Święto 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej

DSC01315W niedzielę 21 kwietnia 2013 r. – już drugi raz w Łaskarzewie – odbyło się Święto 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej.

Organizatorem Święta było Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Wrzesień 39” i Burmistrz Łaskarzewa, ze wsparciem ze strony Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej. Przybyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie oraz Stowarzyszenia Pamięci VII Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego z Mińska Maz.

Program Święta był zbliżony do ubiegłorocznego – rozpoczęło się przemarszem spod Strażnicy OSP do Kościoła Parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Św. Łaskarzewie. Na czele kolumny maszerowała Orkiestra Strażacka, za nią podążały poszczególne pododdziały i poczty sztandarowe: grupa rekonstrukcyjna, składająca się z żołnierzy SRH „Wrzesień 39” i przedstawicieli 1 PSK i VII Pułku Ułanów oraz strażacy i uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 i Nr 2.

Homilię podczas Mszy Św. wygłosił ks. proboszcz Edmund Szarek. Podkreślił w niej olbrzymia wagę, jaką dla normalnego rozwoju każdego społeczeństwa ma kultywowanie pamięci i podtrzymywanie historii narodowej. Powitał gości z władz samorządowych i państwowych – Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, Starostę Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, Burmistrza Miasta L. Sopel-Sereję, Wójta Gminy p. Hannę Cichecką oraz przedstawicieli Rad Miasta i Gminy, pracowników Urzędów oraz wszystkich zgromadzonych na uroczystości.

Po mszy pododdziały i goście przeszli pod Urząd Miasta, gdzie wystawiona została warta honorowa i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Obrońców Miasta we wrześniu 1939. P. Burmistrz wygłosiła przemówienie okolicznościowe, głos zabrali także poseł G. Woźniak, Starosta M. Chciałowski i proboszcz E. Szarek.

Ostatnim punktem Święta była prezentacja uzbrojenia i wyposażenia oddziałów piechoty WP z okresu II. RP. Była to broń członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, którzy są w posiadaniu nie tylko kopii ale także jej egzemplarzy oryginalnych. W międzyczasie, członkowie SRH „Wrzesień 39” mieli możliwość zwiedzić Muzeum Parafialne, po którym oprowadzani byli przez p. M. Żabczyńskiego.

Sprawdziły się więc nadzieje sprzed roku – Święto Pułkowe zawitało do Łaskarzewa na stałe. Kto wie, być może niedługo obejrzymy także rekonstrukcję obrony Łaskarzewa?
Niestety, moją relację muszę zakończyć smutną refleksją: dlaczego na niedzielnym Święcie Pułkowym zabrakło… mieszkańców Łaskarzewa?

Opracowanie: Naczelny
(relacja ubiegłoroczna, wraz z krótkim rysem dziejów 44 PP tutaj)

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

4 komentarze do “Święto 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej”

  1. mieszkanka napisał(a):
    28 kwietnia 2013 godz. 15:56

    To było święto oficjeli my KŁaskarzewiacy nie mamy z cogo się ciszyć

  2. Mokka napisał(a):
    29 kwietnia 2013 godz. 18:41

    Mnie specjalnie wojskowość nie interesuje, ale szkoda, że nie było więcej ludzi. Staram się minimalizować swoje uczestnictwo w pochodach, przemówieniach, składaniu wieńców do dni 17.09, 11.11 i 3.05.
    Jednak tu żałuję, że nie poszłam i nie pociągnęłam za sobą krewnych i znajomych.

    Mieszkanko, przestań pisać bzdury, a jak już je piszesz, to zlituj się: są przecinki, kropki, odpowiednie litery, mieszkańców miast pisze się małą literą, nie ma Kłaskarzewa, nie wiem, co to jest „cogo” ani „ciszyć” i nie mam ochoty się domyślać. Wstyd wysłać taki niepoprawiony tekst, na miasto w szlafroku, papilotach i pantoflach wychodzisz? A może nieumyta?

  3. mieszkanka napisał(a):
    7 maja 2013 godz. 18:54

    Uczył Marcin ,Marcina.

  4. Mokka napisał(a):
    7 maja 2013 godz. 22:05

    O, dzięki za wielką literę i kropkę. W tym wypadku przecinek to już niepotrzebny zbytek.
    Co do uczenia, „Marcinie”: na dziewięć linijek zrobiłam jeden błąd, nie rozdzielając przedostatniego zdania w ten sposób: „Wstyd wysłać taki niepoprawiony tekst; na miasto w szlafroku, papilotach i pantoflach wychodzisz?” Albo tak: „Wstyd wysłać taki niepoprawiony tekst! Na miasto w szlafroku, papilotach i pantoflach wychodzisz?”
    To jest jednak błąd stylistyczny. U Ciebie natomiast było ewidentne niechlujstwo. Na jedną linijkę są trzy błędy ortograficzne i cztery interpunkcyjne.

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2013
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum artykułów