W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę…

Święta Bożego Narodzenia, to według sondażu najmłodszych – najpiękniejsze święta. Kojarzone są z kolorową rozświetloną choinką i znajdującymi się przy niej prezentami.

Obchodzone są na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej jest to święto katolickie i według kalendarza gregoriańskiego obchodzone 25 grudnia.
Prawosławni posługujący się kalendarzem juliańskim, obchodzą to święto w styczniu.

Święto to jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Początki jego świętowania sięgają III wieku naszej ery, chociaż dokładna data nie jest jednoznaczna. Dzień 25 grudnia był uważany za dzień szczególny również w tradycjach pogańskich np. w starożytnym Rzymie w tym dniu czczone było bóstwo słońca.

Niezależnie od swojej genezy jest to święto bardzo popularne i powszechnie lubiane, nawet wśród mniejszości wyznaniowych w Polsce. Święta Bożego narodzenia mają w Polsce bardzo długą tradycję, na którą składa się mnóstwo zwyczajów.

Świętowanie Bożego Narodzenia poprzedzone jest odbywającą się 24 grudnia Wigilią.
Nazwa „Wigilia” pochodzi z łaciny i oznacza czuwanie, bezsenność, straż, wartę. Przyjęta przez Kościół katolicki, określa również dzień poprzedzający Boże Narodzenie oraz przeddzień innych świąt.

Punktem kulminacyjnym Wigilii jest uroczysta kolacja – wieczerza, tradycyjnie spożywana w gronie rodziny i przyjaciół. Rozpoczynamy ją w chwili ukazania się na niebie pierwszej gwiazdki. Wypatrywanie jej jest najczęściej zadaniem najmłodszych domowników. Jest to zwyczaj głęboko w nas zakorzeniony, upamiętniający gwiazdę betlejemską, która ukazała Mędrcom – Trzem Królom oraz pasterzom, drogę do stajenki, miejsca narodzenia Jezusa.

Ozdobna gwiazda często znajduje się na czubku choinki – symbolu wiecznego życia.

Wigilijna kolacja podawana jest na stole pokrytym siankiem i śnieżnobiałym obrusem, pięknie ozdobionym stroikiem i świecami. Wieczerza składa się z tradycyjnych elementów, takich jak wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, obdarowywanie się prezentami, spożywanie postnych potraw (dwunastu), śpiewanie kolęd.
Powszechny jest również zwyczaj pozostawiania przy stole pustego miejsca dla przygodnego gościa, które symbolizuje również tych bliskich, którzy nie mogą Wigilii spędzić z nami.
Po wspólnej kolacji wierni udają się na Pasterkę, specjalną mszę odprawianą o północy.

Do Świąt Bożego Narodzenia wszyscy przygotowują się wyjątkowo starannie.

Dzieci w szkole też się do nich odpowiednio przygotowały; poznały związane z nimi tradycje, ozdobiły sale lekcyjne stroikami, wykonały piękne prace plastyczne o tematyce świątecznej, zimowej, ulepiły mikołaje z masy solnej, ubrały choinki w kolorowe bombki, malowane na drewnie aniołki, własnoręcznie wykonane łańcuchy i różne ozdoby. W klasach odbywają się spotkania wigilijne.

Duchowo wciąż się przygotowują do przeżyć związanych z obchodami Bożego Narodzenia. Poznając historie bohaterów lektur, czytanek, rozwijają swoją wrażliwość, uczą się właściwych reakcji na różne życiowe trudności, z którymi trzeba sobie w życiu radzić. A przede wszystkim uczą się miłości do ludzi i zwierząt.

Latającym zwierzętom (które wraz z innymi zwierzętami, podobno w noc wigilijną przemówią ludzkim głosem) dzieci przygotowały karmniki, do których systematycznie dosypują ich ulubiony pokarm (pestki dyni, słonecznika, siemię lniane, rodzynki, jarzębinkę i ziarna zbóż). Na drzewkach wieszają słoninkę.

Budynek Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie „przed chwilą” ocieplony, pięknie otynkowany i pomalowany, również sprawia wrażenie gotowego do świętowania.

Zatem… jesteśmy już gotowi do refleksji nad cudem, jaki wydarzył się w grudniową noc w Betlejem, a także osobistego doświadczenia jego mocy w codziennym życiu…

I nucąc „Błękitną Kolędę” J. Pietrzyckiego czekamy na Boże Narodzenie ’2012.

„Ktoś miłowany tu przyjdzie
Dobre obejmą nas ręce
I będą nasze uśmiechy
Srebrnym błękitem dziecięce
Wszystko ku nam się przybliży
I w zachwyceniu ukaże
Dawno zgubione radości,
Imiona nasze i twarze”

Anna Paśnicka, wych. klasy 3”a” Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

3 komentarze do “W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę…”

  1. małgosia napisał(a):
    23 grudnia 2012 godz. 23:45

    To było super!:)

  2. KAK napisał(a):
    25 grudnia 2012 godz. 10:26

    Piękne refleksyjne słowa.
    Proponuję dodać kolędę. Z. Preisnera. Kolędę dla nieobecnych.

  3. Autorka tekstu napisał(a):
    25 grudnia 2012 godz. 20:10

Jakość powietrza

Kalendarz

grudzień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów