Święto Szkoły w ZS Nr 1

W czwartek w ubiegłym tygodniu Zespół Szkół Nr 1 w Łaskarzewie obchodził Święto Szkoły – na pamiątkę rocznicy nadania Zespołowi imienia Szarych Szeregów. W tym roku święto było podwójne, ponieważ obchodzono także 15-lecie powstania Liceum Ogólnokształcące w Łaskarzewie.

Uroczystość Święta Szkoły w dn. 13 grudnia 2012 r. zorganizowana została wspólnie przez Dyrekcję Zespołu Szkół i władze samorządowe Łaskarzewa. W programie, rozpoczynającym się o godz. 1000 Mszą Św. w kościele parafialnym, było m.in. poświecenie i oddanie do użytku odnowionego budynku Szkoły oraz nowego placu zabaw. Uczniowie klas pierwszych LO i Gimnazjum złożyli ślubowanie. Zakończeniem była uroczysta Akademia, na której obejrzeć można było występ młodzieży szkolnej.

Wśród przyjezdnych gości byli m.in. Grzegorz Woźniak – poseł na Sejm RP, przedstawicielka posłanki Stanisławy Prządki, przedstawiciel Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Waldemar Larkiewicz – burmistrz miasta w poprzedniej kadencji i dr Cabaj – Prezes Związku Żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie.


Podczas uroczystości na dłużej głos zabrała Pani Halina Kopik, była dyrektor Zespołu Szkół nr 1. To w dużej mierze Jej zasługą było utworzenie Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie. W swojej wypowiedzi przybliżyła 15-letnią historię łaskarzewskiego LO, podkreślając wielkie zaangażowanie w dzieło ówczesnych władz samorządowych i oświatowych:

„Głównym inicjatorem utworzenia LO był burmistrz Waldemar Larkiewicz. Jego zasługi dla powstania Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie są nie do przecenienia. Ówczesna Rada Miasta, na czele z jej przewodniczącym Józefem Tomalą, wychodząc naprzeciw inicjatywie Burmistrza i zapotrzebowaniu społecznemu, 1 marca 1997r., podjęła decyzję o utworzeniu liceum w naszym mieście. Staraniom tym, nie były wówczas przychylne ani władze powiatu, ani KO w Siedlcach. Jednak ogromna determinacja ze strony burmistrza, Zarządu Miasta i przewodniczącego Tomali oraz wsparcie wiceminister edukacji Pani Danuty Grabowskiej, spowodowały, że 12 maja 1997r. Kurator Oświaty w Siedlcach podpisał zgodę na otwarcie LO w Łaskarzewie.”

Siedzibą liceum został dotychczasowy budynek Szkoły Podstawowej nr 1, w którym od września 1997r. obie szkoły utworzyły Zespół. Dyrektorem została Pani Halina Kopik, a pierwszą Radę Pedagogiczną stanowili:
p. Halina Kopik – mgr matematyki, dyrektor Zespołu Szkół,
p. Elżbieta Rejnik – mgr filologii rosyjskiej, zastępca dyrektora Zespołu Szkół,
p. Katarzyna Drząszcz – mgr filologii angielskiej, wychowawczyni I klasy LO,
p. Anna Kamińska – mgr filologii polskiej,
p. Bożena Zemło – mgr biologii,
p. Ewa Gąska – mgr historii,
p. Edyta Kondej – mgr chemii,
p. Edyta Wieczorek – mgr plastyki,
p. Stanisław Gurba – mgr fizyki (poprzedni dyrektor szkoły),
p. Stanisław Gronek – mgr kultury fizycznej,
p. Urszula Michalik – mgr kultury fizycznej,
p. Mirosław Kałaska – mgr techniki specjalność informatyka
ks. Bogdan Fedorowicz – duchowy przewodnik młodzieży.

10 września 1997 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. wiceminister MEN p. Danuta Grabowska, dyrektorzy departamentów MEN p. J. Strączyńska i p. W. Górczyński, kurator z KO w Siedlcach p. S. Kielak, poseł na Sejm RP p. Ryszard Smolarek, dyrektor BDK p. Stanisława Prządka.

„Po uroczystościach rozpoczęła się żmudna, codzienna praca, która z czasem zaczęła przynosić coraz bardziej widoczne efekty w postaci naboru do kolejnych klas. Staraliśmy się, wspólnie z kadrą pedagogiczną, dbać o to, aby absolwenci szkół podstawowych, a później gimnazjów, z Łaskarzewa i okolic, zechcieli podejmować naukę w naszym Liceum. Naszym celem było stworzenie szkoły dobrej i przyjaznej uczniom. Szkoły środowiskowej, a jednocześnie szkoły, która nie będzie zaściankowa”.

W dalszej części wypowiedzi p. Kopik nawiązała do wielkiego wysiłku, jakim była rozbudowa szkoły, w efekcie której, 20 listopada 1999 roku została oddana do użytku dolna kondygnacja w nowo dobudowanym skrzydle. Wyraziła wdzięczność ówczesnym władzom samorządowym, na czele z burmistrzem W. Larkiewiczem i przewodniczącym Rady J. Tomalą, za podjęcie trudu rozbudowy i systematyczne działania na rzecz poprawy warunków nauki młodzieży. Podziękowała Wspólnocie Gruntowej z Łaskarzewa, która wsparła inwestycję kwotą 150 000 zł, a także rodzicom, którzy „okazali się niezawodni, zwłaszcza Radzie Rodziców, która chętnie organizowała różne przedsięwzięcia dla pozyskania środków. Przeprowadzana była nawet zbiórka wśród mieszkańców Łaskarzewa. Pomagali również sponsorzy. Dzięki tym wszystkim staraniom można było nie tylko budować nowe skrzydło, ale też remontować starą część szkoły”.

To wówczas, 20 listopada 1999 roku całemu Zespołowi Szkół nr 1 w Łaskarzewie, w którego skład weszły: Szkoła Podstawowa nr 1, Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcące, nadano imię Szarych Szeregów i wręczono nowy sztandar. Ten dzień jest obchodzony każdego roku jako Święto Szkoły.

„Górne kondygnacje nowego budynku zostały oddane do użytku 12 czerwca 2002 r., już za kadencji kolejnej Rady i burmistrza Waldemara Trzaskowskiego, którzy także mają swój wkład w rozbudowę szkoły. Zwieńczeniem dzieła jest wykonana w ostatnim czasie termomodernizacja budynku szkolnego. Jest ona zasługą Pani burmistrz Lidii Sopel-Serei i obecnej Rady Miasta. Teraz nasza szkoła prezentuje się ładnie także z zewnątrz”.

W swojej wypowiedzi p. Kopik dużo miejsca poświęciła uczniom. Mówiąc o sukcesach, podkreśliła, że łaskarzewskie LO ukończyło już ponad 500 absolwentów, wielu z sukcesami – tu padło nazwisko Pawła Majewskiego, zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż Prasowy za pracę „Nie ma wolności bez solidarności”. Dziś Paweł Majewski, absolwent dziennikarstwa, pracuje w jednej z gazet ogólnopolskich. Następnie p. Kopik wymieniła nazwiska najlepszych uczniów w minionych latach, stypendystów Stypendium Prezesa Rady Ministrów:
Marta Kusak – 2000/2001 i 2002/2003 – absolwentka filologii polskiej,
Żaneta Urawska – 2001/2002 – absolwentka prawa,
Monika Wichowska – 2003/2004 – absolwentka biotechnologii,
Magdalena Józwicka – 2005/2006 – absolwentka pedagogiki specjalnej,
Filip Rutkowski – 2006/2007 – student prawa UW,
Mateusz Jasiński – 2007/2008 – student Politechniki Warszawskiej,
Marta Bednarczyk – 2010/2011 i 2011/2012 – kontynuuje edukację na kierunku operator filmowy.

Dalej p. Kopik mówiła:
„Dziś, z perspektywy lat, jestem jeszcze bardziej przekonana, iż decyzja o powołaniu Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie była jak najbardziej słuszna. Świadczą o tym dobitnie jej absolwenci. Wielu z nich przynosi chlubę zarówno szkole, jak i miastu. Możemy być z nich dumni. Udowodniliśmy, my nauczyciele, ale przede wszystkim oni – nasi uczniowie, że w małym liceum, w niewielkim mieście można zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwolą z powodzeniem studiować na prestiżowych uczelniach”.

„Szkoła nadal jest potrzebna lokalnej społeczności. Młodzież chce się tu uczyć. Dobrym pomysłem kolejnych władz szkoły, przy życzliwym wsparciu władz samorządowych, Pani burmistrz, było utworzenie w ubiegłym roku szkolnym klasy mundurowej”.

Na zakończenie Pani Halina Kopik złożyła życzenia obecnej dyrekcji, koleżankom i kolegom nauczycielom, również sobie samej – dalszego rozwoju liceum i kolejnych jubileuszy. Podziękowała pani burmistrz Lidii Sopel-Serei za troskę o naszą szkołę, a panu burmistrzowi Larkiewiczowi, raz jeszcze za zaangażowanie w utworzenie LO w Łaskarzewie.

Opracowanie: terek, ze wsparciem Naczelnego

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów