Nowa drużyna harcerska w Łaskarzewie

ApelPo dłuższych staraniach szefów harcerskich i rodziców, w niedzielę 18 listopada, oficjalnie została utworzona 1 Drużyna Łaskarzewska Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE. Skauci z „Zawiszy” działają w Łaskarzewie co prawda już ponad rok, ale do tej pory stanowili jedynie Samodzielny Zastęp „Sokół”. Skauci uczestniczyli w różnych harcerskich imprezach, a podczas jednej z nich – Wielkich Harców Majowych w tym roku – zasłynęli zdobywając pierwsze miejsce w jednej z konkurencji, wyprzedzając wiele zastępów posiadających większe i dłuższe doświadczenie.

Z czasem grupa skautów rozrosła się – powstał drugi Zastęp „Tur” – i w końcu mógł zostać utworzony Szczep Łaskarzewski i pierwsza drużyna.

Uroczystość utworzenia drużyny poprzedził dwudniowy biwak, w którym uczestniczyło siedem zastępów SHK „Zawisza” z hufca garwolińsko-pilawskiego. Bazą noclegową było kilka sal Szkoły Podst. Nr 1 w Łaskarzewie. Podczas biwaku harcerze mieli wyjątkowo napięty harmonogram, ponieważ oprócz typowych zajęć harcerskich, gier i zabaw, sami musieli zadbać o posiłki. Przede wszystkim jednak przygotowywali się do uroczystej inauguracji 1. Drużyny Łaskarzewskiej „Zawiszy”. Drużyna ta jest zalążkiem łaskarzewskiego Szczepu SHK „Zawisza”, który – miejmy nadzieję – będzie się stopniowo rozwijał i przyjmował w swoje szeregi kolejnych harcerzy (a w przyszłości – może powstanie także szczep harcerek).

Szczep ten obrał sobie za patrona błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę – a skauci mieli już swój udział we wrześniu tego roku w przekazaniu Krzyża ks. Jerzego Popiełuszki podczas uroczystego odsłonięciu Krzyża Katyńskiego i tablic poświęconych katastrofie smoleńskiej i pamięci zamordowanych w Katyniu.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza św o godz 1700, podczas której „zawiszacy” zapewnili służbę liturgiczną a ks. Łukasz poświęcił sztandar Szczepu.

Po mszy, na uroczystym apelu zjawili się harcerze „zawiszacy” z całego Hufca – m.in. z Garwolina, Pilawy, Żelechowa, z Kręgu Wędrowników Św Andrzeja Boboli. Na apelu odczytany został rozkaz o utworzeniu szczepu i powołaniu Michała Mazka, Harcerza Orlego z Pilawy na drużynowego 1. Drużyny Łaskarzewskiej. Obowiązek ten powierzył mu hufcowy garwolińsko-pilawski Piotr Bogusz.

Na apelu – ponieważ dotyczył on całego Hufca – powołano harcerzy na inne stanowiska w drużynach i zastępach działających na terenie powiatu garwolińskiego. Po przejściu Próby Szlaku kilku skautów zostało dzisiaj mianowanych Harcerzami Orlimi – czyli takimi, którzy zobowiązują się do pełnieni służby na rzecz swoich młodszych kolegów.

W najbliższym czasie, w Łaskarzewie planowane jest utworzenie także zastępu dziewcząt-harcerek. Pierwsza zbiórka skautek zaplanowana jest na najbliższą sobotę o godz. 930 pod Kościołem Parafialnym. Powstanie też Gromada „Wilczków” czyli grupa dla najmłodszych chłopców, którzy w przyszłości staną się harcerzami – Skautami Europy.

Jak powiedział nam Piotr Bogusz, w „Zawiszy” liczy się nie tylko sprawność fizyczna czy też zdobywanie kolejnych umiejętności – ważną rolę odgrywa kształtowanie charakteru i własna formacja duchowa. Harcerze przygotowywani są do służby dla innych, także dla lokalnych społeczności i i Ojczyzny. Skauci Europy jako organizacja chcą wspierać rodziców w ich roli wychowawczej i z nimi współpracować. Często rodzice zaskakiwani są tym, że dzięki harcerstwu ich dzieci zyskały samodzielność, ucząc się np. jak ugotować obiad.

Skauci Europy są dosyć jednolitą organizacja europejską, działającą w wielu krajach, będącą oficjalną organizacją świecką Kościoła Katolickiego. Wzajemne odwiedziny drużyn z różnych krajów i wyjazdy zagraniczne są stałym elementem wspierającym wychowanie w FSE. Dlatego też w SHK „Zawisza” kładzie się nacisk m.in na naukę języków obcych.
W tej chwili skauci szykują się na wielki zlot – Eurojam, który odbędzie się w 2014 roku we Francji. Na zlot ten uda się liczna reprezentacja z Polski – być może także skauci z Łaskarzewa.

Opracowanie: Naczelny


Tagi: , ,

4 komentarze do “Nowa drużyna harcerska w Łaskarzewie”

 1. luzak napisał(a):
  19 listopada 2012 godz. 21:51

  No i pięknie.
  Idźmy w ich slady.

 2. eryk napisał(a):
  20 listopada 2012 godz. 13:38
 3. gg napisał(a):
  1 lutego 2013 godz. 09:57

  No i co po tym, że powstał? Powstał, odebrał krzyż ks. Popiełuszki, a wszystkie imprezy nadal „obstawiają” harcerze z innych drużyn z obu szkół. A tych pożal się boże harcerzyków nie ma na zadnej imprezie (oprócz uroczystości gdzie dostali krzyż). Dziwię się, że nie poparzył ich w łapki!

 4. D.Z. napisał(a):
  1 lutego 2013 godz. 12:11

  @gg
  I bardzo dobrze! Harcerze nie są od „obstawiania” imprez, wyraźnie masz jakąś błędną wizję. Zamiast narzekać, lepiej przyjdź na zbiórkę, żeby zobaczyć, czym się zajmują Zawiszacy.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

Listopad 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów