Nadzwyczajna IX Sesja RM

IX Sesja (1)W dniu 16 czerwca 2011 r. /tj. czwartek/ godz. 1600 w sali konferencyjnej Urzędu odbyła się IX Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta w Łaskarzewie.

Porządek obrad Sesji przewidywał w zasadzie jeden punkt – rozbity, jak niżej:

 • Informacja Burmistrza na temat aktualnej sytuacji finansowej (na dzień 31 maja br.) ZS nr1 i ZS nr2 w Łaskarzewie.
 • Propozycje Burmistrza dotyczące rozwiązania problemu zadłużenia szkół.
 • Dyskusja – z udziałem zaproszonych gości – na temat funkcjonowania szkół w Łaskarzewie, kierunków ich rozwoju i sytuacji finansowej.

Sala konferencyjna była szczelnie wypełniona pracownikami obu szkół, z nauczycielami i dyrektorami placówek w szczególności – pomimo, że to koniec roku szkolnego a w szkołach Rady Pedagogiczne i gorączka końca roku – oraz mieszkańcami, przedstawicielami związków zawodowych i lokalnej prasy. Nie dla wszystkich starczyło miejsc siedzących.

IX Sesja (2)Temat był bardzo istotny i dotyczył nie tylko placówek oświatowych, ale i mieszkańców, którym nauczanie dzieci i młodzieży nie jest obojętne. „Jedynka” zatrudnia 47 nauczycieli oraz 22 pracowników administracji i obsługi, przy 408 uczniach. W „Dwójce” zatrudnionych jest 37 nauczycieli + 15 pracowników adm. i obsługi, uczy się tam 334 uczniów. W sumie obie szkoły zatrudniają 121 osoby, a tym samym mają powiązanie z tyloma rodzinami. Z tego wynika, że szkoły dają zatrudnienie i utrzymania niemałej części mieszkańców naszego miasta.

W swoim wystąpieniu Pani Burmistrz przedstawiła trudną sytuację finansową, dotyczącą zadłużenia obu szkół: „Jedynka” ok. 408 tys zł, a „Dwójka” ok. 271 tys zł. a na tym tle i ogromnych potrzeb i jednocześnie wielkiego deficytu miasta – sytuacja wygląda jak kwadratura koła. Największe wydatki w obu szkołach wiążą się z wynagrodzeniami.

IX Sesja (3)Trudno zrozumieć, po co zostało zwołane Nadzwyczajne posiedzenie Rady z tak licznie zaproszonymi osobami, szczególnie, że nie przedstawiono jasno sformułowanych wniosków dotyczących poprawy sytuacji, a następne posiedzenie ma się odbyć za niecałe 2 tygodnie. Byliśmy natomiast świadkami wymiany zdań między radnymi i Panią Burmistrz, świadczącej o braku współpracy pomiędzy tymi organami władzy – co nas, wyborców napawa obawą, że tak szumna deklaracja – w kampanii wyborczej i na początku działalności: „zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – jest niestety pustym sloganem.

Niżej przedstawiamy, zgłoszony na „żywo”, głos jednej z nauczycielek:

„Sesja Nadzwyczajna…

Ostatni tydzień roku szkolnego to niewątpliwie „gorący” czas dla nauczycieli; ostatnie poprawy ocen przez uczniów, posiedzenia, uzupełnianie licznej dokumentacji, wypisywanie świadectw.

Mimo tego nauczyciele obydwu szkół licznie stawili się na sesję, na którą zostali zaproszeni przez Panią Przewodniczącą Rady Miasta Łaskarzew, czym wykazali swoją troskę o „sprawy szkolne” i miasta, bo dobro dziecka jest dobrem najwyższym, a warunki w jakich uczniowie się uczą i środowisko w jakim się wychowują, mają ogromny wpływ na całą ich przyszłość.

Tematem głównym spotkania było zadłużenie szkół.

Po przedstawieniu przez władze miasta matematycznych słupków „wpływów i wydatków”, i w późniejszej kolejności przez dyrektorów obydwu Zespołów Szkół, okazało się, że od lat dyrekcja i nauczyciele łaskarzewskich placówek oświatowych prowadzą oszczędny tryb funkcjonowania, oszczędzania, zdobywają środki własne na zakup wyposażenia sal lekcyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętów elektronicznych, czy zwykłych środków biurowych, oszczędność zmusza nauczycieli świetlic szkolnych do chodzenia na „zastępstwa”, przez co zaburzone są ich zadania. To jest smutne.

Subwencja oświatowa zabezpiecza środki finansowe na wypłaty dla pracowników szkół. Natomiast utrzymanie budynków – ogrzewanie, oświetlenie, wywóz nieczystości, remonty – jest zadaniem władz miasta, a miasto jest zadłużone…

Zadania dla Pani Burmistrz są trudne, ale środowisko nauczycielskie jest pełne wiary w Jej kreatywność, aktywność i skuteczność, i że tak jak dzisiaj nauczyciele „stawali” murem za utrzymaniem na etacie pani psycholog (która padłaby ofiarą „cięcia”), tak chcieliby stać za swoją Panią Burmistrz, gdy nadejdzie czas kolejnych wyborów, bo… choć „słowa bywają piękne i szumne, wielkimi są tylko czyny”.

Jesteśmy obdarzeni dziedzictwem kulturowym i musimy od czasu do czasu sięgać do niego pamięcią, by zachować jedność i wspólnotę narodową.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie
(Jan Zamoyski)

Oświata niewątpliwie powinna być priorytetem dla wszelkich działań władz naszego miasta.

Nauczycielka

Opracował: KAK

Tagi: ,

7 komentarzy do “Nadzwyczajna IX Sesja RM”

 1. nikolas12 napisał(a):
  22 czerwca 2011 godz. 19:20

  wg cała ta ruinę tej szkoły powinno sie zamknać bo przecież i tak tylko 2 klasy sa podwójne więc wiele dzieci nie ma. budynek wynająć prywaciarzowi. za to splacic długi w zusie i w ostateczności dobudowac do tamtej szkoły skrzydło i byłby spokuj.

 2. satiricus napisał(a):
  22 czerwca 2011 godz. 19:25

  hmmm, od jakiego czasu jest ta zaległość? Czy powstała w ciągu 1-3 miesięcy? Burmistrz powinna wyciągną konsekwencje wobec osób które dopuściłyh się takich zaległości. Zamiast umywać rączki i zwalać odpowiedzialność na innych, powinna pokazać rozwiązania tego problemu. Co ciekawe burmistrz sprawuje nadzór nad szkołami, natomiast samymi problemami chętnie obdziela radnych.

  Na pewno czytają ten artykuł zausznicy pani burmistrz, zatem chętnie przedstawię jeden ze sposobów rozwiązania tego problemu.

  Pani burmistrz zarabia ok 6000- 6800 zl netto ( brutto daje to ok 9000- 9500 zł) Przyjmijmy że większość rady która notabene przynała jej podwyżkę obiża jej oraz pani sekretarz uposażenie.

  Wygląda to tak zamiast ponad 6000 zł na rękę Urząd Miasta Łaskarzew palci np 3000 zł. Różanica czyli ponad 3000 *12 miesięcy daje kwotę oszczędności ok 36000. Do tego można doliczyć sekretarz miasta Łaskarzewa, czyli na DWÓCH OSOBACH MOŻEMY ZAOSZCZĘDZIĆ NIE MNIEJ NIŻ 50 000 ZŁ ROCZNIE!!! Dodatkowo obniżenie diet radnych, przewodniczącej rady miasta, oraz przedowniczących komisji może dać oszczędność ok 10000-20000 rocznie. Przy takim założeniu oszczędność w ciągu jednego roku daje kwotę ok +- 60 000 – 70 000 (siedemdziesiąt tysięcy) zlotych!!!

  Skoro ktoś został wybrany do reprezentowania ludzi, to problemy i ludzi i miasta powinny leżeć mu na sercu i w portfelu… chyba, że pani burmistrz, sekretarzowi i innym ten problem nei przeszkadza.

  Skoro jest trudna sytuacja w mieście, to może Ci którzy tak chętnie dawali pieniądze na start pani burmistrz, pójdą po rozum do głowu i znajdą oszczędności u siebie???? Bo jest jeszcze inny pomysł: radni którzy tak chętnei dawali podwyżkę nowej burmistrzowej może niech z wałsnej kieszeni wyrównają długi szkoły? W końcu opanowali do perfekcji sięganie do cudzych kieszenie, więc może dadzą coś ze swojego portfel?

  Szanownej Pani burmistrz polecam aby wzięła się do roboty i zaczęła rozwiązywać problemy przed którymi stoi i ona i całe maisto a nie bawiła się w spychologię i odwracaniem kota ogonem.

  😉

 3. brutus napisał(a):
  24 czerwca 2011 godz. 13:54

  W tym przydługim komentarzu jest tyle samo jadu co błędów wszelakiego kalibru – typowe dla klakierów PIS-u

 4. satiricus napisał(a):
  24 czerwca 2011 godz. 21:24

  W tym krótkim komentarzu jest tyle treści i jadu ile w działaniach pani burmistrz- typowe dla SLD i innej kolorowej hołoty.

 5. satiricus napisał(a):
  24 czerwca 2011 godz. 21:38

  a propos błędów- chodzi o zarobki aktualnej włodarz??? Branie 1500 za nic nie robienie ( np. Przewodnicząca RM) nazywasz błędem czy błędem nazywasz samo poruszenie tego tematu??? Coś wrażliwy temat władza- pieniądze, a może chodzi o lizanie 4 liter komuś???

  Zresztą jest jeden ze sposobów odwracania kota ogonem. Nazwanie kogoś PiSowcem to tak praktyka rodem z ZSRR. Tam byli wrogowie ludu, tu PISowcy. Niedługo Jej Wysokość Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel Sereja zostanie uznana za Słońce Łaskarzewa, jej przyboczna gwardia będzie strzegła internetu przed jakimikolwiek oznakami braku poszanowania Tej osoby. Wszyscy wrogo nastawienie zostaną przepędzeni z tego miasta lub zmuszeni do samokrytyki. Pamiętaj tylko Brutusie, że Stalin likwidował swoich przybocznych, wiec poprzez analogię spójrz na siebie i na Łaskarzew

  PS Stalin i ZSRR jak nie będziesz wiedział kim i czym byli to sprawdź książkach;)

 6. eryk napisał(a):
  26 czerwca 2011 godz. 22:42

  Dieta Przewodniczącego RM w Łaskarzewie wynosi 1000zł brutto (Uchwała RM III/7/2010).
  Bardzo proszę o podawanie zweryfikowanych danych – uchwały RM są dostępne na stronie BIP Urzędu Miasta w Łaskarzewie.
  Redaktor Naczelny

 7. Nasze Sprawy » Archiwum » Policja w Szkole Nr 2 napisał(a):
  8 lipca 2011 godz. 21:07

  […] informacji i szerokiej dyskusji – nie przyniosła zasadniczych rozstrzygnięć (więcej tutaj). Niedawno, na portalu „Wirtualny Garwolin” ukazał się artykuł, opisujący stan szkół w […]

Jakość powietrza

Kalendarz

czerwiec 2011
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum artykułów