„Wyśpiewajmy wspólnie historię Polski”

spiewanki-relacjaPod takim hasłem zebrali się harcerze SHK „Zawisza” i parafianie po wieczornej Mszy Św. w naszym kościele parafialnym. W ten sposób – jak na nasze lokalne zwyczaje trochę nietypowy – świętowali 94 rocznicę odrodzenia wolnej Polski – Narodowe Święto Niepodległości.

Na „śpiewanki patriotyczne” zjawili się nie tylko skauci łaskarzewscy, ale przede wszystkim ich starsi koledzy z drużyn garwolińskich i pilawskich. Oni też poprowadzili śpiew i akompaniament muzyczny.

Wybór pieśni na dzisiejszy wieczór w kościele nie był przypadkowy – zobrazować miał kolejne etapy historii Polski, od pierwszych prób odzyskania niepodległości u boku Napoleona (gdzie swoją genezę miał nasz Hymn Narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”, który został zaśpiewany jako pierwszy), poprzez kolejne zrywy powstańcze aż do powstania Legionów Piłsudskiego a potem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wśród śpiewanych pieśni z tych czasów wymienić warto m.in.: „Warszawiankę”, „Hej, strzelcy wraz!” (Powstanie Styczniowe), „Rotę”, hymn harcerski „Wszystko co nasze”.

Większość utworów dotyczyła jednak okresu I Wojny Światowej i walki o odzyskanie niepodległości, zakończonej sukcesem 11 listopada 1918 roku. „Pierwsza Kadrowa” z 1914 r. – zawiązanie się Legionów Piłsudskiego, „Pierwsza Brygada” – ich nieformalny hymn, „Piechota” to niektóre śpiewane tego wieczoru pieśni.
Wspominano też udział i poświęcenie harcerzy, którzy walczyli o wolność Polski, nierzadko jako żołnierze z karabinem w ręku („Orlątko” – obrona Lwowa w 1919 roku, „Harcerski Marsz Żałobny”).

Ostatnim utworem – spinającym niejako wydarzenia sprzed ponad 90 lat ze współczesnością – była piosenka „Żeby Polska była Polską”.

Jednak wieczór w kościele to nie było tylko śpiewanie – przed każdym utworem przedstawiona została jego geneza, przypomniano tło historyczne i najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Spotkanie miało więc duży walor edukacyjny. Myślę, że należy przyklasnąć idei takich spotkań i takiemu sposobowi obchodzenia różnych narodowych rocznic.

Za tydzień harcerze SHK „Zawisza” przygotują oprawę mszy św. o godz. 1700, złożą przyrzeczenia harcerskie oraz poprowadzą apel, inaugurujący działalność pierwszej drużyny „zawiszaków” w Łaskarzewie.

Opracowanie: Naczelny
Dziękuje za nadesłanie dodatkowych zdjęć (umieszczone na końcu galerii)!


Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

Listopad 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów