220 Rocznica Konstytucji 3 Maja w Łaskarzewie

220 Rocznica Konstytucji 3 Maja (1) 3 Maja w Łaskarzewie, tak jak w całej Polsce, obchodziliśmy 220-stą Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r.
Uroczystości rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. Homilię wygłosił proboszcz tutejszej parafii ks. Dziekan Edmund Szarek. Zwrócił uwagę iż, dzień 3 maja to także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na zakończenie mszy odnowiono Śluby Narodu do Matki Boskiej Królowej Polski.

Warto wspomnieć, przy tej okazji, iż w Polsce tytułowanie Matki Bożej Królową Polski zapoczątkowały śluby lwowskie Jana Kazimierza. Kult ten znany był jednak od objawień o. Mancinellego, w 1608 r. Jesienią 1655 r., gdy cała Polska zajęta była przez Szwedów, broniła się tylko Jasna Góra. Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w klasztorze już nie było. Był z królem Janem Kazimierzem i garstką rycerstwa w Prudniku na Śląsku Opolskim (tam, gdzie 300 lat później był więziony Prymas S. Wyszyński). Król napisał stamtąd list do Ojca Świętego z wezwaniem o pomoc. Papież odpisał Janowi Kazimierzowi: „Dlaczego zwracasz się o pomoc do mnie, a nie zwracasz się do Tej, która sama chciała być Waszą Królową?”. Po tym liście król zrozumiał, że jedyną osobą, która może mu pomóc, jest Maryja, Królowa Polski. Podjął postanowienie, że gdy tylko jakikolwiek skrawek Polski będzie wolny, on tam przybędzie i dokona ślubów z ogłoszeniem publicznym, że Matka Boża jest Królową Polski. Wkrótce też Opatrzność Boża dała królowi okazję spełnienia przyrzeczenia: w marcu 1656 r. 220 Rocznica Konstytucji 3 Maja (2) Szwedzi właściwie bez powodu wycofali się ze Lwowa. Król Jan Kazimierz bezzwłocznie udał się do tego miasta w towarzystwie dwóch chorągwi husarskich i w Katedrze Lwowskiej, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, 1 kwietnia 1656 r. złożył obiecane śluby i koronował wizerunek Matki Bożej, ogłaszając Ją Królową Polski „Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram”. Od tej chwili losy wojny się odwróciły. W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza episkopat Polski z inicjatywy więzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich. 26 sierpnia 1956 roku ok. miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Oprawę muzyczną mszy zapewniła Strażacka orkiestra Dęta i Chór Parafialny prowadzone przez kapelmistrza pana Jana Wieczorka. Ok. godz. 13.30 nastąpiło formowanie kolumny Marszowej i przemarsz pod Pomnik Odzyskania Niepodległości w Alejkach.

Tutaj nastąpiły dalsze uroczystości patriotyczne. Wśród zgromadzonych byli Przedstawiciele Władz Miasta na czele z Panią Burmistrz Lidią Sopel-Sereja. Władz Gminy na czele Panem Wójtem Marianem Janisiewiczem. Przedstawiciele Rady Miasta i Rady Gminy Łaskarzew, Ks. Proboszcz Edmund Szarek, Kombatanci – Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych, Poczty Sztandarowe OSP Miasta Łaskarzew, Zespół Szkół Nr 1 im Szarych Szeregów, Zespół Szkół Nr 2 im Jana Pawła II. Przedstawiciele Przedszkola Publicznego „Leśny Zakątek” a także organizacji: Spółki dla Zagospodarowywania Wspólnoty Gruntowej Miasta Łaskarzew, Koła Gospodyń „Serbianki”, Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Wędkarskiego Nr 17, ŁKS „Promnik”, Koła Hodowców Gołębi Pocztowych, Firmy Hydrotex, a także mimo niezbyt sprzyjającej aury lincze grono mieszkańców miasta. Po powitaniu zaproszonych Gości, głos zabrała Burmistrz Miasta, która przedstawiła główne założenia konstytucji 3 Majowej i zaznaczyła jak ważną rolę odegrała konstytucja w dziejach Polski. Zwróciła uwagę, iż uchwalenie jej było wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, i mimo, że Polska znikła z mapy świata na 123 lat wolny naród, który stworzyła Konstytucja przetrwał w walce o wolność i tożsamość. Pani Burmistrz podziękowała również wszystkim zgromadzonym za obecność na Mszy Św i na Uroczystości patriotycznej. W dalszej części Uczniowie Zespołu Szkół NR 1 przedstawili program artystyczny. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Łaskarzew, Delegacje Związków Kombatanckich, Poczty Sztandarowe, przedstawiciele zgromadzonych Organizacji złożyli pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości wieńce. Uroczystość zakończyła się w strugach deszczu ok. godz.15.

Na zakończenie przypomnijmy iż obchody święta 3 Maja były zakazane podczas rozbiorów, jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w 1919 roku. Zdelegalizowane zostało podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt, od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi się również na Litwie.

Opracowała: M. Walenda DPT „Bajka”

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2011
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów