miarę XXI w. Same nie jesteśmy w stanie tego dokonać.

Przewidujemy dalsze prace w „Stodole”, a dotyczą one:
1. dalszego remontu dachu,
2. wymiany okien w sali,
3. pomalowanie całego budynku,
4. ocieplenie sali od wewnątrz,
5. dalszy remont zaplecza,
6. remont ogrodzenia,
7. wyposażenie jednej z toalet w uchwyty dla osób niepełnosprawnych.
Są to najpilniejsze prace do wykonania, które poprawią wizerunek tego obiektu na tle Alejek. Stąd apel do sponsorów, ludzi dobrej woli, osób które pracą charytatywną przyczynili by się do szybszego doprowadzenia budynku do właściwego stanu.

Nasza działalność

W Statucie naszego Stowarzyszenia umieściliśmy następujące cele:
a) Działalność kulturalna na rzecz społeczeństwa miasta Łaskarzewa i okolic.
b) Kultywowanie tradycji i folkloru Ziemi Łaskarzewskiej.

W 2010 r., z naszej inicjatywy wystawione zostało przedstawienie pt. „Pastorałka”. W przedstawieniu brała udział młodzież szkolna, mieszkańcy Łaskarzewa, członkinie naszego Koła. Spektakl wystawiony był dwukrotnie w Kościele. Rekwizyty wykonane zostały nieodpłatnie przez Waldemara Wiśniewskiego oraz Jana i Janinę Dąbrówka.
Reżyserowała przedstawienie członkini naszego Koła Pani Nel Leszczyna oraz Józwicka Eliza – pedagodzy Szkoły nr. 1.

W 2010 r. odegrałyśmy spektakl pt. „Dziady” według własnego scenariusza opracowanego przez członkinię naszego Koła Hannę Trzaskowską.

Wielokrotnie, w Zespołach Szkół nr 1 i 2 i poza Łaskarzewem przedstawiałyśmy „Tradycje Wielkanocne” wg własnego scenariusza. Członkinie naszego Koła opowiadają o dawnych obrzędach Wielkiego Postu oraz samych Świętach Wielkiej Nocy. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Rekwizyty do Spektaklu użyczyło Muzeum Łaskarzewskie. Opowiadały koleżanki Celina Narojczyk, Stanisława Rusak, Janina Szarek, Janina Dąbrówka.

W maju 2011 r. w ramach projektu „Partnerstwo Organizacji Pozarządowych POZYTYWNA ENERGIA” we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Integracyjno Animacyjnym w Łaskarzewie przy naszym Kole Gospodyń powstał „Lokalny Teatr Amatorski”. Przystąpiła do niego młodzież szkół podstawowych, liceum, członkinie Koła i mieszkańcy Łaskarzewa. Wystawiono sztuki pt. „Jaka to bajeczka”, „Bajki na opak” przy współpracy pedagogów, pańi: Bożeny Niewczas, Ewy Bożek, Elizy Józwickiej i prowadzącego zajęcia teatralne Pana Piotra Wróbla.

Inicjatorką powstania sztuki „Przedwojenny Łaskarzew” była Janina Dąbrówka, która na podstawie opowiadań ojca Romana Wachnickiego, zebrała materiały. Były one podstawą do napisania przez Panią Nel Leszczynę scenariusza, która również sztukę tę wyreżyserowała. Wystawiana była 3-krotnie przy wielkim aplauzie publiczności. Zebrane fundusze z przedstawień przeznaczone będą na dalsze prace Lokalnego Teatru Amatorskiego, a obecnie stanowią subkonto naszego Koła.

Cały projekt zakończono 31.12 2012 r. i był on finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Opiekę nad projektem sprawowało Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie w osobach Pana Marka Kusaka i Henryka Dąbrowskiego. Miejscem prób spektakli była nasza „Stodoła” i sala widowiskowa OSP w Łaskarzewie udostępniana nieodpłatnie.

W 2013 r. po raz pierwszy od 5 lat wyjechałyśmy na jednodniową wycieczkę do Sandomierza. Nie wyciągamy ręki po pieniądze do instytucji i sponsorów na własne przyjemności, ale poświęcamy własną pracę i czas na remont budynku który będzie służył całemu społeczeństwu.

We wrześniu 2013 r. zmieniony został skład Zarządu Stowarzyszenia do którego weszły następujące osoby; Janina Dąbrówka, Hanna Trzaskowska, Małgorzata Seremak, Janeczka Szarek, Teodozja Chaciak, Halina Wardaszko i Anna Pałyska. Do komisji Rewizyjnej wybrano Renatę Mikulską, Annę Pieniak, Zuzannę Bogucką.

W czasie powoływania naszego Stowarzyszenia poparcia udzieliło nam 20 kobiet. Były to przede wszystkim dawne członkinie Koła Gospodyń. Dotychczas deklaracje członkostwa podpisało 35 kobiet i 1 mężczyzna. Niektórym wiek i dolegliwości nie pozwalają na aktywne uczestnictwo w pracach Koła. Kobiet udzielających się bardzo czynnie jest 22.

Alejki dla Łaskarzewian od pokoleń są miejscem niedzielnych spacerów drogą na cmentarz, dlatego też w sposób szczególny warto zadbać o wygląd zewnętrzny „Stodoły”. Jesteśmy otwarte na wszelkie pomysły, które pomogły by doprowadzić nasz budynek do lepszego wizerunku aby stała się godnym obiektem użyteczności publicznej. Jest potrzebna podczas imprez okolicznościowych, jest miejscem prób orkiestry, zajęć w czasie wakacji dla dzieci, dyskotek dla młodzieży i prób teatralnych.

Zapraszamy do współpracy kobiety i mężczyzn. Pomóżcie nam razem wyremontować „Stodołę”. Zadbajmy o nią wspólnie, za 3 lata będzie miała już 50 lat. To pół wieku istnienia budynku oraz żywej historii naszego miasta, gdzie odbywały się wesela i chrzciny niejednego z nas.

Opracowała Prezes Stowarzyszenie Janina Dąbrówka

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

2 komentarze do “„Stodoła” za 3 lata będzie miała 50 lat”

  1. optimist napisał(a):
    1 września 2014 godz. 10:39

    Stodola-młodym nie kojarzy sie z życiem kulturalnym dawnego Łaskarzewa,a raczej z budynkiem w Alejkach gdzie od czasu do czasu jest organizowana jakas impreza dla” starych”.Ale nie wszystkim,bo niektorzy rodzice opowiadaja dzieciom jak ważnym miejscem była kiedyś.Była kojarzona z czymś dobrym,wesołym,potrzebnym do integracji rodzin,młodzieży,starszych,ludzi z okolic.Ja pamietam Stodołe jako moje letnie przedszkole,gdzie codziennie miło spedzałam czas.Pamietam drewniane lezaki do lezakowania,smak mlecznych potraw,kompociku owocowego,lub kawy inki na wodzie.No i znak rozpoznawczy Stodoly -domek Baby Jagi z okropna na tamte czasy „babą”w oknie,wymalowana pewnie przez Hanie Trzaskowską lub Jasię Dąbrówkę.To były piekne czasy…Dlatego moim skromnym zdaniem,podsune pomysł na te trudne czasy, zeby ratowac to miejcse wspolnie.Może powinna powstać jakas komisja ktora we wspolpracy ze szkola,młodzieżą bedą chodzić i anonimowo zbierac pieniazki dla Stodoly.To zawsze coś ,niech kazdy mieszkaniec wpłaci po 10zł np.co kwartał,lub co może.To po pewnym czasie bedzie mozna cos za to zrobić.Wiem ze zaraz mnie ktos skrytykuje ,ze to kropla w morzu,że z jakiej racji…..ale niezainteresowani niech podziekuja i tyle .Niech nie czuja sie w obowiazku….moze innym razem :)RATUJMY STODOŁE

  2. dziwak napisał(a):
    1 września 2014 godz. 20:55

    optimist o dobry pomysl)) ogolnie mozna takie puszki postawic w sklepach urzedzie i firmach w Laskarzewiea nawet poprosic duze firmy aby wspomogly remont potem odwdzieczajac sie np.darmowym wypozyczeniem sali, patrzylyscie Panie na projekty UE dla takich inicjatyw?

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2014
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów