Wieści z Portalu Samorządowego

z-portalu-samorzadowego-10-2013Łaskarzewska Rada Miasta zajmuje się ostatnio kwestią gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej. Do publicznej dyskusji zaczynają powoli powracać różne istotne tematy, związane z działalnością samorządową. Niedługo czeka nas debata na temat cen za wodę i odbiór ścieków; myślę jednak, że prędzej czy później pojawią się także dyskusje związane z gospodarką odpadami komunalnymi. W związku z tym wracamy na „Naszych Sprawach” do przeglądu interesujących artykułów publikowanych w „Portalu Samorządowym” . Poniżej znajdą Państwo odnośniki do kilku – moim zdaniem wartych przeczytania – artykułów z tego portalu, które mogą dostarczyć nam ważnych informacji, przydatnych także przy rozwiązywaniu naszych problemów lokalnych.

Ceny wody i ścieków w Polsce najwyższe w Europie

W 2014 roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe może wydać na dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki ponad 2% swojego budżetu rozporządzalnego. Jest to poziom bliski tak zwanego progu akceptowalności społecznej. Dla porównania w roku 2010 wydawaliśmy 1,3%, a i tak było to więcej niż wydawali na ten cel Niemcy, Francuzi, Anglicy, Czesi czy Grecy.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ceny-wody-i-sciekow-w-polsce-najwyzsze-w-europie,58553.html

Polaków mogą spotkać drastyczne podwyżki cen wody i ścieków

Od 2000 roku ceny wody i ścieków znacznie wzrosły – w przypadku ścieków, nawet trzykrotnie. Zmiany w sektorze wodno-kanalizacyjnym polegające na bliższym współdziałaniu samorządów i niezbędnej restrukturyzacji spółek, pozwoliłyby na zahamowanie dynamiki wzrostu cen – informuje firma doradcza EY.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/polakow-moga-spotkac-drastyczne-podwyzki-cen-wody-i-sciekow,67298.html

Reforma śmieciowa: kompromitacja Ministerstwa Środowiska

Komunikat Ministerstwa Środowiska informujący, że od 1 lutego wszystkie uchwały dotyczące wysokości stawek opłat za śmieci stracą ważność wywołał spore zamieszanie. Powszechna jest opinia, że resort źle zinterpretował znowelizowaną ustawę, co potwierdza nawet stanowisko opublikowane przez Regionalną Izbą Obrachunkową.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/reforma-smieciowa-kompromitacja-ministerstwa-srodowiska,67395.html

Zaledwie 1 proc. śmieci w Polsce trafia do spalarni, do utylizacji natomiast tylko 18 proc.

W Polsce na wysypiska trafia aż 73 proc. śmieci, do spalarni tylko 1 proc., a na kompost 8 proc., zaś recyklingiem obejmuje się 18 proc. – pisze „Puls Biznesu”, powołując się na dane Eurostatu. Gorzej wygląda sytuacja w Rumunii, Bułgarii, państwach bałtyckich, a także w Grecji, na Cyprze i Malcie. Z kolei na zachodzie kontynentu chociaż wytwarza się tam więcej odpadów, to więcej też trafia do recyklingu czy na kompost.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/zaledwie-1-proc-smieci-w-polsce-trafia-do-spalarni-do-utylizacji-natomiast-tylko-18-proc,67593.html

Radni, sesje, obrady komisji: Posiedzenia rejestrowane, ale niepublikowane

Ponad dwie trzecie miast i powiatów rejestruje obrady swoich rad w postaci audio lub wideo. Ale o tym, by nagranie to zobaczyć w BIP lub w lokalnej telewizji, mieszkańcy mogą raczej pomarzyć. Tylko w trzech z przebadanych jednostkach samorządu terytorialnego obrady jakiejkolwiek komisji rady gminy czy rady powiatu są transmitowane online w czasie rzeczywistym.

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/radni-sesje-obrady-komisji-posiedzenia-rejestrowane-ale-niepublikowane,67566_1.html

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

luty 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Archiwum artykułów