Latarnicy z Łaskarzewa na I. Ogólnopolskim Zjeździe w Tarnowie

I Zjazd latarnikówPonad 300 osób uczestniczyło w dniach 24-25 września 2012 r. w I. Ogólnopolskim Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej w Tarnowie – w Centrum Sztuki Mościce.
Pierwszy etap projektu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), którego realizatorami są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” jest sporym wydarzeniem. Głównym jego zadaniem było przeszkolenie ponad 2600 Latarników Polski Cyfrowej – lokalnych animatorów wprowadzających pokolenie 50+ w świat Internetu. Spodziewano się pozytywnego odzewu, ale obecnie liczba chętnych jest większa, niż oczekiwano.
O tym, kim są latarnicy można się dowiedzieć na stronie: http://latarnik.mwi.pl/

Stworzyliśmy – jak się okazało – największy w Polsce wolontariat edukacyjny – powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Na ramowy program zjazdu – zaprezentowany obok – składały się: bloki plenarne, warsztatyprogram I zjazdu pcrs grup roboczych i debaty z udziałem VIP, ekspertów i promotorów naszej inicjatywy. Wśród gości i prelegentów zjazdu byli m.in.:

 • prof. Danuta Hübner – przewodnicząca Komisji Polityki Regionalnej Parlamentu Europejskiego
 • prof. Tomasz Szlendak – socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Kuba Wygnański – wiceprezes zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA
 • Michał Gramatyka – zastępca Prezydenta Tychów
 • Andrzej Grzybowski – Jarocin Kreatywna Szkoł@
 • Przemysław Radwan–Röhrenschef – dyrektor generalny programu Szkoła Liderów
 • Mateusz Zmyślony – Założyciel i Dyrektor Kreatywny Grupy ESKADRA
 • Alicja Molenda – redaktor naczelna i wydawca „Przełomu”, członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
 • ks. Andrzej Augustyński – inicjator powstania i Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Siemacha
 • Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza

Zjazd poprowadzili Marek Guzowski i dr Łukasz Srokowski, a w poszczególnych jego elementach uczestniczyli także inni trenerzy PCRS: Monika Boruch, Michał Golemo, Krzysztof Grynienko, Krzysztof Grabowski, Dominika Hofman, Anna Kołtunowicz, Anna Kuczyńska i Paweł Słuja.

Głównym celem zjazdu było wspólne zastanowienie się nad przyszłością ruchu Latarników Polski Cyfrowej, wytyczenie mapy drogowej działań i zinwentaryzowanie możliwości finansowania prac latarniczych. Zjazd otworzył Prezydent Tarnowa dr Ryszard Ścigała wraz z Krzysztofem Głombem, prezesem Stowarzyszenia “Miasta w Internecie”.
Na znak otwarcia Zjazdu przed budynkiem Centrum Sztuki Mościce zostały uroczyście odpalone trzy piece, w których wypalono pamiątkowe cegiełki dla wszystkich uczestników Zjazdu.

Wprowadzeniem do Zjazdu było zobrazowanie tożsamości przeszło 3000 zgłoszonych do projektu Latarników dokonane przez Annę Kuczyńską z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Monikę Boruch ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Z analizy danych wynika między innymi, że wśród Latarników dominują kobiety (52%), Latarnicy pochodzą głównie z miast (74%), a największą grupę zawodową stanowią bibliotekarze. Najmłodszy Latarnik ma 16 lat, a najstarszy 77.

Latarnicy wyróżniają się również na tle danych statystycznych dotyczących zaangażowania w prace na rzecz lokalnej społeczności, bo ponad 80% Polaków w ogóle nie wykonuje żadnych czynności dla swojego najbliższego środowiska, z kolei ponad połowa Latarników jest członkami organizacji pozarządowych, a jeszcze więcej osób z nimi współpracuje.

Po południu Latarnicy mieli okazję lepiej się zintegrować biorąc udział w tzw. grze miejskiej. Gra polegała na odkrywaniu uroków architektonicznych Tarnowa oraz poznaniu wątków historycznych miasta przy użyciu mapy oraz urządzeń mobilnych. Latarnicy mieli również za zadanie odszukać osobę 50+, która posiada swoje konto na Facebooku oraz zachęcić napotkane po drodze osoby starsze do włączenia się w projekt poprzez uczestnictwo w darmowych zajęciach komputerowych organizowanych przez Latarników.

W drugim dniu, gościem honorowym Zjazdu była prof. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego i ambasadorka projektu od samego początku jego powstania.
PCRS to taki sposób na przyspieszenie przemiany, która wcześniej czy później musiałaby mieć w Polsce miejsce, a którą możemy przeprowadzić w Polsce wcześniej; możemy dogonić Europę, możemy czuć się dobrze w świecie dzięki Latarnikom. 50+ to taki wiek, w którym nie było możliwości złapać bakcyla Internetu, stąd pokolenie to musi dać sobie teraz szansę na zmiany w swoim życiu, chociaż zostało inaczej ukształtowane. Dlatego przed Latarnikami stoi duże wyzwanie, aby pomóc osobom starszym wkroczyć na nową drogę rozwoju, na którą sami nie odważyliby się wejść – powiedziała Pani Profesor.

Przed południem na scenie Centrum Sztuki Mościce wystąpili najbardziej aktywni Latarnicy Polski Cyfrowej (Grażyna Czaplewska, Piotr Borowy, Jacek Piwowarski, Henryk Tokarski, Piotr Tarnowski, Joanna Tracewicz i Jakub Grygiel, Artur Saktura, Krzysztof Kaczorowski) wyłonieni w konkursie, którzy opowiadali o tym, z jakimi problemami przyszło im się borykać, jakie odnieśli sukcesy i jakie mają plany na najbliższe miesiące.

Na początku listopada zostanie oddany nowy portal projektu latarnicy.pl wykorzystujący wiele interaktywnych narzędzi i aplikacji, które w dużym stopniu ułatwią pracę Latarnikom i wspomogą ich wzajemny kontakt, co na pewno przyczyni się do organizacji wspólnych lokalnych przedsięwzięć edukacyjnych. Dzięki nowemu portalowi osoby 50+ łatwo będą mogły zlokalizować Latarników w swojej okolicy i sprawdzić gdzie są prowadzone zajęcia dla seniorów. Prezentację portalu przedstawił jego współtwórca Bartosz Stodulski z Laboratorium.ee.

Uczestnictwo w Zjeździe utwierdziło nas, że ruch Latarników Polski Cyfrowej rozwija się w całej Polsce – bo praca Latarników nad włączaniem pokolenia 50+ w świat Internetu i przemianą naszego podejścia do nowoczesnej techniki cyfrowej jest bardzo potrzebna.

Opracowanie: KAK


Tagi: ,

2 komentarze do “Latarnicy z Łaskarzewa na I. Ogólnopolskim Zjeździe w Tarnowie”

 1. KAK napisał(a):
  20 października 2012 godz. 21:02
 2. KAK napisał(a):
  22 października 2012 godz. 14:48

  Siedemdziesięcioletni latrnik z Łaskarzewa od 7 minuty !

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów