Uczciliśmy wielkich Polaków

Krzyż Katyński, tablice, Krzyż Pątniczy i urnyNasza parafia w niedzielę 9 września 2012 dołączyła do grona miejsc upamiętniających Polaków, którzy oddali swoje życie za Wiarę i Ojczyznę. W dzień Odpustu Podwyższenia Krzyża Św. poświęcony został Krzyż Katyński oraz odsłonięte tablice: smoleńska i katyńska. Wcześniej – przed uroczystą Mszą o godz. 1200 – w Pielgrzymce, na ramionach mieszkańców, strażaków, członków Służby Totus Tuus i wielu innych osób, przyniesiony został Krzyż Pątniczy bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymka z Krzyżem wyruszyła z Sanktuarium ks. Jerzego na Żoliborzu w Warszawie i przy kaplicy w Izdebnie spotkała się z pielgrzymami, którzy o godz. 900 wyszli z Łaskarzewa na powitanie. Następnie, wszyscy razem – w długiej kolumnie marszowej, poprzedzanej przez wozy Straży Pożarnych z Gminy Łaskarzew – doszliśmy do miasta, spotykając się z oficjalną delegacją władz miejskich i służb przy kapliczce na ul. Garwolińskiej.

Przez jeden dzień Łaskarzew gościł znane i zasłużone osoby, aktywnie wspierające pamięć o naszych Wielkich Rodakach: ks. Jerzym Popiełuszce, Prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego Małżonce i współpracownikach, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz o tysiącach polskich oficerów, policjantów i urzędnikach państwowych, zamordowanych w Katyniu. Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej poświęcono tablicę, będącą kopią tej, która stanęła wiosną 2011 roku na miejscu katastrofy, a która obecnie znajduje się na Jasnej Górze w Epitafium Smoleńskim. Szczególnie uczczonych zostało sześciu policjantów, pochodzących z Łaskarzewa, których wyryto na tablicy po prawej stronie Krzyża.

Mszę odprawił ks. Tadeusz Bożełko proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i kustosz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Homilię wygłosił ks. kan. płk Sławomir Niewęgłowski, proboszcz parafii cywilno-wojskowej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie.

Wśród gości byli m.in. Ewa Błasik, Barbara Stasiak oraz Andrzej Melak (Przewodniczący Komitetu Katyńskiego – brat Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem). Przybyli także członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki. Względy zdrowotne nie pozwoliły przybyć matce ks. Jerzego.
Gościliśmy także członków Komitetu Katyńskiego, Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki i Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus. Wśród nich – pisaliśmy już o tym w „Naszych Sprawach” – byli panowie Lesław Majewski, fundator tablic smoleńskiej, Jan Edward Marczak, Ryszard Walczak i Ignacy Kicki. Byli także parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych i powiatowych władz samorządowych, służb mundurowych, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy.

Po Mszy nastąpiło poświęcenie Krzyża Katyńskiego i poświęcenie tablic. Obok ustawiony został Krzyż Pątniczy. Przy Krzyżu umieszczono urny z ziemią z Katynia, Smoleńska i grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Przed pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Głos zabrała p. Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja oraz posłowie PiS Grzegorz Woźniak i Adam Kwiatkowski (który działa także w Ruchu Społecznym im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego). Myślę, ze uczestnicy uroczystości szczególnie zapamiętali słowa Andrzeja Melaka, który przypomniał nam o fałszowaniu historii – o „kłamstwie katyńskim” i przestrzegł, że na naszych oczach budowane jest nowe kłamstwo – smoleńskie.

Przez jeden dzień Łaskarzew był świadkiem podniosłej uroczystości i przez tę chwilę stał się dla nas, mieszkańców, miejscem wyjątkowo ważnym. Jak powiedział Andrzej Melak, teraz zaczyna się nowy czas, czas pamiętania – zadanie, którego musi podjąć się cały naród.

Opracowanie: Eryk Laskowski

PS artykuły w „Naszych Sprawach”, związane z uroczystością:
Pielgrzymka z Krzyżem
Krzyż Katyński w Łaskarzewie
Tablica Katyńska

Galeria zdjęć z uroczystości

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

9 komentarzy do “Uczciliśmy wielkich Polaków”

  1. komentarz napisał(a):
    11 września 2012 godz. 15:42

    czemu akurat krzyz nie był przewieziony do łaskarzewa kto tak wymyslił?

  2. * napisał(a):
    11 września 2012 godz. 17:36

    do komentarz napisał(a):

    Wymyślił Święty Onufry. Pozdo

  3. xyz napisał(a):
    11 września 2012 godz. 18:21

    Całe szczęście że Pan redaktor się w porę opamiętał i nie napisał, że prof. Kaczyński został zamordowany jak Polacy w 1940 roku. Nie sądzę również, że przymiotnik „wielki” w stosunku do tej osoby został użyty właściwie (obiektywnie), a tytuł i wzmianka o oddaniu życia za wiarę i ojczyznę jest nadużyciem.
    Plusem tego „święta” było to, że ul. Garwolińska została posprzątana, o czym Redaktor nie raczył był wspomnieć…

  4. eryk napisał(a):
    11 września 2012 godz. 19:10

    @xyz
    O pracach „przygotowawczych” i sprzątaniu pisałem w sobotę:
    http://www.naszesprawy.info/index.php/2012/09/08/pielgrzymka-z-krzyzem/

  5. xyz napisał(a):
    11 września 2012 godz. 19:15

    racja, zwracam honor…

  6. młody napisał(a):
    16 września 2012 godz. 21:18

    Panie @eryk, należy relacjonować rzetelnie , Pani Błasik nie było i mówili dlaczego, a może i Pana nie było na uroczystościach i to dlatego

  7. eryk napisał(a):
    17 września 2012 godz. 15:16

    @młody
    Nie było p. Błasik? W takie razie musiałem źle usłyszeć podczas mszy… Jak zweryfikuję tę informację to wprowadzę poprawkę w artykule. Dziękuje za zwrócenie uwagi.

  8. młody napisał(a):
    19 września 2012 godz. 12:06

    Co z referendum ???

  9. eryk napisał(a):
    19 września 2012 godz. 12:11

    @młody
    Komisarz udzielił odpowiedzi negatywnej, czy na chwilę obecną referendum nie będzie. Planuję – jak tylko znajdę trochę czasu – przeprowadzić wywiad z p. Leszkiem Bożkiem w tej sprawie.

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów