Odkrywamy tajemnice sztuki krasomówczej

sztuka-krasomowcza-ZSnr2-1Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie uczestniczą w ciekawych warsztatach prowadzonych przez polonistkę z Mińska Mazowieckiego, panią Joannę Janicką oraz dwóch studentów polonistyki: pana Tomasza Jackiewicza i pana Macieja Koszewskiego – uczestników i laureatów konkursów krasomówczych.

Warsztaty, w których bierze udział młodzież ZS nr 2, odbywają się w ramach projektu Mów śmiało. Nasza szkoła jest jedną z nielicznych placówek wybranych do udziału w tym projekcie. Te działania finansuje Narodowe Centrum Kultury, a patronat honorowy objął na nimi Prezydent Polski, pan Bronisław Komorowski. Projekt ma promować i popularyzować język polski, podkreślać potrzebę pielęgnowania języka polskiego i kultury językowej na co dzień.

Celem zajęć z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum jest uczenie sztuki mówienia. Mimo że uczniowie z ZS nr 2 mają duże doświadczenie z zakresu recytacji (świadczą o tym laureaci powiatowych konkursów recytatorskich) i prezentowania umiejętności aktorskich (25 uczniów brało udział w warsztatach teatralnych i wystąpiło w spektaklach Jaka to bajeczka, Bajki w krzywym zwierciadle, czyli na opak wywrócone) to jednak sztuka krasomówcza jest dla nich kolejnym wyzwaniem.

Niezwykle ważną umiejętnością we współczesnym świecie jest kreowanie własnego wizerunku. Miejmy nadzieję, że młodzi krasomówcy z ZS nr 2 nauczą się tej sztuki.
sztuka-krasomowcza-ZSnr2-2Prowadzący warsztaty stawiają sobie właśnie za cel nauczenie młodego człowieka mówienia od siebie i o sobie, pokazywania swoich walorów. Dodatkowo w czasie zajęć bogacą słownik ucznia i poszerzają wiedzę na temat pozasłownych środków wyrazu, takich jak poza i modulacja głosu.

Głównym ćwiczeniem w czasie zajęć warsztatowych jest autoprezentacja. Jak się okazało, nie jest to takie proste zadanie. Łatwiej ukryć swoje ja, będąc w jakiejś roli, niż zaprezentować siebie. Zajęcia z uczniami już pozwoliły wyłonić kilka talentów. Być może wśród tych osób są uczestnicy (a może laureaci?) Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego.

sztuka-krasomowcza-ZSnr2-3Warto podkreślić, iż po raz pierwszy taki konkurs odbędzie się w Garwolinie. Nie jest to nowa forma prezentacji umiejętności krasomówczych. Konkurs ma długoletnią tradycję. Już od 40 lat odbywają się popisy krasomówcze. Jednak uczniowie z powiatu garwolińskiego do tej pory nie brali w nim udziału. Honorowy patronat nad eliminacjami w Garwolinie objęli, m.in. Burmistrz Miasta Garwolin, Starosta Powiatu Garwolińskiego i Oddział ZNP. Inicjatywa godna pochwały, gdyż zubożenie języka i jego wulgaryzacja utrudniają komunikację.

O nasz język ojczysty troszczyli się twórcy na przestrzeni dziejów. Już w renesansie Mikołaj Rej napisał:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi i swój język mają.

Natomiast Tadeusz Boy-Żeleński w Pieśni o mowie naszej stwierdził:

Jaki język – taki naród.

Słowa znanych twórców podkreślają wagę ojczystej mowy w funkcjonowaniu narodu.
Warto o tym pamiętać!

Bożena Niewczas
nauczyciel Zespołu Szkół nr 2
w Łaskarzewie

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

wrzesień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów