Finał europejskiego projektu Comenius w „Jedynce”

foto58_small„Odkrywanie zanikających rzemiosł – współczesny hołd” to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Łaskarzewie, w ramach programu Comenius, Uczenie się przez całe życie. Głównym pomysłodawcą ambitnego przedsięwzięcia była dyrektor placówki, p. Grażyna Sałasińska, która we współpracy z p. Agatą Strzelczyk (nauczycielką jęz. ang.) i p. Nel Leszczyną (nauczycielką historii) nadała całej idei kształt szczegółowego planu obejmującego dwa lata współpracy z państwami partnerskimi. Na etapie przygotowania formalnego wniosku do zespołu dołączyła p. dyr. Urszula Michalik, p. J. Głaszczka – nauczycielka jęz. ang., pomocną dłonią posłużył także p. T. Rutkowski – nauczyciel przedmiotów informatycznych i wielu innych pracowników i przyjaciół ZS nr 1 w Łaskarzewie. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do grupy nauczycieli koordynujących realizację projektu dołączyła p. Eliza Kot – nauczycielka języka angielskiego.

Z ogromną radością przyjęto wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu złożonego wniosku. Jednak obok zadowolenia i euforii pojawiła się także obawa, czy ta mała szkoła z niewielkiego miasteczka poradzi sobie na międzynarodowej arenie? Na odpowiedz nie trzeba było długo czekać. Do projektu przystąpiło pięć szkół z pięciu europejskich państw: Włoch, Hiszpanii, Turcji, Węgier i oczywiście Polski. Pierwsze robocze spotkanie koordynatorów odbyło się w Łaskarzewie w ostatnim tygodniu października 2013 roku. Już wtedy między uczestnikami wytworzyła się cudowna atmosfera, w której szczegółowo zaplanowano najbliższe wspólne dwa lata. W ramach podjętych ustaleń zrealizowano kolejne spotkania, które odbywały się w miastach szkół partnerskich: hiszpańskim Albacete, węgierskim Eger, tureckim Kahramanmaras i włoskiej Galatinie. Na każde takie spotkanie przybywali uczniowie zaangażowani w realizację projektu Comenius i ich opiekunowie. Przywozili ze sobą materiały filmowe, prezentacje multimedialne, zdjęcia i inne niezbędne materiały, które prezentowane były podczas spotkań warsztatowych. Wszystkie one dotyczyły podjętego tematu, czyli lokalnych rzemiosł, które odkrywano na nowo, szukano wspólnych cech i przede wszystkim doskonalono umiejętność komunikacji w języku angielskim. W trakcie wszystkich tygodniowych spotkań, poza pracą nad projektem, zwiedzano okolicę, tak bliższą jak i dalszą, zaznajamiano się z lokalną kuchnią, kulturą i tradycjami państwa goszczącego. Uczniowie mięli okazję z bliska zaobserwować codzienne życie swoich rówieśników i ich rodzin, spędzając z gospodarzami kilka godzin dziennie. Zawiązały się liczne przyjaźnie, a każde rozstanie kręciło łzy w oczach uczestników.

W takiej cudownej atmosferze szybko minęły miesiące przewidziane na realizację projektu i nadszedł czas ostatniego spotkania, w Polsce, w niewielkim miasteczku Łaskarzew, gdzie w murach „Jedynki” powstała idea międzynarodowego przedsięwzięcia. W ostatnim tygodniu maja 2015 roku partnerzy Comeniusa spotkali się, aby podsumować efekty wspólnej pracy z dwóch lat. Pierwszego dnia odbyło się oficjalne powitanie gości przez Dyrekcję, pracowników i uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie, a także wizyta w lokalnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Drugi i trzeci dzień to wspaniała wycieczka do Zakopanego i Krakowa, z której uczestnicy przywieźli mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Czwartego dnia goście wraz z uczniami i nauczycielami z „Jedynki” odwiedzili łaskarzewską piekarnię i przedsiębiorstwo produkcji opakowań kosmetycznych. Po południu odbyły się oficjalne uroczystości podsumowujące i kończące projekt Comenius, które swoją osobą zaszczyciła m.in. Burmistrz Miasta Łaskarzew Pani Maria Sobieska. W trakcie tego wydarzenia uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie wystawili bajkę o nietypowym Kopciuszku, którego fabułę autorka i reżyserka, p. Nel Leszczyna, oparła na głównych treściach realizowanego Comeniusa. Następnie zaprezentowano efekt finalny, jakim jest strona internetowa projektu, autorskie dzieło ucznia ZS nr 1 w Łaskarzewie Piotra Sałasińskiego. Kolejnym elementem było krótkie omówienie wszystkich rzemiosł, które stanowiły przedmiot prac projektowych, a które znalazły swoje miejsce we wszystkich państwach partnerskich: hafciarstwo, garncarstwo, produkcja koszyków i obuwia. Pani dyr. Grażyna Sałasińska wręczyła partnerom autorski folder, który wzbogacony pięknymi zdjęciami stanowi swoisty przewodnik po rzemiosłach prezentowanych przez poszczególne państwa w trakcie realizacji projektu Comenius. Był to także moment, w którym prowadząca spotkanie podziękowała lokalnym władzom, przedsiębiorcom, przyjaciołom, rodzicom, uczniom i pracownikom za wspólną pracę, pomoc i zaangażowanie w działania projektowe. Uwieńczeniem wspólnych wysiłków był pyszny tort z logo projektu. Po części oficjalnej uczestnicy bawili się w ramach dyskoteki pożegnalnej, delektując się jednocześnie smakołykami kuchni regionalnej. Ostatni dzień to wycieczka do Warszawy, gdzie wszyscy zaangażowani w realizację projektu uczniowie, goście i nauczyciele spędzali ostatnie wspólne chwile delektując się piękną słoneczną pogodą w nadwiślańskiej stolicy. Bogatsi o bezcenne doświadczenia, odważniejsi o przebyte kilometry i mocniejsi o tysiące słów wypowiedzianych po angielsku, uczniowie i nauczyciele łaskarzewskiej „Jedynki” już wiedzą, że niewielka szkoła może nieskończenie dużo.

Joanna Głaszczka

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Finał europejskiego projektu Comenius w „Jedynce””

  1. Aneta Wójcik napisał(a):
    16 czerwca 2015 godz. 23:01

    Świetne przedsięwzięcie. Oby – wkrótce – były kolejne.

    Z pozdrowieniami,

    Aneta Wójcik

Jakość powietrza

Kalendarz

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum artykułów