Spotkanie w sprawie referendum

spotkanie_referendum_05.08.2012Komitet mieszkańców informuje o zamiarze przeprowadzenia
referendum
w sprawie
odwołania Burmistrza Łaskarzewa p. Lidii Sopel-Serei

W referendum zadane zostanie pytanie:
„Czy jesteś za odwołaniem Burmistrza Łaskarzewa
p. Lidii Sopel-Serei z zajmowanego stanowiska?”

Przyczynami odwołania są m.in.:

  • niekompetentne zarządzanie Miastem,
  • wzrost zadłużenia,
  • błędne prowadzenie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej i forsowanie nieuzasadnionych podwyżek cen za wodę i ścieki,
  • niezadowalające prowadzenie dialogu społecznego.

Prosimy mieszkańców o wsparcie naszej inicjatywy – szerszych informacji udzielają pp. Leszek Bożek, Andrzej Jamnicki, Edward Trzaskowski.

Zapraszamy na

Spotkanie informacyjne
w niedzielę 05.08.2012 r. o godz. 1600
w sali DPT „Bajka”, ul. Alejowa, Łaskarzew

Tekst ogłoszenia w formacie PDF: referendum_plakat

[al2fb_like_button]

Tagi:

12 komentarzy do “Spotkanie w sprawie referendum”

  1. er napisał(a):
    4 sierpnia 2012 godz. 13:00

    termin jest ok zasranawiam sie czy ktos z radnych 15 przyjdzie. chetnie bym widzial tez K.W. Serbianki oraz pania Kamile Wachnicka i pania Janinie Dąbrówke. Zadał im pytanie czy odają pieniadze ze sesji na jakies organizacje liub na szkole jak obiecywali

  2. Łaskarzewiak napisał(a):
    4 sierpnia 2012 godz. 22:21

    Odwołają P. Lidię Sopel-Sereję i co dalej? Kto będzie kandydował na burmiastrza miasta? Te same osoby które rządziły miastem lat… Dużo, za dużo. A łaskarzew i tak nie wyjdzie z długu. A w dodatku w sprawie wody i tak trzeba było coś zrobić ponieważ do końca roku 2011 był wazny przegląd sanepidu.

  3. * napisał(a):
    4 sierpnia 2012 godz. 23:06

    Gdybym nie wszedł na waszą stronę to nie wiedziałbym o spotkaniu. Dlaczego nie ogłaszacie tego spokania w jeszcze inny sposób? Mam nadzieję, że mieszkańcy Łaskarzewa obudzą się wreszcie i zrozumieją, że Pani burmistrz dba jedynie O swoje interesy i mieszkańów ma w głębokim poważniu. Dla niej liczy się jedynie kariera a łaskarzewiaków ma gdzieś. LUDZIE!!!!!!!!!!! DLA NIEJ LICZĄ SIE JEDYNIE WYSOKIE STAWKI ZA WODĘ I ŚCIEKI BO MA W TYM SWÓJ CEL. MA TEŻ SWOICH PRZYDUPAS.. KTŁÓRZY JEJ W TYM DZIADOSTWIE POMAGAJĄ. DOPIERO JAK ZACZNIECIE PŁACIĆ HORRENDALNE PIENIĄDZE ZA WODĘ I ŚCIEKI TO ZOBACZYCIE CO WYTWORZYŁA NAM ZA CUDO. LUDZISKA OCKNIJCIE SIĘ

  4. Julia napisał(a):
    5 sierpnia 2012 godz. 08:25

    „Laskarzewiak” twoje myslenie jest na poziomie dziecka 12 letniego.”Laskarzew nie wyjdzie z dlugow”,co to za stwierdzenie?Chodzi o to aby:zjednoczyc a nie rozbijac mieszkancow ciaglymi intrygami-opartymi na plotach,ograniczyc bezmyslnie ukladane plany budzetowe,a pozniej na kazdej sesji wprowadzac zmiany.Dobrac ludzi do administracji, ktorzy potrafia zachowac sie w aktualnych przepisach prawno-finansowych i szukac mozliwosci wykorzystania ich dla potrezeb miasta.Nie zwiekszac kredytow na inwestycje malo znaczace lub wprost przynoszace dalszy wzrost wydatkow przez ich utrzymanie.I.t.d.,mozna to wymieniac i mnozyc.

  5. ...> napisał(a):
    5 sierpnia 2012 godz. 16:14

    Co do stawek za wodę to nie przesadzajmy, porównajmy ceny w innych miastach i dopiero wtedy wyciągajmy wnioski.

    Ciekawe że prywatne firmy mogę outsorcingować usługi i jest ok. U nas w ujęciu budżetowym, powinnismy robić tak samo. Tylko w ten sposób można szybko zlewarować długi.

    Dopiero gdy będzie wszystko uporządkowane można tworzyć Komunał. Nie tak jak teraz wszyscy w łaskarzewie tylko myslą jak nie płacić za wodę, ścieki, ukraść drewno na opał czy wyjumać śmieci. Nie ma nawyku że sami tworzymy społeczeństwo. Pamiętacie klepanie butów na lewo. Gdy wszyscy płacili podatki to wiele rzeczy wyglądałoby inaczej. Te pieniążki powinny trafić na drogi i kanalizację. A tak to…

  6. Minior napisał(a):
    6 sierpnia 2012 godz. 18:58

    …>Cos tam myslisz,cos tam piszesz,ale naprawde to sam nie bardzo wiesz o co ci chodzi.W ekonomi i finansach to chyba za mocny nie jestes.Co do „uporzadkowania”moze napisz jasniej o co chodzi.Jezeli popierasz forsowana przez”nasza” wladze dzierzawe,to zastanow sie,ktory dzierzawca zadba wlasciwie o uzywany majatek?Jemu chodzi TYLKO o wyciagniecie jak najwiekszych zyskow,a nie o to czy ludzie beda zadowoleni i czy uzywana linia wodociagu i kanalizacji bedzie ulegac zuzyciu.Za 10 lat odda.To co na powierzchni mozna bedzie sprawdzic-ocenic a to co w ziemi?…Moze za 2,3 lata po zwrocie trzeba bedzie cale odcinki wymieniac.Nie wiesz kto poniesie koszty.Piszesz”co do stawek za wode….itd.”Moze nie przesadzajmy,ale podniesienie kazdej stawki oplat wymaga glebokiej analizy kosztow i uzasadnienia stopy % podwyzki.W innych miastach stosowane sa podwyzki /jak czytamy w prasie/8%,10% a nie wyskok o 200,300,czy 400%

  7. eljot house napisał(a):
    7 sierpnia 2012 godz. 16:11

    fakt.. „podniesienie kazdej stawki oplat wymaga glebokiej analizy kosztow i uzasadnienia stopy % podwyzki.W innych miastach stosowane sa podwyzki /jak czytamy w prasie/8%,10% ……bo w innych miastach logiczny gospodarz zamawia audyt firmy zewnętrznej ……no ale u NAS przecież burmistrz czy radny zna sie lepiej na ekonomi, to przykre że mamy takich ekonomistów w mieście.

  8. eljot house napisał(a):
    7 sierpnia 2012 godz. 16:47

    ..proszę o oświecenie ; jak bez płynności środków w gminie , mieście(czyt. wysokiej stopie bezrobocia), dużą ilością osób pracujących poza miejscem zamieszkania itp. można zredukować deficyt budżetowy ? ….co do lewarowanie długu do tej pory to była kreatywna księgowość…czyli generowanie większych zysków niż długów na poczet przyszłych inwestycji …..czy oddanie jakich kolwiek usług do outsourcingu to lewar ??? ,wg mnie redukcja bezrobocia , oszczędne zarządzanie budżetem, dodatkowe inwestycje mogą obniżyć dług miasta ..reszta to rozwadnianie priorytetów i strata czasu .
    „nie zarzucam kłamstwa tylko proszę o uświadomienie mnie”

  9. ...> napisał(a):
    8 sierpnia 2012 godz. 10:03

    Dziękuję za komentarze choć może bez wycieczek osobistych – te nigdy nie sprzyjają logicznej dyskusji.

    Outsorcing nie jest magiczną metodą. Uważam że jest dość niebezpieczny ale niech ktoś poda inny sposób na szybką realizację celów. W tym wypadku była to krytyczna decyzja niezamykania wodociągów (sanepid). To pewne że jest to drogie rozwiązanie ale zabawię się w adwokata diabła. Skoro sami nie potrafimy to oddajmy to komuś kto to potrafi mimo że musimy za to zapłacić???

    Może lepsze będzie poświęcenie trochę gotówki by w przyszłości było lepiej. My jako zamawiający mamo prawo kontrolować wydatki( w tym poprzez audyty). Zależy mi na tym by coś się zaczęło dziać. Może taki kickoff sprawi że zaczniemy myśleć pozytywnie. Mam wrażenie że teraz łaskarzew jest na etapie że każdy wie lepiej co zrobić ale nie może tego zrobić ponieważ nie ma możliwości by to zrobić?

    Pozdrawiam

  10. eljot house napisał(a):
    8 sierpnia 2012 godz. 15:37

    ok powiedzmy że rozumiem ale pisząc o audycie miałem na myśli to :
    II. ZADANIA I CELE AUDYTU WEWNĘTRZNEGO
    2.1 Definicja audytu wewnętrznego Audyt wewnętrzny, zgodnie z art. 272 ustawy o finansach publicznych, jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie kierownika jednostki w realizacji celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze.
    Według Międzynarodowych Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA) audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną, obiektywnie zapewniającą i doradczą, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. Pomaga on organizacji w osiąganiu jej celów poprzez systematyczne i zdyscyplinowane podejście do oceny i doskonalenia skuteczności procesów zarządzania ryzykiem, kontroli i governance.
    2.2 Cele i zakres zadań audytu wewnętrznego
    Rola audytu wewnętrznego polega na identyfikacji i zrozumieniu potencjalnego ryzyka w działaniu jednostki, w której jest on prowadzony oraz na zbadaniu i ocenie adekwatności i efektywności systemów kontroli zarządczej.
    Celami audytu wewnętrznego w Urzędzie są:
    a. identyfikacja i analiza ryzyka związanego z działalnością Urzędu, a w szczególności ocena adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej
    b. wyrażanie opinii na temat adekwatności i skuteczności ustanowionych przez Burmistrza mechanizmów kontrolnych w badanym systemie,
    c. dostarczenie Burmistrzowi, w oparciu o ocenę kontroli zarządczej, racjonalnego zapewnienia, że Urząd działa prawidłowo,
    d. składanie sprawozdań z poczynionych ustaleń oraz, tam gdzie jest to właściwe, przedstawienie zaleceń dotyczących poprawy skuteczności działania Urzędu w danym obszarze.
    Niezależny, profesjonalny i obiektywny audyt wewnętrzny jest dla Burmistrza źródłem informacji o Urzędzie.
    Audyt wewnętrzny obejmuje czynności o charakterze zapewniającym i doradczym. Podstawowe znaczenie mają czynności o charakterze zapewniającym. Działania o charakterze
    Regullamiin Audyttu Wewnęttrrznego Urrząd Gmiiny ii Miiastta w Miiechowiie
    Strona 6
    doradczym mogą być wykonywane, o ile ich cel i zakres nie naruszają zasady obiektywizmu i niezależności audytora wewnętrznego.
    Audyt wewnętrzny poprzez zadania zapewniające dokonuje oceny dowodów, w celu dostarczenia niezależnej opinii lub wniosków w odniesieniu do jednostek organizacyjnych w zakresie finansów, działalności operacyjnej, zgodności, bezpieczeństwa systemów lub innego obszaru działalności. Zakres zadania audytowego zapewniającego formułowany jest przez audytora wewnętrznego.
    Audyt wewnętrzny obejmuje badanie i ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej, a w szczególności: zgodność działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi; skuteczność i efektywność działania; wiarygodność sprawozdań; ochronę zasobów; przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania; efektywność i skuteczność przepływu informacji; zarządzanie ryzykiem.
    Zakres audytu nie może być ograniczany. Burmistrz powinien być niezwłocznie powiadomiony o wszelkich próbach ograniczania zakresu audytu……………….
    … a daleko później dopiero jakiekolwiek ruchy mające na celu poprawę sytuacji w Naszym mieście Łaskarzew.

  11. nexus napisał(a):
    8 sierpnia 2012 godz. 18:01

    Szanowni Państwo uczestnicy tego portalu!
    Wpisujcie @Nicki w polu Komentator, bo przy dużej liczbie wpisów powstaje chaos i nie wiadomo komu i jak odpowiadać.
    Z tym wykładem o audycie to przesada na tych łamach, ale może być.
    Umowa z ELMAREM to nie był czysty outsourcing.
    Przecież Miasto wydzierżawiło swoje instalacje firmie, która w zasadzie miała TYLKO czerpać z tego korzyści, dbając tylko by INSTALACJE działały w okresie dzierżawy.
    To nie spełniało wielu kryteriów OUTSOURCINGU.
    Nie wiem do kogo z wpisywaczy adresować moje krytyczne uwagi, ale czy GOŚĆ @…> poszedłby na taki układ z czymś co nazywa OUTSOURCINGIEM, gdyby to dotyczyło jego osobistej własności?
    I tak do analizy całej łaskarzewskiej sprawy wodno-szambianej należy podchodzić. Jak do prywatnej własności.
    Bo taką jest wodociąg i kanalizacja dla około 1000 rodzin w Łaskarzewie.

  12. ...> napisał(a):
    9 sierpnia 2012 godz. 09:11

    I dlatego napisałem że bawię się w adowkata diabła.
    Nie znam tej umowy więc się o szczegółach nie wypowiadam..

    Chcę by u NAS coś się zmieniło, nawet za cenę chwilowych problemów czy dodatkowych kosztów. Bez tego cały czas to będzie taki grajdołek skąd wszyscy spierniczają. W dużym poważaniu mam PO, PIS, PSL i innych. Dla mnie powininniśmy zatrudnić prawdziwych menedzerów. Zawrzeć kontrakt na realizację zadań i czekać na wyniki. Uważam że obecnie w Ł-ewie nie ma szans na szybką poprawę. 🙁

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2012
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów