Pierwszy doktor w łaskarzewskiej Straży Pożarnej

Zdjęcie0116_modŁaskarzewska Straż Pożarna od pewnego czasu ma w swoich szeregach nietypowego strażaka. Otóż w kwietniu tego roku Aneta Wójcik obroniła na Uniwersytecie Warszawskim swoją rozprawę doktorską. Temat rozprawy nie był co prawda bezpośrednio związany z działalnością naszej Straży, ale jej także zostały poświęcone fragmenty pracy, zwłaszcza te odnoszące się do historycznego tworzenia naszej społeczności.

Aneta jest w Straży od grudnia 2009 roku Biorąc pod uwagę dorobek młodego przecież doktora nauk – na pewno jej członkostwo w OSP Łaskarzew będzie powodem do dumy dla druhów i druhen. Zwłaszcza, że jest ona prawdopodobnie pierwszym doktorem-strażakiem w ponad stuletniej historii tej organizacji…

A oto co Aneta Wójcik napisała do redakcji „Naszych Spraw”, dziękując za wsparcie podczas pracy nad rozprawą doktorską:


W 2012 r. na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego obroniłam pracę doktorską nt. Procesy migracyjne a strategie rodzinne mieszkańców mazowieckiego miasteczka; wnioski dla polityki społecznej. Opiekunem mojej dysertacji, podobnie jaki i pierwszej pracy magisterskiej była prof. Jolanta Supińska-Modzelewska.

Mój projekt badawczy – jako jeden z 10 w kraju – wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W konsekwencji czego mój doktorat został w całości sfinansowany przez MNiSzW.

Wcześniej ukończyłam podyplomowe studia dziennikarskie (w WDiNP UW zakończone pracą nt. Wizerunek rodziny w 1. TVP, napisaną pod kierunkiem ks. Wacława Oszajcy) a także studium Wspieranie osób odmiennych kulturowo na rynku pracy (w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, UW, zamknięte pracą pt: Wpływ procesów migracyjnych na rodzinę, napisaną pod kierunkiem doc. Jadwigi Królikowskiej).

Posiadam 2 tytuły magistra z pięcioletnich studiów dziennych100-lecie-AW – które zakończyłam z dwoma dyplomami z wyróżnieniami – summa cum laude – na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz na Wydziale Pedagogicznym UW. Promotorem mojej drugiej pracy magisterskiej była prof. Barbara Smolińska-Theiss.

Jestem pierwszą w przeszło 50. letniej historii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego stypendystką Ministra Edukacji Narodowej.

W ramach Indywidualnego Toku Studiów oraz MOST-u studiowałam psychologię w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jestem laureatką ogólnopolskiego konkursu na najlepszego studenta Najlepsi z Najlepszych Primus inter pares w 2002 r.

Dwukrotnie otrzymałam wyróżnienia od Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w kategoriach: najlepszy student/najlepszy absolwent Warszawskich Uczelni zarówno w I edycji (za rok 2002), jak i w II edycji (za rok 2003). Kandydaturę moją zgłosił do tej i innych nagród Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Dziekanami Wydziałów.

Pawel_Brzezinski_DSC_9150

Jestem autorką 19 opublikowanych artykułów naukowych oraz 8 referatów wygłoszonych w trakcie konferencji.

Przede wszystkim jestem łaskarzewianką, pochodzącą z rodu Antoniny i Wincentego Sacałowskich – co bardzo sobie cenię i dlatego też wszystkim moim Ziomkom pragnę wyrazić podziękowanie za udzieloną mi pomoc w pisaniu dysertacji. Szczególną wdzięczność chcę okazać mojej Braci Strażackiej, Rodzicom, Danielowi, Respondentom i innym osobom żywo zainteresowanym popularyzowaniem naszej małej ojczyzny.

Jestem także zobowiązana podziękować moim studentom, którzy wciąż mnie inspirowali oraz uczniom naszego Gimnazjum (przy Szkole nr 1 z klasy Kacpra Chorosia) za otwarte przyjęcie mnie i za odwagę wyrażania własnych opinii, wynikających z subiektywnych obserwacji. Życzę Wam pomyślności na ścieżce edukacyjnej oraz szczęścia w życiu osobistym.

Wszystkim moim Krajanom – zarówno tym wymienionym z nazwiska w moim doktoracie, jak i tym, których godność nie została przywołana – serdecznie dziękuję.

dr Aneta Wójcik

PS. Niestety ceremoniał promocji doktorskiej nie zezwolił mi na złożenie przysięgi w mundurze strażackim. Ale obiecuję: na nominację profesorską zabiorę ze sobą choć strażackie nakrycie głowy.

[al2fb_like_button]
Pawel_Brzezinski_DSC_9174

Tagi: , ,

13 komentarzy do “Pierwszy doktor w łaskarzewskiej Straży Pożarnej”

 1. zachwycony napisał(a):
  1 sierpnia 2012 godz. 10:43

  Gratulacje dla Pani Doktor za osiągnięcia naukowe oraz silny patriotyzm lokalny!
  Jednak łaskarzewianka potrafi.
  Pani droga życiowa wskazuje, że jak się czegoś bardzo chce, to można to osiągnąć.
  No i to przywiązanie do korzeni.
  W dzisiejszym świecie odchodzenia od wartości, odwracanie się od korzeni, od rodziny i środowiska – przykład Pani doktor jest bardzo cenny.
  Po prostu wszyscy powinniśmy być dumni ze swej małej ojczyzny.
  Serdecznie pozdrawiam spoza gór i rzek.

 2. n-l napisał(a):
  1 sierpnia 2012 godz. 11:32

  Szczere gratulacje dla p. doktor Wójcik

 3. K.W napisał(a):
  1 sierpnia 2012 godz. 18:25

  Gratulije i zycze sukcesow,spelnienia zamierzen.

 4. Monia napisał(a):
  2 sierpnia 2012 godz. 12:49

  Gratuluje i podziwiam.Spokojnie bez rozglosu,nie tak jak kandydatka na burmistrza w folderkach przedwyborczych i na stronie Promnika-wyliczane nascie fakultetow i studia doktoranckie.A poki co nadal mgr.

 5. luzak napisał(a):
  2 sierpnia 2012 godz. 16:17

  @Monia!
  Nie tytuł robi człowieka!
  Pani Aneta Wójcik najpierw była (i nadal jest) solidną osoba z zasadami, a dopiero potem osiągneła LAURY, którym jak myślę – NIE KONIEC. Po prostu bardzo rozsądna, przy tym skromna i bardzo pracowita osoba.
  Wróże jej świetlaną przyszłość, bo idą czasy na osoby KOMPETENTNE.
  Z kolei obecna Pani Burmistrz usiłowa wypromować swoja osobe porzez podanie z CV swoich osiągnięć, które też nie są nijakie.
  Po prostu też coś osiagnęła, ale jak widzimy po prawie dwu latach – nie na wiele Jej wykształcenie pomogło.
  Po prostu Ona gardzi ludźmi.
  Szczególnie tymi, co Jej nie podziwiają.
  Nie daj Boże, żeby ktoś Jej się sprzeciwił!
  Toż to wróg, PiSowec albo inny MOHER …
  A tu trzeba nauczyć się żyć z ludźmi o innych poglądach.
  I dodam więcej: nawet czynić dobro dla swych przeceiwników!
  Bo została znaczna ilością głosów wybrana na Burmistrza CAŁEGO Miasta Łaskarzewa.
  Jako Burmistr musi dbać o wszystkich, tak ślubowała.
  Dlatego porównywanie wspaniałej postaci Pani dr Anety Wójcik ze zwykłą karierowiczką, jaką okazała się Pani Burmistrz, jest nie na miejscu.

 6. LUKASZ3 napisał(a):
  3 sierpnia 2012 godz. 02:36

  gratulacje.! i zycze powodzenia.

 7. skubudu napisał(a):
  4 sierpnia 2012 godz. 15:16

  I za to lubię ten portal. Nawet pod takim artykułem znajdę „wysmakowane” komentarze łaskarzewskiej inteligencji. hahahahahahahahahahaaaaaaa

 8. nexus napisał(a):
  8 sierpnia 2012 godz. 09:13

  Nie rozumiem wpisu @skubudu.
  Ostatnia linijka jego wpisu w jakimś obcym języku.

 9. Aneta Wójcik napisał(a):
  14 sierpnia 2012 godz. 19:42

  Z serca dziękuję Wszystkim za ciepłe słowa, które są dla mnie ważnym motywatorem do pracy.
  Łączę pozdrowienia, Aneta

 10. Krystyna Michalik napisał(a):
  15 sierpnia 2012 godz. 23:02

  Serdeczne gratulacje dla Pani Doktor Anety , szczere życzenia wspaniałej kariery naukowej i życzenia by przyszłość oraz życie osobiste wyglądało równie różowo jak chwila obecna .

 11. Robert i Aga napisał(a):
  2 września 2012 godz. 16:09

  Anetko, sąsiadko nasza droga, gratulacje, pełen szacunek i nisko pochylone czoła.
  Pozdrowienia z Grodziska Mazowieckiego.

 12. Zenon napisał(a):
  3 września 2012 godz. 21:16

  Doktor nauk w laskarzewskiej OSP to zapewne niespodzianka ale že Aneta Wójcik to nic dziwnego. Przeciež wszyscy Laskarzewiacy i nie tylko bardzo dobrze znaja jej ojca Stanislawa Wójcika. Przez dlugie lata aktywnego sportowca ,oddanego wieloletniego stražaka oraz aktywiste zwiazkowego , który ma osobisty wklad w jej wychowanie i wyksztalcenie. Tak wiec tradycja Wójcików w OSP Laskarzew nie zaginie. Niech žyje ród Wójcików!!!

 13. Konewa napisał(a):
  6 września 2012 godz. 20:28

  Gratulacje dla doktor Anety Wójcik, osoby prezentującej wysoki poziom inteligencji i erudycji, ale przede wszystkim humanizmu i zaangażowania w sprawy społeczne. Jeszcze raz kolejny – serdeczne gratulacje!!!

Jakość powietrza

Kalendarz

lipiec 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów