Dzień dobry, kontrola drogowa…

Akcja Jabłko-CytrynaW środowe przedpołudnie, na jednej z głównych ulic w Łaskarzewie, miało miejsce ciekawe przedsięwzięcie o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym. Kierowców nadjeżdżających z kierunku od Garwolina, czekała niespodzianka… kontrola drogowa prowadzona przez policjantów z Posterunku Policji w Łaskarzewie, z udziałem młodzieży z klasy mun­du­ro­wej łaskarzewskiego LO. Pomysłodawcą akcji, jej koordynatorem i osobą nadzorującą był podinspektor mgr Stanisław Madejski, nauczyciel ZS nr 1 w Żelechowie, prowadzący również zajęcia policyjno-mundurowe w LO w Łaskarzewie.

Akcja poprzedzona była odprawą w szkole, z udziałem policjantów z miejscowego posterunku. Młodzież została przeszkolona i poinstruowana w zakresie swojego udziału w przedsięwzięciu. Na tę okoliczność przygotowano również stosowne dyplomy.

W trakcie akcji trwającej ok. 1 godziny, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 20 kierujących pojazdami samochodowymi i jednego kierującego rowerem. Procedurom kontrolnym przyglądali się młodzi ludzie z „mundurówki”. W uzasadnionych przypadkach kierowcy byli informowani przez policjantów o wykroczeniach, niestosowaniu się do przepisów prawa o ruchu drogowym lub zastrzeżeniach dot. stanu technicznego pojazdów. Tym razem kar nie było – zamiast mandatów i punktów karnych, policjanci udzielali pouczeń, informując o edukacyjnym i profilaktycznym charakterze kontroli. Wszyscy kontrolowani, w zależności od wyników otrzymali z rąk uczniów dyplomy z jabłuszkiem bądź z cytrynką, a także naturalne owoce – cytrynę kierujący musieli spożyć przed odjazdem. Nie zauważyłem, aby ktoś protestował ☺.

Sam jestem kierowcą i z zaciekawieniem przyglądałem się całej akcji. Niestety, proszę Państwa – wyniki kontroli nie napawają optymizmem. Młodzi ludzie wręczyli kierowcom aż 15 cytryn i tylko 6 jabłuszek! A zatem, Panie i Panowie, jest o czym myśleć i oby wyniki tej kontroli – przypomnę – profilaktyczno-edukacyjnej, przyniosły oczekiwane, pozytywne efekty. Dla młodzieży uczestniczącej w akcji, to była dobra lekcja – brawo za pomysł i realizację.

Tadeusz Rutkowski


Tagi: ,

3 komentarze do “Dzień dobry, kontrola drogowa…”

 1. gosc napisał(a):
  16 września 2012 godz. 19:10

  „policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 20 kierowców i jednego rowerzystę.”
  Mam rozumieć że rowerzysta nie jest kierowcą…

 2. Tadeusz Rutkowski napisał(a):
  16 września 2012 godz. 23:51

  @gosc

  Racja, powinno być: „policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 20 kierujących pojazdami samochodowymi i jednego kierującego rowerem”. W tekście użyłem skrótu myślowego, który moim zdaniem nie wypaczał sensu informacji. W tym momencie już poprawiłem.

 3. Kierowca napisał(a):
  19 września 2012 godz. 15:09

  Piękna akcja. Proponuję wstawić znaki zakazu zatrzymywania się i postoju na którejś ze stron niektórych ulic. W dni targowe niektórymi nie da się bezpiecznie przejechać. Chodzi głównie o te najbardziej uczęszczane (na Warszawskiej, Szkolnej, Alejowej, Garwolińskiej, Wolskiej). A przy poczcie zamiast tego ogrodzenego śmietnika powinien być parking. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie mamy w mieście chodników, to niech chociaż przebrnięcie po nich będzie możliwe. Droga Policjo, w Was nadzieja na porządek w naszym mieście. Niech młodzież o takim profilu uczy się od najlepszych. A jak wiadomo, to najlepszym nauczycielem jest przykład.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

wrzesień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów