Wieści samorządowe z VII Sesji RM

DSC03577W ubiegłym tygodniu, w środę 24 czerwca 2015 r. odbyła się VII Sesja Rady Miasta w Łaskarzewie. Posiedzenie rozpoczęło się przy jednym radnym nieobecnym (dotarł on nieco spóźniony) ale za to z udziałem dwóch burmistrzów: p. Lidii Sopel-Serei, która przybyła razem z córeczką oraz p. Marii Sobieski. Na sali zabrakło natomiast mieszkańców, z gości byli jedynie przedstawiciele prasy. Mimo bardzo bogatego porządku obrad, Sesja przebiegła bardzo szybko.

Stało się tak, ponieważ większość merytorycznych punktów obrad – mam na myśli sprawozdania jednostek naszego samorządu oraz zaopiniowanie absolutorium – została omówiona i przedyskuto­wana wcześniej, na posiedzeniach Komisji Rady Miasta. Na Sesji odbyło się jedynie głosowanie nad przyjęciem poszczególnych sprawozdań (z działalności MOPS, MKRPA, Biblioteki, DPT „Bajka”, SP ZOZ oraz bezpieczeństwa publicznego). Czy to dobra praktyka? Na pewno jest to rozwiązanie wygodne dla kierowników jednostek (nie muszą dwa razy omawiać sprawozdania na forum publicznym) i przyśpiesza przebieg sesji – ale z drugiej strony w praktyce wyklucza mieszkańców z dyskusji nad sprawozdaniami. A tymczasem nad niektórymi sprawami warto podyskutować dłużej i w szerszym gronie. Na przykład budżet łaskarzewskiego SP ZOZ zamknął się w roku 2014 stratą na kwotę 400 tys zł. Kierownik, dr Józef Tomala tłumaczył sytuację przeprowadzonym remontem Przychodni, ale warto pamiętać, że finansowanie remontu budynku Urzędu Miasta z pieniędzy SP ZOZ budziło kontrowersje. Tymczasem innej, ważnej inwestycji – komputeryzacji Przychodni – nie zrobiono i ze słów kierownika wynika, że szanse na to w najbliższym czasie są niewielkie. W sprawozdaniach były też oczywiście pozytywy – np. z danych statystycznych przytoczonym przez p. kierownik Biblioteki wynika, że Łaskarzew wypada na tle powiatu całkiem dobrze pod względem wskaźników czytelnictwa, jak i liczby wypożyczanych woluminów.

Na sesji nie było również dyskusji nad sprawozdaniem finansowym z wykonania budżetu za 2014 rok oraz absolutorium dla burmistrza. To nie powinno dziwić – po pierwsze dyskutowano wcześniej „na Komisjach”, po drugie samo głosowanie nad absolutorium w aktualnym stanie prawnym jest w praktyce fikcją (po zatwierdzeniu sprawozdania przez RIO ewentualne nieudzielenie absolutorium nie pociąga za sobą żadnych skutków dla burmistrza).

Nieco dyskusji wywołał punkt obrad, w którym głosowano nad przedłużeniem dotychczasowych taryf za usługi wodociągowo-kanalizacyjne (chodzi tutaj tylko o przedłużenie taryf na okres konserwacji – na okres dzierżawy ceny zostały podniesiono na wcześniejszej Sesji). Zgłosiłem zarzut, że pośpiech podczas uchwalania dzierżawy „pachnie” celową manipulacją – od głosowania minęły cztery miesiące, a przetarg nadal nie został ogłoszony. A przecież w dyskusjach ważnym argumentem burmistrza była konieczność pilnego podjęcia działań w sprawach wod-kan. P. wiceburmistrz ripostowała wskazując, że przygotowanie dokumentacji przetargowej jest czasochłonne, niedługo zostanie sfinalizowane i ogłoszenia przetargu można spodziewać się w połowie lipca.

Więcej czasu i dyskusji zajęły sprawy, które początkowo nie znajdowały się w proponowanym porządku Sesji. Na początku posiedzenia p. wiceburmistrz wprowadziła pod obrady Oświadczenie w sprawie wystąpienia do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o uwzględnienie w trakcie prac modernizacyjnych drogi S17 budowy zjazdu do Łaskarzewa. Oświadczenie zostało poparte jednogłośnie przez radnych. Warto przypomnieć, że już w poprzedniej kadencji tematem tym zajmowali się radni opozycyjni (Z. Bożek, Z. Dębek, B. Kozikowska, A. Laskowska, T. Pietrzak), którzy postulowali podjęcia odpowiednich działań, dobrze więc, że sprawa w końcu nabrała oficjalnego charakteru. Miejmy nadzieję, że starania te będą skuteczne.

Wiele tematów zostało poruszonych na koniec Sesji, w punktach „Zapytania i interpelacje” oraz „Sprawy różne”. W imieniu swoim i moich koleżanek i kolegów z Klubu Radnych PiS złożyłem dwa wnioski: pierwszy w sprawie powołania przez Radę Miasta Komitetu Obchodów 600-lecia nadania praw miejskich, drugi dotyczący opracowania planu inwestycji drogowych na najbliższy czas.

Pierwszy wniosek nie wymaga raczej dłuższego komentarza: w 2018 roku minie 600 lat od nadania Łaskarzewowi praw miejskich, warto więc już teraz rozpocząć przygotowania do obchodów. Zwłaszcza, że na niektóre pomysły – a takie już teraz ma wiele osób działających w lokalnych stowarzyszeniach – wymagają dofinansowania, co wiąże się z odpowiednio wcześniejszym składaniem wniosków i projektów. Zaproponowałem, by do Komitetu włączeni zostali właśnie przedstawiciele organizacji pozarządowych, których na terenie miasta działa co najmniej kilka.

Drugi wniosek dotyczy budowy i remontów dróg w Łaskarzewie. Uważam – nie tylko zresztą ja, wniosek poparło 7 radnych z Klubu PiS – że niezbędne jest opracowanie przez Radę Miasta, w konsultacji z burmistrzem i mieszkańcami, planu inwestycji drogowych. Chodzi o zdefiniowanie jasnych, jednoznacznych kryteriów kolejności budowy dróg, tak by nie było wątpliwości dlaczego coś jest robione teraz a coś innego nie. Tymczasem, od wielu już lat, w sprawie dróg mamy w Łaskarzewie całkowitą „partyzantkę”. Ulicami zazwyczaj obdarowywani są radni, co potwierdzają także doświadczenia z poprzedniej kadencji. Jedynie wspólnie opracowany plan pozwoli w przyszłości na uniknięcie niejasności i dziwnych sytuacji, takich jak te, które miały miejsce rok temu w związku z budową ulic na Działkach.

Zobaczymy, jaka będzie reakcja burmistrza i przewodniczącego Rady na wniosek. Na razie, na sesji, p. Sobieska poinformowała, że i tak nie należy się spodziewać w najbliższym czasie inwestycji drogowych, bo miasto będzie miało inny problem – rekultywację wysypiska śmieci.

Wnioski składał także radny Leszek Bożek. Jeden z nich dotyczył ŁKS „Promnik”, który z pozycji lidera grupy awansował w rozgrywkach ligowych. Wiązać się to będzie zarówno z wyższymi kosztami wyjazdów (do odleglejszych miejscowości) jak i koniecznością zapewniania wyższego standardu stadionowi przy ul. Kusocińskiego. Obiekt ten został jedynie warunkowo dopuszczony do rozgrywek przez Związek Piłki Nożnej. Potrzebne będą inwestycje, np. wymiana siedzisk na trybunach, a przede wszystkim remont ogrodzenia, które nie spełnia standardów bezpieczeństwa.

DSC03584L. Bożek poruszył także kwestię utrzymania czystości i porządku w mieście, zwłaszcza w kontekście pożaru, jaki miał miejsce miesiąc temu w składzie odpadów niedaleko tzw. „starej stacji”. P. Sobieska zwróciła uwagę na zarządzenie, które wydała na początku tego roku, które przypomina mieszkańcom o obowiązku pilnowania porządku w obrębie posesji i przed nimi. Komentarz nasuwa się sam: zarządzenie wydać jest łatwo, co jednak z egzekwowaniem jego zapisów?

L. Bożek zapowiedział także skierowanie pisma do przewodniczącej Komisji Oświatowej, z pytaniem co zostało zrobione w sprawie fatalnych wyników uczniów łaskarzewskich szkół, np. w tegorocznym sprawdzianie kl. VI (wyniki matur wyniki są złe już kilku lat).

Po Sesji odbyło się krótkie spotkanie towarzyskie radnych i obu Pań burmistrz, zakończone wspólnym zdjęciem.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: , ,

5 komentarzy do “Wieści samorządowe z VII Sesji RM”

 1. Realista napisał(a):
  3 lipca 2015 godz. 21:30

  Czy ten pan Bożek jest z Łaskarzewa? Gdyby mieszkał, to by wiedział, że w tym mieście inteligencji (genetycznej) nie jest za wiele, a „nowa” jest nabyta w uczelniach wątpliwej renomy. Więc ich dzieci są słabiutkie… A będzie tylko gorzej. A swoją drogą, jakie uczelnie Pan Bożek skończył? Nie oszukujmy się. Jakie ziarno, taki plon. Nikogo nie chcę urazić. A jeśli ktoś się tak czuje, to przepraszam. Ale takie jest życie… i takie są fakty.
  Nauczyciele obydwu szkół robią co mogą.
  Po co rozliczać jakieś wyniki? Wszelkie rozliczenia trzeba zacząć od siebie. Zawsze.

 2. obserwator napisał(a):
  4 lipca 2015 godz. 19:56

  Gratlacje dla pani Burmistrz.
  Niech dobry Bóg ma w opiece Jej cóerczkę.
  Miasto sobie jakoś poradzi.

 3. Leszek Bożek napisał(a):
  5 lipca 2015 godz. 20:07

  Szanowna p/pRealista bardzo proszę o ujawnienie swojej tożsamości tak jak ja to robię i wtedy chętnie odpowiem na wszystkie pytania .A co do wyników to w tym tygodniu pojawiły się na Wirtualnym Garwolinie wyniki egzaminu gimnazjalnego. Dla zainteresowanych podam,że o ile w egzaminie szkół podstawowych na 14 szkół zajeliśmy z czterech przedmiotów kolejno 14,13,13,14 miejsce o tyle w wyniku egzaminu gimnazjalneg jesteśmy na samym końcu czyli 14,14,14,i 14 miejsce Z poważaniem Leszek Bożek

 4. D.Z. napisał(a):
  7 lipca 2015 godz. 10:53

  @Realista
  A ja myślę, że to ty, Realisto, nie jesteś z Łaskarzewa. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby z taką pogardą podchodzić do własnych sąsiadów. Dlaczego to niby dzieci z Łaskarzewa miałabybyć „słabiutkie” w porównaniu z tymi z okolicznych gmin? Czym to niby uzasadnić?
  Poza tym, z relacji wywnioskowałem, że radny Bożek chce rozliczać Przewodniczącą Komisji. Robi więc to, co sugerujesz, czyli zaczyna rozliczania najpierw od własnego grona.
  Wydaje mi się, że każdy rodzic z Łaskarzewa powinien zapytać się dlaczego są takie słabe wyniki w szkołach, zwłaszcza, że na szkoły idzie znaczna część budżetu Miasta.

 5. Realista napisał(a):
  10 lipca 2015 godz. 10:34

  …Panie Bożek
  Co do wyników…
  Popatrzy Pan na „Wasze” podwórko urzędowe, przecież tam strach wejść… Ani wjazdu jak trzeba, ani wejścia. Dosłownie SYF. Może najpierw rozliczcie to, co jest tuż przy waszym nosie?
  Poniżej jest czyjś komentarz. Kogoś, kto pewnie jest już zmęczony bałaganem w mieście.

  ” Jedrek napisał(a):
  7 lipca 2015 godz. 21:41

  Oj mozna jeszcze dolozyc,mozna.Nie sprzatanie ulic,az zarastaja jezdniezabudowanie schodkami chodnikow/dobrze ze sa krawezniki,bo zajeli by tez czesc jezdni/,brak oznakowania na ulicach-znaki drogowe,brak parkingow itp.Proponuje radnym przed sesja przejsc sie niektorymi ulicami a wnioski im sie same nasuna.”

Kalendarz

Lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów