Ratujmy Alejki!

Jak donoszą mieszkańcy miasta, pojawił się pomysł budowy wielkiego parkingu dla samochodów w pobliżu Zespołu Szkół Nr 1 i figury Matki Bożej w Alejkach. Parking ma mieć powierzchnię przeszło 400m2 a jego budowa wiązać się będzie z wycinką drzew i splantowaniem terenu. W rejonie Zespołu Szkół Nr 1 Alejki stracą bezpowrotnie swój rekreacyjny i parkowy charakter. Nie można do tego dopuścić!

Park Alejki – powstały ponad 100 lat remu na drodze prowadzącej od miasta w kierunku cmentarza, jest wizytówką Łaskarzewa. W okresie międzywojennym, wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowym „Świt”, Alejki stanowiły teren rekreacyjny służący nie tylko mieszkańcom miasta ale także wszystkim gościom uzdrowiska Łaskarzew. Niestety, „Świt” już nie istnieje (do czego przyczynił się także brak wyobraźni ówczesnych władz miasta), a przez to tym większą wartość dla mieszkańców mają Alejki jako miejsce wypoczynku.

Pomysł budowy parkingu jest inicjatywą Wspólnoty Gruntowej – formalnego właściciela terenu Alejek. Mieszkańcy Łaskarzewa – Alejki nie są jednak czyimś prywatnym „folwarkiem”, to dobro wspólne nas wszystkich i jedno z piękniejszych miejsc naszego Łaskarzewa. Razem nie możemy dopuścić do jego zniszczenia!

Nie chodzi przy tym tylko o wycinkę drzew i niszczenie terenu Alejek, ale także o to, że budując parking zachęcamy do wjazdu samochodem na teren parku. A przecież już teraz widać, że Alejki są w niektórych miejscach dosłownie rozjeżdżone przez auta. Widać to zwłaszcza w pobliżu bram cmentarnych i przyległego terenu (przykłady na załączonych fotografiach).

Czy parking przy Zespole Szkół nr 1 jest potrzebny? Nie, zupełnie nie jest potrzebny. Rodzice, przywożący dzieci do szkoły, nie potrzebują aż tyle miejsca do parkowania a dla nauczycieli parking powinien być zlokalizowany gdzie indziej. Jeśli Wspólnota ma środki do wydania na drogi i parkingi, to jest wiele ważniejszym miejsc, w których można je owocnie spożytkować. Chociażby proszę spojrzeć na dojazd do cmentarza od strony ul. Garwolińskiej, który zamienia się po deszczu w zwykłe grzęzawisko. Utwardzenie tego dojazdu, wraz z budową miejsc postoju obok bramy nowego cmentarza, ułatwiłoby przejazd i odciążyłoby teren Alejek od ruchu pojazdów.

Są też inne, ważne potrzeby. Teren Alejek wymaga stałej pielęgnacji i porządkowania. Zadbajmy, by Alejki nie zarastały chaszczami i nie były zaśmiecone. Należy pochwalić działania Wspólnoty Gruntowej z ostatnich lat, która zainwestowała w nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz solidne ogrodzenie. I takie inicjatywy będziemy wspierać i pochwalać. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia.

Łaskarzewskie Alejki powstały by stać się miejscem wypoczynku i rekreacji. Od nas wszystkich zależy czy zostaną takim miejscem dla następnych pokoleń. Zachęcamy wszystkich do wywierania nacisku na władze miasta oraz na władze Wspólnoty Gruntowej by odstąpiły one od nonsensownego pomysłu budowy parkingu na terenie Alejek. Wspierajmy w zamian inicjatywy, służące wspólnemu dobru i zachowaniu naszego dziedzictwa.

Stop niszczeniu Alejek!

Opracowanie: Eryk Laskowski


Tagi: , ,

12 komentarzy do “Ratujmy Alejki!”

 1. aaaaaa napisał(a):
  18 marca 2018 godz. 21:57

  Jeśli mogę wyrazić swoje skromne zdanie na ten temat…Pracuję w ZS nr 1 w Łaskarzewie. Codziennie chodzę do pracy tymi PIĘKNYMI JESZCZE ALEJKAMI. Ja już ubolewam, że auta zdominowały park w części przedszkolno – szkolnej i czasem trudno w poczuciu pełnego bezpieczeństwa przejść ten fragment drogo – chodnika. A co dopiero czują dzieci? Przecież to miejsce powinno być wyjątkowo bezpieczne! Jestem też kierowcą i zdarzało się, że chciałam podjechać pod szkołę autem, by po pracy bezpośrednio udać się do ważnego dla mnie w danym dniu miejsca (np. wizyta u lekarza). Niestety, miejsca nie było na zaparkowanie… Rozumiem jak najbardziej potrzebę zorganizowania w okolicy jakiegoś parkingu, ale cierpię na myśl, że miałoby się to odbyć kosztem pięknej przyrody, bezpieczeństwa pieszych, najczęściej dzieciaków i spokoju. Cały „tył” przedszkola stanowi wolną przestrzeń. To jest najlepsze miejsce na taką budowę. I byłby powód do zrobienia tam jakiejś przyzwoitej drogi 🙂 Nie mam w tym żadnego osobistego interesu. Zależy mi jedynie na ochronie tego, co już jest. Niech ALEJKI nie zmieniają nazwy i swojego przeznaczenia. To jedyne miejsce spacerowe dla mieszkańców całego miasta, a szczególnie dla młodych mam z dziećmi. A mamą jest się cały tydzień, nie tylko w weekendy. Pozdrawiam.

 2. Mieszkaniec napisał(a):
  19 marca 2018 godz. 07:56

  Wspolnota jesli nie ma co zrobic z nasza Laskarzewska kasa, to niech zrobi normalne boisko za Tomaszkiem, gdzie beda mogli trenowac nasze dzieci.

 3. Kibic napisał(a):
  19 marca 2018 godz. 08:09

  Najwyzsza pora, zeby wspolnota pomyslala o mlodziezy. Ulice, pomniki sa dobre bo z tego kozystaja wszyscy, ale jest takze mlodziez i dzieci dlatego popieram wpis mieszkanca, ze to Tomaszkiem powinno byc boisko sztuczne. Wspolnota by sie w ten sposob zasluzyla na lata, a dodatkowo miala by z tego kase. Na nasza wladze w tym kierunku nie ma co liczyc…

 4. Tolek Banan napisał(a):
  19 marca 2018 godz. 10:31

  Jak znam życie to ktoś chce przytulić parę złotych ,a we wspólnocie jest kilka takich osób .Z tego co wiem za szkołą jest duży parking -tu od strony kotłowni ,no ale trzeba do szkoły przejść dookoła.Jeżeli burmistrz chce coś zrobić to niech wyłoży własne pieniążki i jest możliwość zrobienia parkingu wzdłuż ogrodzenia szkoły tylko trzeba ogrodzenie przenieść bliżej szkoły i nie trzeba będzie robić wycinki drzew .A tak ogólnie to mam apel do Wspólnoty ,zróbcie kostkę przy Drodze Krzyżowej za cmentarzem tam też przytulą niektórzy parę groszy bo powierzchnia jest większa . A TAK NAPRAWDĘ TO NIE ŚCINAJCIE DRZEW , KTÓRYCH NIE SADZILIŚCIE .

 5. Szyszko i Świtalski napisał(a):
  19 marca 2018 godz. 20:39

  Chyba ktoś tej zimy zbyt małą czapkę nosił, która zbyt mocno czerep uciskała, że na taki pomysł wpadł.

  Szkoła znajduje się na działce o nr. 1527 jej powierzchnia to ok. 38786 mkw (prawie 4 hektary!). Działka ta obejmuje swym zasięgiem teren, na którym stoi szkoła wraz z terenem przyległym, teren pomiędzy szkołą a przedszkolem, na którym znajdują się drewniane domki oraz cały teren, na którym znajduje się boisko ŁKS Promnik włącznie z piaszczystymi nieużytkami, które znajdują się pomiędzy szkołą a boiskiem, do których prowadzą stare zaniedbane szerokie betonowe schody (tzw.schody donikąd). Jak słusznie zauważył „Tolek Banan” szkoła ma już swój parking na tyłach no, chyba że parking ten stał się już prywatnym parkingiem nauczycieli mieszkających w szkole. Trawnik przed szkołą to też bardzo dobre miejsce na parking, tym bardziej że nie trzeba wycinać 120-letnich sosen, które rosną w Alejkach. Jeżeli jeszcze mało mają terenu pod parking, to zawsze można wykorzystać plac przed szkołą, na którym stoi maszt gdzie dojechać można byłoby objeżdżając szkołę od strony dawnych toalet. Następne miejsce to już wcześniej wspomniane nieużytki piaszczyste pomiędzy szkołą a boiskiem gdzie dojechać można ul Przedszkolną od Alejek i od Kusocińskiego gdzie jak sprawdziłem, mają one powierzchnię ok. 4934 mkw. Skoro parking ma mieć 400 mkw, to ten plac zaspokoi ich zapotrzebowanie na setki lat. Trawnik przed szkołą nie licząc chodnika przy ulicy i chodnika przy szkole to dodatkowe ok. 677 mkw (to miejsce na parking będzie najlepsze). Plac, na którym stoi masz to dodatkowe ok.712 mkw. Można tam dojechać objeżdżając szkołę lub od strony letniska. A plac na tyłach szkoły (koło kotłowni) ma ok. 1000 mkw.

  Więc ja się pytam jaki interes jest i kto go ma w wycinaniu drzew w Parku Alejki pod parking?

  Normalnie Szyszko i Świtalski się w grobach przewracają…

 6. s. napisał(a):
  20 marca 2018 godz. 22:37

  Szyszko i Świtalski – BRAWO !!! Wszyscy głośno mówią NIE !
  To teren naszej ciszy i naszego spokoju, i spoglądając na Matkę Boską, otoczoną piękną [jeśli dopieścimy] naturą, nasze serca się radują! Nie chcemy w smutkach, które nas prowadzą na cmentarz naszych bliskich, dookoła Matki Boskiej widzieć pustkowie i wariacje samochodowe! Nasz Duch tą drogą ma być wędrowny z ukojeniem, a nie upodleniem !

 7. obserwator2 napisał(a):
  22 marca 2018 godz. 07:11

  Ręce precz od Alejek!

  Co na to Serbianki?

  Przecież to One forsowały Panią Lidię S-S na burmistrza.

  Czy nadal ją popierają?

  A może zabetonujmy wszystko.

  Przecież w Rynku jest tyle miejsca.

  Jakby powycinał drzewa, to by mogli tam parkować ludzie nawet z Garwolina czy innego Sobolewa, o okolicznych wsiach – nie wspomnę.

  Redaktorze i panie Radny!

  Do boju o Zielone Alejki!

  Masz wybory już wygrane, jak zaczniesz teraz działać.

  Amen.

 8. obserwator2 napisał(a):
  24 marca 2018 godz. 11:22

  Mało kto zdaje sobie sprawę, że poza Alejkami – to w Łaskarzewie nie ma innego atrakcyjnego miejsca.

  No może RATUSZ z niesprawnym zegarem, na którym czas się zatrzymał.

  Dlatego należy na poważnie wziąć sobie do serca apel Pana Eryka.

  Pozwolenie na budowę parkingu to początek końca Alejek, jakie znamy.

  Tam dojazd powinien być ograniczony tylko dla karawanów, wozów obsługi technicznej i osób niepełnosprawnych.

  Tak zwany parking techniczny dla kilkunastu samochodów mógłby powstać od ulicy Garwolińskiej.

  Bardzo rozsądne propozycje ma Pan @Szyszko i Świtalski.

  To nie może być działanie na żywioł, tylko przemyślane ze skutkami na dziesięciolecia, z maksymalną ochroną rosnących tam drzew.

  Jeśli Pani Burmistrz się uprze przy swojej nieprzemyślanej inicjatywie, a idą wybory! i chce mieć jakiś SUKCES! – to osiągnie skutek odwrotny od zamierzonego.

  Jednym słowem ogłaszam POBUDKĘ dla Patriotów Łaskarzewa!

 9. Łaskarzew napisał(a):
  24 marca 2018 godz. 21:45

  Zapraszam na „piachy” ul. Jasna, Cicha, Kopernik itd. Stare osiedle. Po zimie grząsko jak na polu.

  Buty czyscic trzeba 2 razy dziennie.

  Kiedy powstaną drogi? Osiedle starsze o ponad 20lat od tzw ogrodów. Tam powsają drogi, a na piachach? piach.

  Kiedy będzie burmistrz, który zrobi drogi w Łaskarzewie? Każda wieś dookoła ma drogi, bo ma gospodarza. U nas będzie za to parking w alejkach. Bareja wciąż żywy…

 10. Marcin napisał(a):
  25 marca 2018 godz. 00:34

  Nie niszczmy alejek, to nasza perełka!
  Bardzo dobrze że została ogrodzona od strony Kępek, ale ostatnie co ją szpeci to moim zdanie nie do odratowania Stodoła. Przenieśmy parking bliżej Letniska w okolicy starego budynku „toalet”, zyska na tym letnisko bo będą ludzie mieli wybrukowany dojazd do tych pięknych zabytkowych budynków w których mieszkają, a parking zostanie ulokowany blisko obydwu głównych wejść.
  Wchodząc od tyłu, jest problem. Droga do szatni wiedzie przez klatkę schodową używaną jako łącznik między budynkami. Wtedy wnosimy syf, nim dzieci i rodzice doją do którejś szatni.

  Panie Redaktorze, jaki jest status „Świtu”, Pan Premier Ś.P. przewraca się w grobie widząc co zrobili prywatni właściciele z tak okazałą willą (nie chodzi mi o podpalenie… nie oskarżam).
  Czy jest szansa by wpuścić tam jakiegoś inwestora?

 11. Rodowita Łaskarzewianka napisał(a):
  10 kwietnia 2018 godz. 18:57

  Błagam, nie wycinajcie drzew w Alejkach, ani jednego…Miejsce parkingu samochodowego który jest potrzebny (by uniknąc notorycznego rozjerzdzania Alejek przy cmentarzu) ,musi się znalezć w bliskiej okolicy…Ta inwestycja jest potrzebna by odciążyć zabytkowe miejsce od ruchu samochodowego.Nie niszcie uroku tego miejsca to nasza wizytówka.Nie każde miasto może poszczycić się parkiem połączonym z terenami leśnymi, zaledwie pięc minut drogi spacerowej od centrum miasteczka. To jest ewenement dla mnie !

 12. obserwator2 napisał(a):
  15 kwietnia 2018 godz. 10:56

  Zgadzam się z Rodowitą Łaskarzewianką, ale dla precyzji dodałbym, że urodzoną w Szpitalu w Sulbinach (obecnie to już Garwolin).

  Alejki to Skarb Łaskarzewa.

  A o skarb należy dbać.

Kalendarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów