Sztuka recytacji nie jest łatwa!

konkurs13-05-2013-I-III(1)Ukazywanie piękna poezji i literatury oraz uroku czystego brzmienia naszego ojczystego języka, to jeden z wielu celów nauczania dzieci w szkole…

13 maja 2013 roku w Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie odbyły się eliminacje do XXX Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego, którego finał nastąpi w Siedlcach. W konkursie wzięło udział 20 uczniów klas I-III i 16 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie jak najpiękniej wyrecytować wybrany przez siebie wiersz i tak samo powiedzieć fragment prozy dowolnych autorów (przy spełnieniu podstawowych wymogów: utwory powinny odpowiadać wiekowi i płci wykonawcy, a łączny czas ich wykonania nie mógł przekraczać 5 minut).

Komisja Konkursowa przy ocenie uczestników brała pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

W grupie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 w Łaskarzewie czołowe miejsca zdobyli:

1 miejsce
– Alicja Gromadzka (ucz. kl. 3 „a”),
2 miejsce
– Kamila Figielska (ucz. kl. 2 „b”),
3 miejsce
– Natalia Urawska (ucz. kl. 3 „b”).

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Łukasz Kawecki, Zosia Wójcik, Wiktoria Majsterek, Julia Płatek i Małgosia Laskowska.

W kategorii klas IV-VI najlepiej zaprezentowali się:

1 miejsce
– Gabriela Dąbrowska (ucz. kl. 6 „a”),
2 miejsce
– Natalia Bożek (ucz. kl. 4 „a”),
3 miejsce
– Marieta Laskowska (ucz. kl. 6 „b”).

Wyróżnieni zostali: Jonasz Jóźwicki, Ula Gąska i Kasia Sierańska.

Kolejny etap konkursu odbędzie się 15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w naszym mieście, która wytypuje spośród obydwu szkół po dwóch recytatorów w każdej grupie wiekowej do udziału w eliminacjach powiatowych (21 maja). Sam finał konkursu nastąpi 5 czerwca w Siedlcach. [od redakcji: o dalszych etapach konkursu napiszemy w następnej relacji]

Drogi do poznania swoich talentów bywają różne. Wystąpienie w konkursie jest jedną z nich. Sam udział nie zawsze kończy się sukcesem, ale zawsze warto spróbować swoich sił i sprawdzić swoje możliwości. Uczestniczenie jest bogatym doświadczeniem i lekcją, z której wypływająca nauka pozwoli śmielej wykonać kolejny krok do przodu.

Taką też drogę pokonywała znana w naszej szkole z różnych osiągnięć uczennica kl. III „b” gimnazjum Kasia Wielondek, m.in. „dzisiejsza” laureatka ogólnopolskiego konkursu krasomówczego, a wcześniej – finalistka konkursów recytatorskich i poetyckich (już w kl. 3 szk. podst. zajęła czołową pozycję w Polsce za napisany przez siebie wiersz o swoich domowych kwiatach). Kasia jest jak najbardziej godnym „przykładem” możliwości osiągania sukcesów, nie tylko dzięki swej inteligencji, ale i systematyczności w nauce, pracowitości, chęci brania udziału we wszelkich projektach szkolnych i pozaszkolnych, a przy tym pełnej pokory i skromności.

Wnioski nasuwają się same; trzeba pokonywać swoją nieśmiałość i lęk przy każdej okazji. Wytrwałość na pewno poskutkuje sukcesami w pracy nad sobą. A tej nigdy za wiele…
Siłę do działania można znaleźć w poezji i literaturze, wystarczy się na nie otworzyć. Jako nauczycielka, od lat zachęcam uczniów do poszukiwania wszelkich inspiracji właśnie tam.

Opracowała: Anna Paśnicka

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

6 komentarzy do “Sztuka recytacji nie jest łatwa!”

  1. A.P. napisał(a):
    17 maja 2013 godz. 21:28

    Kolejny etap konkursu w MBP wyłonił już najlepszych. 21 maja z naszej szkoły do Garwolina pojadą – Alicja Gromadzka (IIIa) i Natalia Bożek (IVa). Gratulacje!

  2. KW napisał(a):
    17 maja 2013 godz. 23:45

    Oczywiście gratulacje dla recytatorów, ale jakże ważne jest wspomnienie o autorce tego tekstu.

    Nauczanie początkowe to nie tylko poznawanie literek i cyferek. Jest to dużo ważniejszy okres w życiu. To, w jaki sposób przebiegł ten proces, żutuje na przyszłość. Odpowiednie osoby w odpowiednim czasie potrafią wiele zdziałać. P. Anna Paśnicka doskonale wykonuje swoją pracę. Cieszę się, że była moją wychowawczynią. Dzięki niej zrozumiałam, że warto rozwijać swoje pasje, pracować, szanować innych, dbać o język i kulturę oraz cieszyć się tym, co przynosi nam los. Jest to barwna osoba, która wiele zrobiła i robi dla dzieci. Efekty są widoczne. Konkursy są przygodą i nowym doświadczeniem. Zawsze warto próbować. Bardzo miło wspominam te trzy lata, kiedy to Pani była moją nauczycielką. To takie moje odczucia, lecz jestem pewna, że większość pani wychowanków oraz inne osoby twierdzą podobnie.

    I jeszcze raz gratulacje dla wszystkich recytujących!!!

  3. eryk napisał(a):
    20 maja 2013 godz. 00:19

    Dodałem brakujące zdjęcia uczestników z klas 4-6.
    Pozdrawiam, Naczelny

  4. A.P. napisał(a):
    21 maja 2013 godz. 00:29

    Do KW
    Kasiu, dziękuję Ci za bardzo miłe słowa 🙂
    Jestem szczęściarą, bo praca z dziećmi jest moją pasją i trafiają do mnie takie diamenty jak Ty. Trzymam kciuki za trafność wszelkich Twoich życiowych wyborów 🙂 Wszystkiego najlepszego, Kasiu!

  5. Aneta Wójcik napisał(a):
    23 maja 2013 godz. 20:10

    Jak przebiegły wczorajsze eliminacje w Garwolinie?
    Jak wrażenia uczestniczek i „trenerki”, którą od lat podziwiam za talent pedagogiczny i cudowny uśmiech. Paniu Aniu, pamiętam naszą rozmowę z mroźnego styczna 2002 roku.

    A przy okazji chwalenia ciała pedagogicznego chcę wspomnieć o najlepszej za moich czasów nauczycielce – pani Jolancie Rutkowskiej, która prowadziła kółko biologiczno-chemiczne.
    Z pozdrowieniami,
    Aneta Wójcik

  6. A.P. napisał(a):
    27 maja 2013 godz. 23:06

    Eliminacje w Garwolinie dały młodziutkim uczestniczkom wiele emocji oraz wzbogaciły je w nowe doświadczenia. Dziewczynki zaprezentowały się pięknie. Natalka Bożek otrzymała wyróżnienie, a Ala Gromadzka – miłe wspomnienia. Recytatorki wróciły z kolejnego etapu konkursu (w Garwolinie) pełne wrażeń i zapału do dalszej pracy nad recytacją, kóra łatwą sztuką nie jest.

    Wszyscy będą mogli podziwiać ich talent, bo zaprezentują swoje umiejętności recytatorskie na Pikniku Rodzinnym, który odbędzie się 1 czerwca w Alejkach i na który w imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1, Nauczycieli i Rodziców serdecznie zapraszam 🙂

    P.S. Anetko, dziękuję za miłe słowa. Szczegółów naszej rozmowy nie pamiętam, ale zapewne dotyczyła uznania dla Twoich sukcesów w nauce – na każdym jej etapie, nieprzeciętnych zdolności i wielkiej pracowitości. Każda rozmowa z Tobą jest przyjemnością. Pozdrawiam Cię serdecznie, Anna Paśnicka.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2013
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów