Współpraca i partnerstwo popłaca

poz enDwuletni projekt organizacji pozarządowych miasta i gminy Łaskarzew Partnerstwo Organizacji Pozarządowych „Pozytywna Energia” uzyskał dofinansowanie w wysokości 150 000zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2011.

FIO jest programem finansowym wspierającym proces budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jego głównym celem jest zwiększenie udziału organizacji pozarządowych oraz podmiotów kościelnych i związków wyznaniowych prowadzących działalność pożytku publicznego w realizacji zadań publicznych. Cel główny powinien zostać osiągnięty z uwzględnieniem horyzontalnych zasad PO FIO:
partnerstwa, innowacyjności, zrównoważonego rozwoju i równości szans.

Kulisy powstawania projektu „Pozytywna Energia”

Zaczęło się od projektu Porozumienie Organizacji Pozarządowych POSTĘP, na który Stowarzyszenie C.I.A. uzyskało
dofinansowanie z FIO 2010 (tak jak na partnerską Pozytywną Energię z FIO 2011). Zawiązano pierwsze porozumienie organizacji pozarządowych w mieście i gminie Łaskarzew w czerwcu 2010 roku. Można nawet stwierdzić, że było i jest to pierwsze takie porozumienie w powiecie garwolińskim.

postep zdGłównym założeniem projektu było nawiązywanie współpracy organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywnych mieszkańców społeczności lokalnych w celu rozwoju sektora pozarządowego w powiecie garwolińskim. Do udziału w projekcie zaproszono wiele organizacji z terenu powiatu garwolińskiego. Do porozumienia przystąpiło kilka organizacji z miasta i gminy Łaskarzew, min. Stowarzyszenie C.I.A., Stowarzyszenie Koło Gospodyń „Serbianki”, Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej oraz Stowarzyszenie Klub Sportowy „Sporting” Łaskarzew oraz
organizacje z terenu gminy Łaskarzew, min. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie, Koło Gospodyń w Sośnince. Aktywnymi uczestnikami projektu byli również przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej z Maciejowic oraz Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Utworzony w ramach projektu Zespoł ds. współpracy i rozwoju organizacji pozarządowych POSTĘP prowadził szkolenia i doradztwo z zakresu sprawnego prowadzenia organizacji pozarządowej tj. zajęcia z rachunkowości prowadziła Monika Marciniak, pozyskiwania funduszy prowadził Marek Kusak i Henryk Dąbrowski, komputerowe Tadeusz Rutkowski. Więcej na temat projektu POSTĘP na  www.scia.free.ngo.pl Uczestnicy szkolenia pozyskiwania funduszy pracowali nad projektem pod jeszcze wtedy roboczą nazwą Partnerstwa Organizacji Pozarządowych „Pozytywna Energia”.

postep Wybrano wspólny główny cel projektu partnerskiego Pozytywna Energia czyli rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży. Organizacje miały za zadanie określenie co zrobią? Jak? Gdzie? Kiedy? Z kim? Dla kogo? I ile to będzie kosztowało?. Nad całością czyli harmonogramem, budżetem opisem i kompletowaniem wniosku FIO 2011 pracowali Marek Kusak i Henryk Dąbrowski obaj ze Stowarzyszenia C.I.A. Nie było łatwo przekonać uczestników do tego, że przygotowywana oferta jest atrakcyjna i ma szanse na dofinansowanie. Nie było łatwo przygotować ofertę z cząstkowych materiałów przesyłanych przez organizacje. Ostatecznie udało się dzień przed ostatecznym terminem składania wniosków tj. 14.02.2011.

Wspólna oferta przeszła ocenę formalną zatwierdzona lista TUTAJ (strona 9) oraz ocenę merytoryczną zatwierdzona lista TUTAJ (strona 6)

Konkurencja była duża. Na ponad 1800 wniosków nasz partnerski Łaskarzewski Pozytywna Energia zajął 84 miejsce. Wiem, że to nie wyścigi ale po wyniku widać co jest traktowane priorytetowo. Liczy się partnerstwo i współpraca w działaniu oraz kompleksowe podejście do rozwiązania problemu.

Wiecej niebawem na stronie projektu www.partnerstwo-laskarzew.pl

 

Tagi: , , , , ,

2 komentarze do “Współpraca i partnerstwo popłaca”

  1. Nasze Sprawy » Archiwum » Program „Pozytywna Energia” rozpoczęty! napisał(a):
    29 maja 2011 godz. 21:07

    […] już pisaliśmy na łamach NS (tutaj), cztery organizacje pozarządowe z Łaskarzewa – Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne, […]

  2. Nasze Sprawy » Archiwum » Piknik Rycerski w Alejkach napisał(a):
    7 czerwca 2011 godz. 15:58

    […] Więcej o tym projekcie można się dowiedzieć z artykułów na stronach „Naszych Spraw”: tutaj i tutaj. Umowa o współpracy partnerskiej spisana została przez organizacje tworzące Partnerstwo […]

Jakość powietrza

Kalendarz

lipiec 2011
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów