Zima Skautów Europy

Kiedy wokoło śnieg i mróz, skauci nie przestają doświadczać przygód na łonie natury. Zima nie oznacza przerwy w organizowaniu zbiórek wilczkowych i harcerskich, co więcej odbywają się również liczne zimowiska czy wędrówki. Chociaż w czasie zimowisk czy wędrówek, ze względu na niskie temperatury, nocują już w szkołach lub salach parafialnych, całe dnie swoich zimowych wyjazdów spędzają wśród ośnieżonych lasów i pól.

W 1. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim, jako pierwsi sezon zimowych wyjazdów rozpoczęli harcerze z 1. Drużyny Garwolińskiej, którzy wyjechali do Starogrodu jeszcze w 2017 roku, w dniach 27-29 grudnia. Zakwaterowani w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego, pierwszego dnia wyjazdu poznali okoliczne tereny w jednodniowym Mini-Explo – kilkugodzinnej wyprawie, w czasie której poznawali historię miejscowości do której przybyli oraz wypełniali zadania zlecone im przez drużynowego. Przez kolejne dni uczestniczyli w licznych grach i wieczornych świeczowiskach. Wyjątkowy moment na tym wyjeździe stanowiło spotkanie harcerzy z p. Zbigniewem Zielińskim – żołnierzem Armii Krajowej, autorem licznych publikacji, a prywatnie właścicielem dworku w Starogrodzie.

Kolejnym zimowym wydarzeniem z kalendarium 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego była wędrówka Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich z Nepli do Pratulina. W piątek 19 stycznia 2018r. wieczorem szefowie z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa zjechali się do Białej Podlaskiej, przyjęci gościnnie przez ks. Jacka Muchę. Kolejnego dnia, po przetransportowaniu do Nepli rozpoczęli wędrówkę do miejsca męczeństwa swoich patronów – Pratulina. Ważnym wydarzeniem dla kręgu w czasie tej wędrówki było sobotnie odnowienie po 10 latach obrania bł. Męczenników Podlaskich za patronów Kręgu Szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy. Zrządzeniem opatrzności przed tym obrzędem szefom błogosławił ks. Marian Daniluk, założyciel Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy, który wcześniej głosił homilię podczas mszy poprzedzającej nowennę za wstawiennictwem bł. Męczenników z Pratulina.

Swoje zimowe przygody przeżywały również wilczki. Zimowisko 1. Gromady Pilawskiej odbyło się w dniach 9-11 lutego 2018 r. w Starogrodzie, w tym samym miejscu, gdzie ponad miesiąc wcześniej miało miejsce zimowisko 1. Drużyny Garwolińskiej. Natomiast wilczki z 3. Gromady Garwolińskiej, tydzień później, w dniach 16-18 lutego 2018r. przebywały na swoim wyjeździe w Żelechowie.

Również w dniach 16-18 lutego odbyło się łączone zimowisko 1. Drużyny Pilawskiej i 1. Drużyny Łaskarzewskiej, w Starej Róży k. Stoczka Łukowskiego. Temat tego zimowiska stanowiło odzyskanie niepodległości przez Polskę i Legiony Piłsudskiego, czego można było doświadczyć na wieczornych świeczowiskach i sobotniej Wielkiej Grze.

Wędrownicy z Kręgu św. Andrzeja Boboli przeszli swoją zimową wędrówkę z Żelechowa do Borowia w dniach 9-10 lutego. Ważnym elementem tej wędrówki były obrzędy Eligo Viam (Wybieram Drogę), które złożyło 6 wędrowników. Jak mówi Ceremoniał Skautów Europy: „Obrzęd Eligo Viam – Wybieram Drogę jest momentem świadomej deklaracji pragnienia życia duchem wędrowniczym i przygotowywania się do podjęcia służby Harcerza Orlego. Odznaka «EV» nie jest tylko oznaczeniem aktualnego etapu życia harcerskiego, lecz staje się hasłem programowym wędrowników: «Wybieram Drogę» – codziennie i wciąż na nowo”.

W 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim również miało miejsce wiele ciekawych zimowych wydarzeń.

Wilczki z 2. Gromady Garwolińskiej przebywały na zimowisku w Ponurzycy w dniach 12-14 stycznia 2018 r. Natomiast harcerki z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa w dniach 23-25.02.2018 r. w Dworku w Miętnem przeżywały swój biwak, w trakcie którego odbył się m.in. I Harcerski Festiwal Teatralny, zorganizowany pod hasłem „Per aspera ad astra”.

Przewodniczki jeszcze w 2017 roku wędrowały nad polskim morzem z Gdyni do Sopotu w dniach 9-10 grudnia, a szefowe w dniach 12-14 stycznia 2018r. wędrowały również nad morzem, z Sopotu do Gdańska.

W przeżywaniu życia na sposób skautowy przez szefów i szefowe nie brakuje również miejsca na zatrzymanie się w biegu codziennego życia i chwilę refleksji, jak również spotkania towarzyskie. Obydwu tych aspektów mogli oni doświadczyć w weekend 23-25 lutego 2018r. W dniach 23-24 lutego 2018r. w Trzciance k. Wilgi miały miejsce rekolekcje Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich, których temat brzmiał „Jezus jako mężczyzna – czystość w myśli, mowie i uczynkach”. Natomiast w niedzielę 25 lutego w Miętnem odbyła się uroczysta kolacja szefowych, szefów, przewodniczek i wędrowników z 1. i 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy, z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Wiele wydarzeń i wyjazdów, które odbyły się tej zimy u skautów z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa przekonuje na pewno o tym, że zima nie musi oznaczać stagnacji i zamknięcia w cieple domu i kręgu codziennych obowiązków. Przy odrobinie dobrej woli można z tego czasu otrzymać coś więcej – niezapomniane przygody, trwałe przyjaźnie, w przypadku szefowych i szefów czas na służbę dla młodszych. Przekonują o tym m.in. zdjęcia znajdujące się w galerii poniżej. Zapraszamy do ich oglądania!

/źródło: materiały prasowe SHK „Zawisza” FSE/


Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Kalendarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów