Harcerze na Dniu Modlitw za FSE

Gry skautowe dla wilczków, harcerek i harcerzy. Służba – przygotowanie żurku przez wędrowników oraz kawiarenki przez przewodniczki. Bogata w przydatne treści konferencja dla rodziców. Pełna skupienia modlitwa za wspólnotę harcerską w trakcie mszy świętej i Drogi Krzyżowej oraz oddanie jej Matce Bożej w akcie zawierzenia. I na koniec – okrzyki radości na apelu środowiska. Te wszystkie elementy składają się na pełny obraz wydarzenia jakim był Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, przeżywany w Stoczku Łukowskim przez środowisko garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskie Skautów Europy.

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, obchodzony jest przez Skautów Europy w okolicach uroczystości Zwiastowania Pańskiego przypadającej tradycyjnie na dzień 25 marca. W tym roku jego obchody dla skautów z powiatu garwolińskiego miały miejsce w Stoczku Łukowskim, w sobotę 24 marca 2018 r.

Pierwszym punktem programu była msza święta, która odbyła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej ks. Mariusz Zaniewicz. Wspólnota liturgiczna skautów oraz rodziców i przyjaciół uczestniczących w dniu modlitw, dziękowała w jej trakcie za dar skautingu oraz prosiła o potrzebne łaski dla osób z nim związanych. Po zakończonej Eucharystii miał miejsce wspólnotowy akt zawierzenia środowiska garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskiego i całej Federacji Skautingu Europejskiego Matce Bożej, odczytany wspólnie w imieniu wszystkich zgromadzonych przez szefów i szefowe 1. i 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Kolejne punkty programu odbywały się na terenie Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim oraz w jego okolicach. W tym miejscu Skauci pragną podziękować p. dyrektor Ewie Mokickiej, za tę możliwość oraz gościnne przyjęcie.

W budynkach Zespołu Oświatowego miała miejsce konferencja dla rodziców, poprowadzona przez p. Joannę Chalimoniuk z Fundacji Kurs Na Miłość, nosząca tytuł „Nie daj złości za wygraną – trudne emocje dziecka i rodzica”. Dla słuchaczy konferencji przewodniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego przygotowały kawiarenkę oraz kącik opieki nad małymi dziećmi.

Poza budynkami, na świeżym powietrzu, miały miejsce aktywności wilczkowe i harcerskie. Najbliżej ośrodka mieli swoje gry i zabawy najmłodsi członkowie skautów. Wilczki z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego uczestniczyli w grze opowiadającej o powstaniu diecezji siedleckiej, a wilczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego przeżywały grę w tematyce Księgi Dżungli.

W tym samym czasie harcerki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego miały grę związaną z tematyką ich roku harcerskiego, czyli starożytną Grecją oraz jej mitologią, natomiast harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego wykonywali zadania i zdobywali punkty na grze poświęconej 200 leciu diecezji siedleckiej.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wędrownikach z Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli, którzy przez cały opisywany czas pełnili służbę przy kuchni polowej, gotując żurek. Dzięki nim, po skończonych grach i konferencji każdy z uczestników Dnia Modlitw mógł spożyć gorący obiad.

Ostatnie dwa punkty sobotniego spotkania w Stoczku Łukowskim stanowiły Droga Krzyżowa i apel kończący. Oprawę muzyczną oraz rozważania Drogi Krzyżowej przygotowały przewodniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego i wędrownicy z Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli, natomiast żywe obrazy na poszczególnych stacjach, harcerki z BluSZcza Garwolińsko-Pilawskiego oraz harcerze 1. Drużyny Pilawskiej. Na apelu kończącym, miało miejsce m.in. ogłoszenie wyników gier dla harcerek i harcerzy oraz mianowanie nowych drużynowych w 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim. Grę dla harcerek wygrał zastęp Żyrafa z 2. Drużyny Pilawskiej, a grę dla harcerzy zastęp Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej. Nową drużynową 2. Drużyny Garwolińskiej została Karolina Gałązka, a 2. Drużyny Pilawskiej Alicja Szostak.

Ostatnim elementem apelu środowiska był wspólny okrzyk Ad Mariam Europa kończący Dzień Modlitw z Federację Skautingu Europejskiego w środowisku garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskim Skautów Europy. Być może brzmiał on w uszach powracających do domu skautów i rodziców, przypominając im poszczególne elementy układanki, z których składało się to święto. Tą wyjątkową kompozycję osób i ich przeżyć oraz wydarzeń i ich znaczeń. W kluczu tego okrzyku można bowiem zrozumieć, jak ważne jest oddanie swoich działań Panu Bogu i zawierzenie ich Maryi, przeżywane we wspólnocie i w łączności z braćmi i siostrami z całej Polski i Europy. Oddanie i zawierzenie, skutkujące tym, że co roku w każdym ze środowisk tej wspólnoty jest za co dziękować, w czym zaufać i o co prosić.

Krzysztof Olaf Żochowski HO


Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Kalendarz

Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów