Nowe zasady odbioru odpadów od 2013 roku

Będą duże zmiany w gospodarce odpadami i na pewno będzie drożej. Mniej zapłacą ci, którzy zdecydują się na segregowanie odpadów (śmieci). Czyli: segreguj śmieci albo płać więcej.

1 stycznia 2012  r. weszły w życie zmienione przepisy regulujące utrzymanie czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391). Na wprowadzenie nowych zasad gospodarki odpadami samorządy mają czas do połowy 2013 r. W tym czasie muszą one opracować i wprowadzić nowy sposób zarządzania odpadami, wyłonić w przetargu firmy przewożące śmieci i poinformować mieszkańców o nowym systemie gospodarki odpadami.

Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie gmina (w Łaskarzewie – Urząd Miasta). Gmina wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej.

Czy – jeżeli zostaną wprowadzone u nas zapowiadane zmiany – ludzie przestaną wyrzucać śmieci do lasu? Obecnie jest to nagminną plagą. Wszystkie osoby często odwiedzające nasze lasy potwierdzają, że śmieci przybywa w zastraszającym tempie. Najwięcej wyrzucanych śmieci widzi się w pobliżu miejsc zamieszkania i przy często uczęszczanych szlakach, gdzie łatwo dojechać i je zostawić. Śmiecie są także podrzucane – sąsiadom, na puste place lub po prostu gdzie się da. Przykładem tego niech będą systematyczne problemy z zapełnianiem przez „nieznanych sprawców” odpadami domowymi i produkcyjnymi kontenerów przy cmentarzu parafialnym, przeznaczonych na zużyte lampki i kwiaty. Ale może nie ujdzie im to bezkarnie – sprawcy ci nie są wcale tak „nieznani” jak im się wydaje, ponieważ w śmieciach znaleźć można bardzo dużo identyfikujących ich materiałów (mieliśmy okazję oglądać np. zaadresowaną korespondencję, imienne rachunki i faktury a nawet zaadresowane pisma urzędowe!).

Jeżeli nie jedynym, to w każdym razie podstawowym walorem naszej miejscowości jest otaczający ze wszystkich stron las, który potencjalnie może przyciągnąć ludzi szukających nieskażonej cywilizacją wolnej od zgiełku i ludzi przestrzeni. A my to niszczymy – pewno nie zdając sobie sprawy z tego, co tracimy.

Jako ilustrację przytoczonej tezy przedstawiam w załączeniu kilkanaście zdjęć. To przykre, ale ukazują one stan bieżący naszych lasów – wykonano je w sierpniu i wrześniu tego roku.

Opracowanie: KAK


Tagi: , ,

9 komentarzy do “Nowe zasady odbioru odpadów od 2013 roku”

 1. !!! napisał(a):
  11 października 2012 godz. 17:42

  to ludzie z miasta wyrzucają śmiecie od wsi wara!

 2. Ekolog mimo woli napisał(a):
  11 października 2012 godz. 19:10

  Śmieci przybywa i to w najbliższej okolicy, szczególnie w lasach, co
  widać na przesyłanych zdjęciach.
  Część plastików jest spalanych -widzi się to, no i czuje – unikam rekreacyjnej jazdy rowerem wśród zabudowań.. Z edukacją i świadomością naszych mieszkańców w tym temacie jest nie najlepiej !
  Nie wiem czy nie można temu zaradzić, ale jak? A przecież większość wyrzucanych odpadów to wartościowe surowce wtórne. Ale, czy nasz monopolista EKO LIDER jest zainteresowany zbieraniem surowcami wtórnymi?
  Znacznie bogatsze od nas kraje zarabiają segregując i przerabiając odpady.
  Może dobrze byłoby zorganizować i nagłośnić spotkanie w tej sprawie z szefem EKO LIDER panem Jarosławem Wyglądałą ?
  Może wychowanie społeczeństwa obywatelskiego powinno się zaczynać od takich niby małych rzeczy? Ciekawe jaka by była frekwencja?
  Odnawiane, co raz ładniejsze pomniki to dobra wizytówka miasteczka i miejscowego społeczeństwa, ale gdy pójdzie się kilkadziesiąt metrów, od tych miejsc – w las, wygląda to znacznie gorzej. Stanowczo nie dbamy o nasze największe dobro jakim jest otaczająca nas przyroda, co jest dobrem Boga, o czym nasi parafianie niestety nie pamiętają.

 3. satiricus napisał(a):
  12 października 2012 godz. 19:11

  Jak tak obserwuję las to śmiało stwierdzam, że stwierdzenie bydło obraża zwierzęta. Złapać takiego wieśniaka na gorącym uczynku, nie zbiera śmieci w całym lesie. Nie chce? Płać 100 000 za sprzątanie.

 4. Mokka napisał(a):
  13 października 2012 godz. 11:30

  Lepiej się nie powoływać na zagranicę. „Znacznie bogatsze od nas kraje” wyrzucają śmieci do Afryki – wywiezienie tony odpadów kosztuje 2,5 dolara. Ciekawostka.
  Poza tym, mający hopla na punkcie segregowania odpadów nasi zachodni sąsiedzi nadal produkują o wiele więcej śmieci, niż my.

  Wyrzucanie śmieci do lasu jest po prostu chore.
  Satiricus – kara pełna sensu – jestem za.

 5. nexus napisał(a):
  14 października 2012 godz. 08:43

  @satiricus!
  Zgadzam się z Tobą, tylko po co to określenie WIEŚNIAK?
  Nie wiem, czy aby MIASTOWI nie śmiecą więcej.
  Poza tym, określenie WIEŚNIAK dla prymitywnych zachowań jest nieadekwatne. Może NEANDERTALCZYK byłoby trafniejsze?
  Z drugiej strony chyba nie, bo NEANDERTALCZYCY nie palili przynajmniej plastików. Po prostu byli bardziej mądrzejsi niż My i nie zatruwali swego bezpośredniego otoczenia.

 6. satiricus napisał(a):
  14 października 2012 godz. 14:27

  @nexus- wieśniak to stan umysłu, nie pochodzenie…. Nie ma potrzeby oburzania się.. .NEANDERTALCZYCY nie palili plastiku, ale potrafili zjeść samych siebie 😉 ( http://www.sfora.pl/Niezwykle-odkrycie-Neandertalczycy-byli-kanibalami-a27447)
  Kiedyś w lasach takie zachowania stanowiły rzadkość, dziś stanowią standard;/ Czy takie zachowanie jest wynoszone z domu?

 7. ...> napisał(a):
  15 października 2012 godz. 09:17

  Czy nie można by było ustawić kamerki w paru miejscach. Podejrzewam że szybko by się zwróciła…

 8. Nasze Sprawy » Archiwum » Sprawozdanie z XXIV Sesji Rady Miasta napisał(a):
  18 października 2012 godz. 02:03

  […] odpadami komunalnymi, które wchodzą w życie od 2013 roku (wspominaliśmy o tym w artykule: „Nowe zasady odbioru odpadów od 2013 roku”). P. Burmistrz stwierdziła, że Miasto czeka na wytyczne, które ma uchwalić Sejmik Wojewódzki i […]

 9. Nasze Sprawy » Archiwum » Sprawa ZOZ na forum Rady Miasta napisał(a):
  13 listopada 2012 godz. 02:01

  […] gospodarki odpadami w przyszłym roku. Jak już pisaliśmy w „Naszych Sprawach” (artykuł tutaj), w przyszłym roku następuje istotna zmiana zasad prowadzenia gospodarki „śmieciowej” i […]

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów