Oszczędności czy bezpieczeństwo?

OSP logoZwolniony został jeden z kierowców OSP w Łaskarzewie. Rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron, pozornie więc nie ma w tym zdarzeniu nic nadzwyczajnego. Niestety, problemem jest to że Burmistrz miasta na razie nie planuje zatrudniać nikogo w miejsce zwolnionego.

W tej chwili jedynym kierowcą w Straży jest jej Prezes Piotr Korycki. Tylko jeden etat kierowcy w OSP Łaskarzew to znaczne ograniczenie potencjalnej gotowości bojowej – jedna osoba może pracować tylko 8 godzin dziennie (Kto będzie dyżurował w pozostałe 16 godzin? A kto w soboty i niedziele? Jak rozwiązać kwestie urlopu i nieuniknionych wyjazdów, związanych z pełnieniem obowiązków prezesa? Czy rozwiąże te problemy zatrudnianie na umowy-zlecenia kierowców-ochotników?). Warto pamiętać, że kiedyś w łaskarzewskiej Straży pracowało czterech kierowców i dopiero taka obsada umożliwiała zachowanie gotowości przez cały czas (także w godzinach nocnych i weekendy). Brak dyżurującego kierowcy oznacza znaczne opóźnienie momentu wyjazdu do akcji lub też całkowite jego uniemożliwienie i chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, co to oznacza dla naszego bezpieczeństwa. Przecież, w sytuacji groźnych pożarów oraz wypadków komunikacyjnych, liczą się naprawdę minuty a udzielenie skutecznej pomocy jest możliwe tylko wtedy, gdy strażacy przybędą na czas.

Miejmy nadzieję, że etat drugiego kierowcy w Straży nie padnie ofiarą „oszczędności budżetowych”. Jaki bowiem sens miałyby oszczędności kosztem naszego bezpieczeństwa? Zwłaszcza, że są inne możliwości racjonalizacji wydatków. Na przykład, krokiem w dobrym kierunku było zainstalowanie oddzielnego pieca c.o. w Bibliotece – w ten sposób ogrzewanie tej placówki nie wiąże się z marnowaniem energii na niepotrzebne ogrzewanie pomieszczeń remizy (szkoda tylko, że jest to na razie krok jedynie połowiczny, nie zainstalowano bowiem w Bibliotece oddzielnego licznika gazu).

Niestety, w całej sprawie może chodzić o coś innego – nie o oszczędności na etatach, tylko o to żeby strażacy po prostu rzadziej jeździli do pożarów i wypadków. Słyszeliśmy już zdanie Pani Burmistrz, że tych wyjazdów jest zbyt dużo i zbyt często nasza straż jeździ interweniować w okolicznych miejscowościach. Tylko, że nie jest to prawda. Jednostka od 1994 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (jest to zintegrowany system organizacji działań ratowniczych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska). W takim systemie terenem działania jednostki strażackiej jest cały kraj, nasza straż może być więc skierowana w dowolne miejsce, wymagające interwencji. Na przykład, w 2010 roku – podczas powodzi – strażacy z Łaskarzewa jeździli pomagać zalanym gospodarstwom domowym w Piasecznie.

Dzisiaj straż wyjeżdża by pomóc komuś poza miastem lub gminą, innym razem – jeśli będzie taka potrzeba – do nas przyjadą wozy strażackie z Garwolina i okolicznych miejscowości. Czy jeździ za często poza teren Gminy? Proszę najpierw spojrzeć na statystykę akcji za 2011 rok by przekonać się, że to argument całkowicie „wzięty z sufitu”. Strażacy OSP Łaskarzew interweniowali w ubiegłym roku 65 razy. Z tego, 36 wyjazdów dotyczyło zdarzeń w mieście Łaskarzew, 14 – na terenie Gminy, 15 – w innych miejscowościach (czyli 77% wyjazdów dotyczyło naszego rejonu). Warto przy tym dodać, że wyjazdy poza gminę w zdecydowanej większości przypadków dotyczyły dużych pożarów lub innych zdarzeń, do których zadysponowano znaczną liczbę jednostek strażackich (przeważnie od 4 do 9, w jednym przypadku pożar gasiły nawet 23 jednostki).

Zapytaliśmy się Komendanta PSP Garwolin, bryg. Dariusza Sadkowskiego o kwestię liczby kierowców w straży. W jego opinii, jeden kierowca „to faktycznie znaczne ograniczenie gotowości bojowej łaskarzewskiej jednostki. Będziemy dążyli do tego, żeby w niedalekiej przyszłości, został powtórnie przyjęty na etat drugi kierowca. Jednak warto pamiętać, że na to stanowisko trzeba znaleźć właściwą osobę. Zadaniem kierowcy-strażaka nie jest jedynie kierowanie pojazdem, potrzeba tutaj także umiejętności obsługi sprzętu i doświadczenia. Pocieszające jest to, że w Straży – dzięki różnym, aktywnie działającym młodym ludziom – zaczyna wracać atmosfera normalności a Urząd Miasta w Łaskarzewie pomaga podnosić kwalifikacje strażaków – na przykład w 2011 r. na jego koszt pięć osób przeszło kurs ratownictwa technicznego. Na chwilę obecną jest 25 wyszkolonych strażaków, gotowych do działań ratowniczo-gaśniczych.”

Ochrona przeciwpożarowa jest zadaniem własnym miasta. To właśnie ono ponosi koszty utrzymania, wyszkolenia, wyposażenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochotniczych straży pożarnych, a także obowiązane jest do zapewnienia umundurowania bojowego i ubezpieczenia członków ochotniczych straży pożarnych. Oszczędzanie na bezpieczeństwie daje niestety tylko pozorne, „krótkoterminowe” zyski, a w dłuższej perspektywie jest zupełnie nieopłacalne.

Opracował: Eryk Laskowski

Tagi:

8 komentarzy do “Oszczędności czy bezpieczeństwo?”

 1. Janek napisał(a):
  23 stycznia 2012 godz. 11:26

  Nastepnym krokiem bedzie sprzedaz nieobsadzonych wozow bojowych strazy.Dziekujemy.Co rzaz pewniejsze kroki p.burmistrz we mgle.A moze wprost z ministerstwa glupich krokow.

 2. .... napisał(a):
  26 stycznia 2012 godz. 20:52

  ciekawe czy jak ja bym stracił prace to też byście o mnie napisali?

 3. !!! napisał(a):
  26 stycznia 2012 godz. 20:58

  dlaczego robicie wielką aferę że jedna osoba straciła pace jak z Pollen zwolniono 50 osób to nic nie napisaliście!!! widać że portal naszesprawy.info jest przeciwko pani burmistrz!!!

 4. broek napisał(a):
  27 stycznia 2012 godz. 11:00

  Szanowni ….. i !!!!!! ,
  myślę , że należy przeczytać tekst jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz bowiem istota problemu to nie zwolnienie przysłowiowego Kowalskiego z posady , to zwolnienie spowodowało powstania problemu którym jest OBNIŻENIE GOTOWOŚCI BOJOWEJ JEDNOSTKI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W łASKARZEWIE , co oznacza dla Pani, Pana dla Nas wszysktkich że szybkość z jaką dojedzie do potrzebujących pomoc może ulec znacznemu wydłużeniu – czy trzeba prawdziwego nieszczęścia popartego ofiarami zeby podjąc dyskusję i zastanowic się nad konsekwencją takiej decyzji ???
  Podobnie reagowaliśmy na wodę, śmieci po czasie ……..

 5. mieszkaniec napisał(a):
  27 stycznia 2012 godz. 12:23

  Niech Burmistrz Maiasta Łaskarzew wraz z Rada Mioasta Łaskarzew i OSP Łaskarzew niech zoragiznuja spotkanie dla mieszakncow jak wyglada bieczenstwo widzanie z ramienia burmistrza radnych i samych strazaków.
  P.S. Panie Naczelny proszę o spytanie radnych burmistrza i staaków czy sa gotowi zorgalizowac spotkanie przy niedzieli dla mieszkancow na temat biepieczenstwa.

 6. pan ciekawy napisał(a):
  28 stycznia 2012 godz. 00:23

  następnym krokiem nie będzie pozbycie się wozu OSP tylko wszystkiego po kolei co p. burmistrz przeszkadza w sprawowaniu urzędu przecież komunalnej powoli się pozbywa, coraz mniej i mniej ludzi, nawet sprzątanie miasta zaraz odda w prywatne ręce, potem może sprzeda wysypisko? No bo przecież nie będzie się w tym babrać … hmm

 7. DOCIEKLIWY napisał(a):
  28 stycznia 2012 godz. 14:37

  … zgodnie z zamieszczoną na portalu NS ,relacją z XV sesji RM , uchwalono , że Komisja Rewizyjna ma przeprowadzić kontrolę w UM może dzięki tej kontroli uzyskamy informację nt. skutecznośći Burmistrz w zarządzaniu finansami miasta ,
  w obecnej sytuacji finansowej miasta oszczędności są potrzebne ale czy każde działannie redukujące koszty jest merytorycznie uzasadnione i czy wybieramy właściwe obszary funkcjonowania miasta do cięcia kosztów , z jednej strony funduje się nam rzeczywistość mniej bezpieczną /gaszennie latarni przedwczesnie, śmieci składowane na naszym wysypisku bez kontroli bo brak kasy na monitoring a z drugiej strony stać nas na furszetyu, bankiety , festyny i inne PR-owskie działania …..
  … a propos spotkań z mieszkańcami powinny być organizowane , tyle ciekawych pomysłów padało ze strony Radnych przed wyborami może czas je teraz przypomnieć i
  pokazać co jest zrealizowane , co będzie a co nie ma szans na realizację,
  jestem za rozliczaniem z wykonanych zadań nie próżnym gadaniem……

 8. Elwira napisał(a):
  4 lutego 2012 godz. 21:13

  Panie dociekliwy.Pan nie wie ze przew.Kom.Rew. jest kuzyn p.burmistrz pan Paziewski.Bylam na sesji gdzie odpowiadal na zarzuty w sprawie niedopelnienia obowiazakow przekazywania srodkow na f.socjalne.Mimo to ze stwierdzenie bylo i na to sa dowody przekroczenia dyscypliny finansowej to p.Paziewski stwierdzil ze zarzuty i skarga jest nie zasadna.Czy jest w tym logika. Jest dokument potwierdzajacy fakt zarzucany a jednoczesnie zarzut jest nie zasadny.ODPOWIEDNI CZLIWIEK NA /No coz reka rekeke myja.nie/ODPOWIEDNIM MIEJSCU.

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów