Miesiąc do wyborów samorządowych

wybory-samorzadowe-2014Za miesiąc, 16 listopada 2014 r. będziemy wybierali nowych prezydentów i burmistrzów oraz członków rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Będą to wybory VII kadencji samorządowej, podczas których po raz pierwszy będą zastosowane całkowicie nowe przepisy – czyli tzw. Kodeks Wyborczy. Jest to ustawa z dn. 5 stycznia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.), która zastąpiła wszystkie dotychczasowe regulacje prawne dotyczące wyborów. Do archiwum
odeszły więc oddzielne ordynacje wyborcze do Sejmu i Senatu, do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz do Parlamentu Europejskiego. Przestały też obowiązywać ustawy: o wyborze prezydenta (opracowana jeszcze w 1990 roku) oraz o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Kodeks Wyborczy łączy dotychczasowe przepisy, modyfikując wiele z nich, wprowadza także w niektórych miejscach całkowicie nowe rozwiązania.

Dla nas, mieszkańców Łaskarzewa, rewolucyjną zmianą jest sposób wyboru członków rady miasta. Kodeks Wyborczy wprowadził bowiem we wszystkich gminach (z wyjątkiem miast na prawach powiatu) jednomandatowe okręgi wyborcze, przy zastosowaniu zasady większości względnej. Okręgi wyborcze będą niewielkie, a w każdym z nich zostanie wybrany jeden radny (u nas do tej pory było ich trzech).

Okręgi wyłącznie jednomandatowe będą w zdecydowanej większości jednostek (2414 z 2479 gmin). Co to oznacza w praktyce? Mniejsze okręgi – a tym samym mniejsza liczba osób głosujących w danym okręgu – oznacza, że rośnie waga pojedynczego głosu. Wyborcy uzyskają większy wpływ na elekcję konkretnego kandydata, a tym samym na funkcjonowanie rady. Z drugiem strony, przy tak małych okręgach jak u nas (średnio przypada ok. 270 uprawnionych do głosowania na jeden okręg) spodziewać się można także pewnej „przypadkowości” przy wyborze zwycięskiego kandydata.

Kodeks wyborczy zobowiązał samorządy do dokonania podziału gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze oraz stałe obwody głosowania, który będzie obowiązywał od najbliższej kadencji 2014–2018. Podział, wprowadzony uchwałą XXIV/161/2012 RM w Łaskarzewie, przedstawia się następująco:

  1. Garncarska, Gen. Hallera, Kard. St. Wyszyńskiego, Ks. Przesmyckiego, Piaskowa, Źródlana
  2. Garwolińska, Słowackiego
  3. Biała, Cicha, Jasna, Targowa, Zagrodowa
  4. Alejowa, Ks. Ściegiennego, Rynek Duży im. J. Piłsudskiego, Szkolna
  5. Konopnickiej, Młyńska, Nadrzeczna, Nowa, Poprzeczna, Warszawska 1-75
  6. Fabryczna, Stacyjna, Warszawska od 76 do końca
  7. Klonowa, Kolejowa, Kościuszki, Wielgolas
  8. Garbarska, Gen. Andersa, Przychodnia, Przychód, Rynek Mały, Tabelowa
  9. Piękna, Wolska
  10. 11 Listopada, Dąbrowska, Kusocińskiego, Niecała, Strażacka, Wspólna
  11. Kilińskiego, Krótka, Księżycowa, Polna, Słoneczna, Sosnowa
  12. Chopina, Mickiewicza, Sportowa
  13. Agrestowa, Grzybowa, Jaśminowa, Kwiatowa, Letnisko, Malinowa, Obrońców Łaskarzewa, Przedszkolna, Różana, Solidarności
  14. 15 Sierpnia, 550-Lecia, Biskupa Łaskarza, Grunwaldzka, Jagiełły, Kopernika, Projektowana, Zwycięstwa
  15. Akacjowa, Białe Góry, Brzozowa, Por. Jabłkowskiego, Leśna, Lipowa, Pamięci Wanat, Partyzantów, Lewandowskiego, Świerkowa, Wiśniowa

Kodeks wyborczy wprowadza też inne zmiany. Na przykład wyborcy niepełnosprawni oraz ci powyżej 75 roku życia będą mogli głosować przez pełnomocnika. Wyborcy niepełnosprawni mogą również głosować korespondencyjnie, przy czym zamiar skorzystania z możliwości głosowania listownego trzeba zgłosić do 21 dnia przed dniem wyborów (ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej) we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie.

W ubiegłym tygodniu minął termin zgłaszania kandydatów na radnych, wiadomo więc już, że do wyborów do Rady Miasta w Łaskarzewie wystartują dwa Komitety – „Serbianki” oraz PiS. W głosowaniu na radnych wybierali będziemy więc jednego kandydata z dwóch (wyjątkiem jest jeden z okręgów, w którym zgłoszono trzeciego kandydata na radnego z listy Wspólnoty Powiatowej). Komitety te zarejestrowały także swoich kandydatów na burmistrza – będą to Lidia Sopel-Sereja (dotychczasowy burmistrz), zgłoszona przez „Serbianki” oraz Anna Laskowska, startująca z listy PiS. Termin zgłaszania kandydatów na burmistrza mija w piątek 17 października, teoretycznie więc kandydatów na to stanowisko może być więcej.

Kto będzie kandydował w poszczególnych okręgach? – o tym w następnej części artykułu.

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi:

25 komentarzy do “Miesiąc do wyborów samorządowych”

  1. Oj Janie napisał(a):
    17 października 2014 godz. 14:03

    Czy nie mozna te wybory przyspieszyc?Moze bysmy zaczeli oddychac normalnym powierzem a nie smrodem unoszacym sie od lipca z dzury przy Polnej.

  2. optimist napisał(a):
    17 października 2014 godz. 20:39

    Dobry wieczór.Odsyłam do relacji zamieszczonej niżej dotyczacej obchodów 75lat od obrony i spalenia Łaskarzewa.Tam wyjasniona jest przyczyna stanu drogi z dziurą.Nawet pisali o tym obszerny artykuł w „Glosie Garwolina”.Myśle ze trzeba czytać gazety….poszerzać horyzonty a nie siać zamęt…czasem czytać i inne relacje w „NaszychSprawach” bo często pod nimi wywiazuja się całkiem ciekawe polemiki nie na temat.Można dojsc do wielu ciekawych wniosków…..Zachęcam

  3. jan123 napisał(a):
    18 października 2014 godz. 11:23

    do OJ JANIE
    Innym, poruszanym na wtorkowej Sesji RM tematem były przesunięcia budżetowe. Rada zatwierdziła m.in. możliwość przyjęcia z Urzędu Wojewódzkiego dotacji w wys. 500 tys. zł na remont studzienek kanalizacyjnych na ul. Ściegiennego i Kusocińskiego oraz odwodnienie ul. Nadrzecznej. Środki te mają się pojawić w Łaskarzewie jeszcze w tym roku i mogą pokryć do 50% kosztów prac.

  4. Były mieszkaniec napisał(a):
    18 października 2014 godz. 22:40

    Pani Sopel kandyduje? No ładnie, chwali się osobom postronnym o swoim stanie błogosławionym… Łaskarzewiacy będą bardzo głupi wybierając kogoś kto startuje tylko po to by sobie zapewnić pensję na najbliższe 4 latka… Już to widzę jak „troszczy” się i miasto z domku będąc na macierzyńskim, a potem wychowaczym. Ciekawe, którego ze swoich popleczników wyznaczy na komisarza. Nabrała kredytów i zostawi tak miasto jak poprzednicy…

  5. Obcy napisał(a):
    19 października 2014 godz. 07:53

    Bardzo niemrawo przebiega (a właściwie dotychczas jej nie ma) kampania do wyborów samorządowych w Łaskarzewie – Mieście – w przeciwieństwie do Gminy Łaskarzew – obyśmy po 16 listopada nie obudzili się „z ręką w nocniku”!
    To co napisał „były mieszkaniec” – to jakaś nieprawdopodobna rewelacja , mogąca wprowadzić wielkie zamieszanie ?

  6. jan123 napisał(a):
    19 października 2014 godz. 10:12

    do; były mieszkaniec,

    bardzo dobre pytanie może naczelny dowie się ile było zadłużenia na początku kadencji na 31.12.2010 i zobowiązań wymagalnych. a ile jest zadłużenia na 30 .09 .2014 uwzględniając umorzenia i aktualnie zaciągniętych zobowiązań.
    ja posiadam takie dane .

    Kwota długu 31.12.2010 to 4 300 959,95, zobowiązania wymagalne to 544 154,31 to razem 4 845 114,26

    stan zadłużenia na dzień 30.09.2014 po uwzględnieniu umorzenia i aktualnie zaciągniętych zobowiązań to kwota
    4 359 267,80

  7. optimist napisał(a):
    19 października 2014 godz. 16:56

    @ Były mieszkaniec …ja też słyszałam te rewelacje….niesamowite..pani burmistrz porywa sie na „ksiezyc z motyką”…przecież ona będzie miała dziecko !!! gdzie jej do rzadzenia miastem,jak śmie kandydować…pewnie przekarze wladzę Pałysce…to pokątnie słychać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kurcze, tymczasowo i Pałyska bedzie zły..?.ręce opadają…!!!.ludzie dajcie spokój.Nie wymyslajcie scenariuszy na przyszłosć…zacytuję po kimś-„ciąża to nie choroba”,a wychowawczy urlop to nie katastrofa globalna.Kiedy skończy się to szczucie….miałam tu nie zagladać ,ale jak widać nie wytrzymałam i dobrze bo znowu sie przekonuję jaką drogę obiera część rady.Pozostawcie wyciąganie wniosków mieszkańcom..im nie trzeba nic sugerowac…kazdy zagłosuje zgodnie ze swoim sumieniem i wnioskami wyciagnietymi z obserwcji..Spokojnej i milej niedzieli Wszystkim życzę.Pozdrawiam

  8. były mieszkaniec napisał(a):
    19 października 2014 godz. 17:09

    Uważam, że ciąża to nie choroba, ale nie jest to stan odpowiedni do sprawowania tak odpowiedzialnej roli, ale Pani Sopel ogólnie traktuje burmistrzowanie w Łaskarzewie jak każdą inną pracę, a skoro tak to niech ustąpi miejsca komuś komu bardziej zależy. Nie sztuką jest robić coś za pożyczone pieniądze i otaczać się ludźmi którym się coś załatwiło. Branie kredytów idzie jej doskonale, ale jeśli chodzi już o dotacje np na zrobienie czegoś w obrębie miasta tam gdzie mieszka opozycja to dziwnym trafem coś nie poszło…. A 500 000 oszczędności to dużo? Panie Janie, tyle kosztuje mieszkanie w Warszawie, taka jest rzeczywistość, że to nie jest suma powalają jak na miejscowość takiej wielkości jak Łaskarzew. W przyszłość trzeba patrzeć jak najbardziej, już nie patrzono jak Pan L był burmistrzem i było co było.

  9. jan123 napisał(a):
    19 października 2014 godz. 23:01

    do były mieszkaniec
    nie wiem ile dzieci ma pani Laskowska ale albo 3 albo 4 i w jakim wieku, dobrze że są dzieci i że się rodzą ,mamy niż demograficzny . Demokracja każdy może startować i ty też Ale chyba nie rozumiesz 4 359 267 to całe zadłużenie a inwestycje są i zostaną na lata .Może napiszesz o jakie pieniądze pożyczone ci chodzi .Branie kredytów idzie jej dobrze, co to znaczy przecież piszę że całe zadłużanie wynosi
    4 359 267 na dzień 30.09.2014 to znaczy że mamy mniejsze zadłużenie jak na początku kadencji.
    cyt…….a skoro tak to niech ustąpi miejsca komuś komu bardziej zależy…..A skąd pan/pani wie że że pani Laskowskiej bardziej zależy.
    Każdy za miesiąc będzie mógł oddać głos czy to na kobietę z 3 lub 4 dzieci czy na obecną burmistrz w stanie błogosławionym która zrobiła dużo .

  10. Były mieszkaniec napisał(a):
    20 października 2014 godz. 09:59

    A ile kredytów zostało umorzonych? I czemu nie odniósł się Pan do dotacji (której miast nie dostało przez braki w dokumentach mimo upomnień) na inwestycje w obrębie miasta gdzie mieszka opozycja?
    Inną sprawą jest jak ma się dzieci odchowane i nie przebywa się na macierzyńskim i wychowawczym (co w sumie może wynosić nawet 5 lat).
    Co to za burmistrz, który nie mieszka nawet w mieście w którym jest burmistrzem i bierze pieniądze za dojazd do pracy….
    Na koniec: Panie Janie, ja kończę dyskusję z Panem, bo po samej składni Pana wypowiedzi (i danych jakie Pan posiada) domyślam się kim Pan jest i z jakich powodów obstaje Pan za Panią Sopel i że będzie to robił.
    Pozdrawiam ze wsi, gdzie żyje się lepiej niż w „mieście”.

  11. D.Z. napisał(a):
    20 października 2014 godz. 12:38

    @jan123
    przedstawione przez Ciebie wartości dotyczące zadłużenia są bardzo wybiórcze. Jeśli cofamy się do poprzedniej kadencji to trzeba też dodać odzyskany VAT z inwestycji w oczyszczalnię, który z nawiązką zrekompensował te „zobowiązania wymagalne 544 tys zł”.
    A z tej kadencji w podanych liczbach brakuje zobowiązania wobec Gminy za rozliczenie sprawy wysypiska śmieci oraz kwoty za instalację filtrów w hydroforni (bo przecież prędzej czy później zapłacimy za to z budżetu miasta albo mieszkańcy w cenie wody). Według wyceny, której dokonał ELMAR, jest to chyba ok. 1 mln zł.

    Poza tym pozostaje sprawa sądowa z ELMAREM, a z tego mogą wyniknąć jeszcze inne zobowiązania finansowe.

    No i jeszcze sprawa ok. 300 tys zł, które będą musiały zwrócić szkoły za nieprawidłowo wyliczone dotację na dzieci wymagające wsparcia. Ale tutaj faktycznie to nie jest wina aktualnych władz, tylko poprzedników (ale zobowiązanie jest).

    Jak się więc na sprawę zadłużenia miasta spojrzy bardzej całościowo, a nie tak wybiórczo jak @jan123, to przestaje wyglądać tak różowo. Mamy różne „zamiecione pod dywan” zobowiązania, i w sumie zamiast 0,5mln zmniejszenia mamy raczej 1,5 mln zwiększenie zadłużenia w stosunku do początku kadencji (i to przy założeniu, że ELMAROWI oprócz kosztów filtrów, nic nie będziemy zwracać dodatkowo).

    Dokładne kwoty tych wszystkich zobowiązań (filtry, szkoły, gmina) oraz wartość odzyskanego VAT-u mógłby nam podać @jan123, bo widzę że jest bardzo dobrze zorientowany w temacie 😉

  12. EM napisał(a):
    20 października 2014 godz. 12:38

    To jeśli się Panu/Pani lepiej żyje na tej wsi, to proszę wybrać sobie wójta i nie jątrzyć w mieście. Mieszkańcy miasta poradzą sobie w wyborach nawet bez pańskich/ pani złośliwych komentarzy dotyczących stanu błogosławionego burmistrz miasta. 16 listopada każdy zagłosuje tak, jak uważa. Osobiście lubię i cenię obie Panie, każdą za coś innego.

  13. D.Z. napisał(a):
    20 października 2014 godz. 12:49

    @jan123
    I jeszcze pytanie retoryczne: skoro jest tak „dobrze”, to dlaczego w „Twoim Głosie” p. burmistrz powiedziala, że nie może zrobić od kilkunastu miesięcy remontu studzienek kanalizacyjnych bo „Miasto jest w złej sytuacji finansowej”!?

  14. optimist napisał(a):
    20 października 2014 godz. 14:07

    Witam,prosze o kilka szczegółów dotyczacych pokątnego załatwiania spraw przez p.Burmistrz.To jest bardzo ważny wątek….czy to są zwyczajne plotki?…Chcę to wiedzieć…16 listopada idę na wybory….Proszę nie pisać ze sprawa dzierżawy oczyszczalni przez Elmar jest jedną z nich .Ja tego nie wiem i nie sądzę żeby ktokolwiek wiedział…poza p.Burmistrz.Czy ktoś widział jak z tego tytułu p.Burmistrz pobiera tzw .łapówkę?..to znowu tylko domysły..chcę konkretów..komu co załatwila…??????Kończe w przygnębionym nastroju,chyba już nie doczekam się relatywnej symbiozy mieszkańców miasta Łaskarzew.

  15. Dudus napisał(a):
    20 października 2014 godz. 14:32

    Sz.P.Z racji wykonywanej pracy,jezdze duzo po roznych miejscowosciach,blizszych i dalszych.Zmiany, jakie mozna zaobserwowac w wielu miejscowosciach w ostatnich latach sa naprawde powalajace.Niestety nasz Laskarzew mocno odstaje.Jak to wyglada widzimy na codzie.Nie mowie tu o wielkich inwestycjach,ale o wygladzie miasta.W rozmowie z ludzmi dowiaduje sie ze ich samorzady sa walczace o dotacje i nie tylko unijne.Ciekawi mnie ile nasi samorzadowcy wywalczyli dotacji dla Miasta.A moze nalezalo pomyslec o wiekszych,powazniejszych zadaniach a nie o drobnych,nierzucajacych sie w oczy.

  16. jan123 napisał(a):
    20 października 2014 godz. 15:18

    wile razy udowodniłem mijanie się z prawdą na tym portalu- nie był brany kredyt na halę ,złe zadłużenia, oddanie świetlic w ręce Wspólnoty itd.

  17. optimist napisał(a):
    20 października 2014 godz. 15:35

    Nie od razu Kraków zbudowano 😉 na horyzoncie już widać te piękne miasta…:)

  18. luzak napisał(a):
    20 października 2014 godz. 19:34

    Brak starań o modernizację infrastruktury, budowę ulic i napraw istniejących – jest słusznym działaniem obecnych i następnych władzy Miasta Łaskarzew, rozumianych jako Burmistrz i Rada – bo to Oni razem odppowaidają za miasto.

    Nie zapominajmy o roli RADNYCH w budowie tego co otrzymamy za kilkanaście lat w przesławnym grodzie Biskupa Łaskarego.

    Nic nie robiąc jeszcze przez kolejne 3 -4 kadencje otrzymamy SKANSEN i obecne dzieciaki będą miały pracę jako przewodnicy.

    Trzeba tylko postawić na naukę jezyków u młodzieży – bo spodziewam się tłumów również z zagranicy …

    I to by było na tyle.

  19. rydler napisał(a):
    20 października 2014 godz. 21:43

    Czy ty tą ciąże Pani Burmistrz to może ktoś potwierdzić? Bo ja o tym że jest w ciąży to już słyszałem przed poprzednimi wyborami i po wyborach jeszcze kilka razy:) Jeżeli nawet jest, to ma męża i mamy takie prawo w tym kraju że on także może skorzystać z urlopu macierzyńskiego 😉 Pani Ania też może zajść w ciąże. Ludzie po raz kolejny wywiązała się dyskusja tylko na temat burmistrza jak by tylko od niego zależało jak potoczą się sprawy naszego miasta. Po raz kolejny pytam, po co nam radni? Bardzo jestem ciekaw sprawozdań radnych, co zrobili przez te cztery lata?

  20. gospodyni napisał(a):
    21 października 2014 godz. 13:43

    Wiele osob-wyborcow oczekuje podsumowania pracy radnych mijajacej kadencji.Warto wiedziec jak nasi wybrancy pracowali,w jakich decyzjach uczestniczyli.Uwazam ze taka informacje,a moze sprawozdanie z dzialalnosci Rady powinien przygotowac Przewodniczacy Rady Miasta i poinformowac spoleczenstwo na ogolnym spotkaniu.Poniewaz,prawdopodobnie wielu z poprzedniej kadencji bedzie sie ubiegalo o glosy obecnie,waro wiedziec jak sie sprawowal wczesniej.-Uczestnictwo w Sesjach i posiedzeniach komisji,zabieranie glosu,moze jakies konkretne wnioski zglosil,lub projekty uchwal i td.Bo coz to za radny,ktory byc moze przesiedzial od pierwszej do ostatniej Sesji i jedynym dzialaniem bylo podniesienie reki,albo zabranie glosu np.-dalaczego na naszej ulicy nie pali sie latarnia.Takich radnych powinnismy unikac.

  21. romek napisał(a):
    21 października 2014 godz. 21:15

    Niewazne czy bedzie ten burmistrz czy inny…bez wspolpracy oraz zaprzestania glupich utarczek slownych to miasto nic nie osiagnie

  22. Obcy napisał(a):
    22 października 2014 godz. 19:36

    „Młodzi samorządowcy mogą tchnąć nową energię w lokalne władze – przekonuje minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Nadchodzące wybory samorządowe to szansa na wybór osób, które aktywnie podejdą do problemów mieszkańców. Młodzi samorządowcy mają także więcej odwagi, by podejmować niestandardowe inicjatywy.
    To też recepta na zbytnią ideologizację samorządów, która nie służy skutecznemu rządzeniu.”
    I ja też się pod tym pod”pis”uję !

  23. Rozsądku napisał(a):
    28 października 2014 godz. 11:25

    Jestem osobą raczej sceptycznie nastawioną do Pani Sopel, ale z drugiej strony uważam, że nie można jej dyskwalifikować za to, że jest w ciąży. Jeśli jest w ciąży, to życzę jej i dziecku, by w spokoju ją przetrwała i urodziła zdrowe dziecko. Jeśli dobrze się czuje to może bez większych problemów sprawować władzę, nawet w 9 miesiącu ciąży, jak również z niemowlakiem. Praca burmistrza to nie jest praca na 8 godzin przy taśmie. Wystarczy dobra organizacja pracy i z sukcesem może realizować się zarówno jako matka jak i włodarz tego maleńkiego miasta. To nie jest stolica kraju. W instytucji, w której ja pracuję część kobiet idzie na zwolnienie dwa tygodnie przed rozwiązaniem, ale pracodawca jest dla nich bardzo wyrozumiały i pozwala na wiele. Pani burmistrz jest sama sobie kierownikiem, a więc sama może pięknie zorganizować sobie pracę.

    Do BYŁY MIESZKANIEC

    Radzę Ci zagłębić się w prawo pracy!!! Pani Sopel, czy zostanie na drugą kadencję czy nie, to i tak będzie dostawała taką samą kasę na tym zwolnieniu i macierzyńskim. Kobiety dostają średnią z 12 ostatnich miesięcy, a więc te wybory nic nie zmienią. Po drugie to nie miasto będzie płacić i mieszkańcy tylko ZUS. RADZĘ SIĘ DOEDUKOWAĆ, a nie ciemnotę aplikować innym. Moim zdaniem jeśli Łaskarzewiacy rzeczywiście uznają Panią Sopel za dobrego burmistrza, to nie powinni brać pod uwagę w tym głosowaniu jej ciąży. To nie jest chrześcijańskie podejście. Pytanie tylko czy Pani Sopel sprawdziła się w roli burmistrza i chcemy ją wybrać na kolejną kadencje?

  24. laskarzewianka napisał(a):
    2 listopada 2014 godz. 21:48

    pani burmistrz nie jest matka uczacych sie dzieci i nie dba o jedna z njwazniejszych ulic miasta ktora jest ulica prowadzaca do szkoly KOLEJOWA rodzice wozacy dzieci jezdza po szwajcarskim serze ale kawalek klonowej posiada nowy asawlt nowe drogi sa zrobione w mescie tylko tam gdzie mieszkaja jej zwolennicy a na kolejowej mimo ze jest szkola i mieszkaja rownez wyborcy ktorzy beda glosowac to droga jet najgorsza bo mieszka niestety tu pani radna z opozycji

  25. zosia napisał(a):
    2 listopada 2014 godz. 21:55

    skoro pani burmistz jest w ciazy to niech siedzi w domu i da szanse innym sie wykazac zeby zobili cos pozytywnego dla miasta czego sama nie zrobila

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów