„Szkatułka Katyńska”
Zamieszczone przez eryk | Kategorie Publicystyka
Mija 71 lat od zbrodni katyńskiej oraz rok od katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Tragedia z 10 kwietnia 2010 roku przypomniała światu o Katyniu. Wydarzeniom tym dedykowany jest tom poezji, wydany przez Stanisława Klimaszewskiego, który urodził się i mieszkał w Łaskarzewie.
- Autor:
- Stanisław Klimaszewski
- Data wydania
- 2010
- Liczba stron
- 72
- Oprawa
- miękka
- Format
- A5
- ISBN
- 978-83-7270-834-2
Powyższa publikacja to zbiór głęboko poruszającej poezji, w której autor wyraża ogrom smutku, żalu i bezsilności, jaki towarzyszy rozmyślaniom o zbrodni katyńskiej w 1940 roku. Jest to drugie, rozszerzone wydanie tej pozycji – wzbogacone o przemyślenia nad ostatnimi wydarzeniami w Smoleńsku. Dodatkowym atutem książki są znakomite exlibrisy Zbigniewa Strzałkowskiego, które doskonale korespondują z treścią poezji.
Autor „Szkatułki Katyńskiej” Stanisław Klimaszewski mieszkał w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Łaskarzewie, a później w związku z dalszą nauką, studiami i pracą zawodową przeniósł się na stałe do Lublina.
Pierwsze wydanie „Szkatułki Katyńskiej” z posłowiem Zbigniewa Strzałkowskiego ukazało się w roku 2000, w 60 – lecie zbrodni, natomiast drugie wyszło drukiem w 2010, w 70 – lecie Katynia. Poemat składa się z 14–stu części i jest utworem w przeważającej mierze stroficznym o interesującym, nowatorskim zapisie myśli. Strofy i wersy ustawione po lewej stronie i prawostronne czytane od góry tworzą osobne oraz spójne przekazy poetyckie (wiersze), natomiast spięte razem, tak jak łączy zamek błyskawiczny, przekazują kolejny materiał twórczy (wiersz). A więc można je czytać na trzy sposoby – całość (lewe + prawe strofy i wersy), lewe strofy i wersy oraz prawe strofy i wersy.
Strumienie wyobraźni i emocjonalne stany poety wykreowały obrazy kozielskiego obozu – dojmującego uczucia samotności, koszmaru przesłuchań, beznadziejnej egzystencji i zakłamania komendantury obozowej oraz wyniszczającej tęsknoty polskich jeńców, a także ich potwornej śmierci – zbrodni dokonanej przez bestialskich enkawudzistów.
Zamieszczony w zakończeniu przekaz poetycki o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem dopełnia i boleśnie spina pamiętliwą kokardą kiru Katyń 1940 i Smoleńsk 2010.
Projekt okładki i grafiki Cezarego Klimaszewskiego oraz posłowie, wiersz i ekslibrisy Zbigniewa Strzałkowskiego znakomicie korespondują z treścią poematu.
Tomik Naszego Kolegi dostępny jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia – http://www.polihymnia.pl/sklep/
Tagi: Historia, Kultura, Społeczeństwo