Napisali o Łaskarzewie (I)

Podsumowanie do dnia 1 lutego 2011r.

Koniec serialu „Łaskarzew w TVN24”

„Był nie do ruszenia. A jednak” – 23 listopada 2010r. (poniedziałek po I turze wyborów) Fakty TVN24 wyemitowały prawdopodobnie „ostatni odcinek serialu” o naszym mieście, którego głównym „bohaterem” był dotychczasowy burmistrz. Główną informacją w programie była przegrana W. Larkiewicza w I turze wyborów na stanowisko burmistrza miasta.
Dziennikarze tej stacji przez wiele tygodni w dość spektakularny sposób przygotowywali materiały ukazujące wyczyny naszego włodarza, przez co ucierpiał również wizerunek miasta. W całym kraju (i nie tylko) staliśmy się obiektem kpin i żartów, których nawet słynny Wąchock by się nie powstydził. Miejmy nadzieję, że takich obrazków z Łaskarzewa nie będziemy już musieli oglądać.

Portal internetowy eGarwolin.pl – 04.12.2010r.

Pojawił się tu ciekawy artykuł (autor KAK) relacjonujący inauguracyjną sesję nowo wybranej Rady Miasta Łaskarzew. W treści dość wiernie został odtworzony przebieg tego ważnego wydarzenia, mogliśmy dowiedzieć się że przewodniczącą została wybrana pani Beata Kozikowska a jej zastępcą pan Krzysztof Sierański. Poznaliśmy również składy poszczególnych komisji. Słowo pisane zostało przez autora ozdobione ciekawą galerią zdjęć. To miło, że lokalne media nas łaskarzewian zauważają. Pod artykułem pojawiło się sporo komentarzy, co świadczy o dużym zainteresowaniu jego treścią.

Życie Siedleckie – 15.12.2010r.

Nad Promnikiem czas zacząć nową erę

W wydaniu internetowym gazety, Łukasz Korycki napisał:
Jeden z kontrkandydatów nazwał ją „przybłędą przywiezioną w teczce”. Fakt, że wygrała wybory niektórzy nazwali socjologicznym ewenementem. Lidia Sopel-Sereja od wtorku pełni funkcję burmistrza Łaskarzewa.

Autor wskazuje na zdecydowaną wygraną Lidii Sopel-Sereja w II turze wyborów z Waldemarem Trzaskowskim, krótko przedstawia osobę pani burmistrz i odsyła do papierowego wydania Życia Siedleckiego z 17 grudnia, w którym napisze o ślubowaniu i pierwszym przemówieniu nowej szefowej łaskarzewskiego magistratu. Do tekstu dołączono fotografię, na której gratulacje, wraz z okazałym bukietem kwiatów dla pani burmistrz składa starosta powiatu pan Marek Chciałowski – to ładny obrazek 🙂

Podlasie24 – Regionalny Portal Informacyjny

15.12.2010r.

Łaskarzew: młoda kobieta chce zmienić oblicze miasta
Autor: WJ/Garwolin[jk]

„Od 15 grudnia nowym burmistrzem Łaskarzewa jest Lidia Sopel-Sereja. Młoda kobieta przejęła schedę po Waldemarze Larkiewiczu, i jak sama mówi, jest to spore dla niej wyzwanie. – Uważam, że należy bardzo długo zastanawiać się nad budżetem, nad jego konstrukcją, nad inwestycjami, które miasto będzie chciało i mogło poczynić, ponieważ środków jest bardzo niewiele. Tylko rozsądek uratuje i burmistrza przed porażką i miasto przed jeszcze większym kryzysem”

Artykuł jest ciekawy, znaczną jego część stanowią wypowiedzi pani burmistrz, z których możemy dowiedzieć się o jej najbliższych planach dotyczących pracy magistratu, współpracy z Radą Miasta, zamierzeniach związanych z przygotowaniem i zatwierdzeniem budżetu na 2011 rok.

W dalszej części autor podkreśla doniosłą atmosferę uroczystości zaprzysiężenia nowej pani burmistrz, akcentując słowa dziekana dekanatu łaskarzewskiego ks. kan. Edwarda Szarka, który apelował by zakończyć już z podziałami, egoizmem i uświadomić sobie, że odpowiedzialność za miasto spoczywa na każdym z nas. Jako mieszkaniec miasta, jako tutejszy proboszcz nawoływał i prosił o zgodę, bo tylko zgoda buduje.

Dowiadujemy się, że w uroczystości licznie uczestniczyli goście: przewodnicząca RP Garwolińskiego Urszula Zadrożna, starosta Marek Chciałowski, komendant powiatowy PSP bryg. Dariusz Sadkowski, przedstawiciele zakładów pracy i instytucji działających na terenie Łaskarzewa, pracownicy Magistratu i jednostek podległych.

W uroczystej sesji wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta, a wśród nich radni powiatowi Marek Niedźwiedź i Józef Tomala.
Pani burmistrz odebrała gratulacje oraz życzenia skuteczności w zarządzaniu, co dokumentuje dołączona do artykułu bogata galeria zdjęć.

Autor zauważa, że w uroczystym zaprzysiężeniu swojej następczyni nie uczestniczył Waldemar Larkiewicz (ze względu na pobyt w szpitalu).

Życie Siedleckie

Nr 2/2011, wydanie z 14 stycznia 2011r.

„Nie skorzystali z pomocy rządu. Oddali dotację”. Takim tytułem Łukasz Korycki opatrzył swój artykuł, z którego dowiadujemy się, że o placu zabaw przy Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie prawdopodobnie trzeba zapomnieć. Stało się tak, ponieważ w kasie miejskiej zabrakło środków na dołożenie do uzyskanej dotacji w kwocie 55 tys. zł w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła”. Autor stawia tezę o opieszałości poprzednich władz oraz kruchym budżecie. Na nic zdały się podejmowane (jak zwykle) w ostatniej chwili działania z przesunięciem środków. Pieniędzy i tak zabrakło, a przede wszystkim zabrakło już czasu na realizację inwestycji. Efekt – dotacja musiała zostać zwrócona, przy czym nadzieje na pomoc w realizacji tego projektu w innym terminie są raczej nikłe. Choć autor, na zakończenie przytacza wypowiedź sekretarz UM Moniki Garnek-Owczarczyk, z której dowiadujemy się o przesłaniu do MEN i wojewody mazowieckiego prośby o możliwość wystąpienia o dotację w roku 2011.
Po przeczytaniu artykułu, nasuwa się pytanie – dlaczego tak się stało? Kto jest za to odpowiedzialny? Przecież występując o dotację, poprzednie władze miasta gwarantowały udział środków z kasy miasta i miały obowiązek odpowiednią kwotę zabezpieczyć w budżecie. Tak się jednak nie stało, a już wkrótce do szkoły trafią 6-cio latki – wnuki byłych i obecnych rajców również.

Tygodnik Siedlecki

Nr 5 (1493), wydanie z 30 stycznia 2011r.

W numerze tym znajdziemy duży artykuł zatytułowany „Cudotwórcą nie jestem” autorstwa Justyny Janusz, który jest wywiadem z nową burmistrz Łaskarzewa Lidią Sopel-Sereja. Z treści rozmowy możemy wyciągnąć wnioski, że pani burmistrz jest konkretną i dość zdecydowaną w działaniach osobą. Jest świadoma oporu i obaw mieszkańców w odniesieniu do niektórych planowanych działań, ale jak mówi – wierzy w ich rozsądek, zapewnia że jej działania będą jawne, przejrzyste i konsultowane ze społecznością miasta (Pani burmistrz zaprasza mieszkańców na comiesięczne spotkania w sali konferencyjnej UM). Swoje działania chce opierać na dobrej współpracy z Radą Miasta i mieszkańcami.
Zainteresowanych odsyłam do nr 5 Tygodnika Siedleckiego.

Zebrał i opracował: tris

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

luty 2011
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Archiwum artykułów