Pamiętajmy o bohaterskich obrońcach Łaskarzewa

IMG_0825– obchody 76. rocznicy spalenia Łaskarzewa

Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj. Polacy stanęli do obrony ojczyzny. Piękną kartę zapisał również Łaskarzew. Tutaj hitlerowscy najeźdźcy napotkali opór. Do walki przeciw okupantom stanęli mieszkańcy miasta i żołnierze. W ciężkim boju o Łaskarzew zginęło 58 osób cywilnych i 25 żołnierzy. Obrońcy miasta wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją.

Mieszkańcy Łaskarzewa corocznie, 17 września, oddają hołd walczącym o Łaskarzew.
Uroczysta Msza św. o godzinie 1700 rozpoczęła obchody uroczystości związanej z 76. rocznicą spalenia Łaskarzewa. Oprawę Mszy św. uświetniła gra orkiestry dętej i śpiew parafialnego chóru. Ksiądz Adam w kazaniu zaznaczał, jak ważna jest pamięć narodowa. Zwrócił uwagę na obecność wielu młodych ludzi, co świadczy o tym, że pielęgnowana jest pamięć o tamtych wydarzeniach, o bohaterach, bez odwagi których nie byłoby wolnej Polski.

Po Mszy św. przemawiała pani wiceburmistrz pani Maria Sobieska, która dziękowała przybyłym na uroczystość. Nawiązała też do kazania ks. Adama, podkreślając rolę więzi międzypokoleniowej w budowaniu tożsamości narodowej. Głos zabrali również zaproszeni goście: poseł na Sejm RP pan Grzegorz Woźniak i starosta powiatu garwolińskiego pan Marek Chciałowski.

Uroczystości związane z rocznicą spalenia Łaskarzewa uświetnił występ uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie. Autorki scenariusza uroczystości: pani Ewa Bożek. Pani Bożena Niewczas i pani Róża Siejka oddały hołd łaskarzewianom walczącym w obronie Łaskarzewa, ale też działającym w oddziałach partyzanckich. Przedstawienie miało formę wywiadu dziennikarki – przedstawicielki młodego pokolenia ze starszym panem, który żył w czasach mrocznej okupacji hitlerowskiej. Ta rozmowa była przerywana piosenkami żołnierskimi i wierszami pochodzącymi ze zbioru śp. Danuty z Majków Przybylskiej ps. Furor. Zbiór utworów przekazała przed śmiercią pani Bożenie Niewczas, prosząc o to, aby je wykorzystywać w czasie uroczystości patriotycznych, m.in. utwór autorstwa Danuty Przybylskiej „Panie poruczniku”, „Matko Bolesna” czy „Wy z pól bitewnych”. Część artystyczną wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Dariusza Zawadkę, która stanowiła dopełnienie treści przekazanych w wierszu i piosence. Piękne słowa prezentowanych utworów wzruszyły wielu uczestników uroczystości, o czym świadczą gromkie brawa.

Po uroczystościach w kościele uczestnicy obchodów przemaszerowali przy dźwiękach melodii żołnierskich granych przez orkiestrę dętą przed pomnik poświęcony podporucznikowi Jabłkowskiemu i innym obrońcom Łaskarzewa. Tam złożono wieńce i kwiaty.

Podniosła atmosfera obchodów rocznicy spalenia Łaskarzewa udzieliła się wszystkim uczestnikom. Należy cieszyć się z tego, że pamięć o tamtych czasach nie przykrył kurz zapomnienia.

Romantyczny poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: „Ojczyzna jest to wielki zbiorowy obowiązek”. Takie uroczystości uczą nas patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy, także za naszą małą ojczyznę – Łaskarzew.

Opracowała: Bożena Niewczas

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

8 komentarzy do “Pamiętajmy o bohaterskich obrońcach Łaskarzewa”

  1. Lora napisał(a):
    21 września 2015 godz. 14:29

    Pani Bozeno.W artykule okresla Pani,zreszta jak i bardzo czesto inni-SPALENIE LASKARZEWA.Tymczasem to byly naloty,bombardowanie i ostrzal armatni Miasta.Niby to samo,ale jednak to nie to samo.

  2. eryk napisał(a):
    22 września 2015 godz. 00:54

    Zdjęcia już „naprawione” — przez pomyłkę do galerii wstawiłem fotografie o zbyt dużym rozmiarze.

    Pozdrawiam, Naczelny

  3. Nasze Sprawy » Archiwum » Stare fotografie z września 1939 napisał(a):
    22 września 2015 godz. 19:30

    […] tygodniu odbyły się oficjalne obchody Obrony i Spalenia Łaskarzewa 17.IX.1939 (o których pisaliśmy wczoraj w relacji). W ostatnią niedzielę parafianie i goście naszego kościoła mogli natomiast obejrzeć […]

  4. KAK napisał(a):
    24 września 2015 godz. 07:57

    A ja słyszałem gdzieś od kogoś w Łaskarzewie, że to był nie bohaterski czyn tylko niepotrzebny incydent, który sprowokował niepotrzebne straty dla niewinnych mieszkańców.
    Może ktoś wie coś wiecej ?

  5. eryk napisał(a):
    24 września 2015 godz. 11:56

    @KAK
    Walki o Łaskarzew miały określone przyczyny militarne. Dawno temu, jak jeszcze „Nasze Sprawy” były wydawane w wersji papierowej, ukazał się artykuł opisujący, dlaczego doszło do obrony Łaskarzewa we wrześniu 1939.
    Artykuł ten można obecnie przeczytać pod poniższym adresem:
    http://free.of.pl/l/laskare/historia_17_wrzesnia.html
    Pozdrawiam, Naczelny

  6. KAK napisał(a):
    25 września 2015 godz. 19:14

    Dziękuję bardzo Red. Naczelnemu za umieszczenie ciekawego opisu rzeczywiście bohaterskiej obrony Łaskarzewa i próby pokrzyżowania Niemcom ich zaborczych planów. Bardzo jest przykre, że zginęło tylu niewinnych cywilnych mieszkańców Łaskarzewa, w sumie aż 58 mieszkańców !
    Potomkowie tych zamordowanych na pewno wiedzą jak zginęli ich bliscy przodkowie.
    Przyznamy, że nie miałem pojęcia o tej tragicznej karcie historii Łaskarzewa.

  7. KAK napisał(a):
    26 września 2015 godz. 07:57

    http://free.of.pl/l/laskare/historia_pomnika_1.html
    Szukajcie, a znajdziecie !
    Jeszcze więcej o wydarzeniach z bolesnej histori Łaskarzewa we wrześniu 1939 roku.

  8. KAK napisał(a):
    26 września 2015 godz. 09:49

    „Bohaterska postawa dowództwa i żołnierzy załogi Łaskarzewa umożliwiła 13 DP odejście z bronionego odcinka Maciejowice-Tamów w kierunku Warszawy. Wkład mieszkańców miasta był duży, świadczy o tym liczba ofiar walk. Niemieccy żołnierze potraktowali cywilną ludność – mężczyzn jako tych, którzy wspólnie z żołnierzami WP stawiali opór niemieckiej dywizji.”

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum artykułów