Wieści z Portalu Samorządowego

z-portalu-samorzadowego-10-2013Przedstawiam Państwu kolejny przegląd interesujących artykułów z „Portalu Samorządowego”. Dotyczą one spraw gospodarki odpadami, jest to bowiem problem ciągle aktualny a przed nami jeszcze daleka droga wdrażania „śmieciowej rewolucji”. Teraz, po ponad trzech miesiącach obowiązywania nowych uregulowań, można pokusić się na pierwsze podsumowania i analizy. Można ocenić, które pomysły nowego modelu gospodarowania odpadami okazały się udane, a które – wymagają poprawek.

Śmieciowa fikcja

Nowa ustawa śmieciowa działa już prawie kwartał. Inspektorzy ochrony środowiska od kilku tygodni jeżdżą po Polsce i sprawdzają, jak samorządy wywiązują się ze swoich obowiązków. Pierwsze kontrole przeprowadzone przez inspektorów już pokazują, że nie wszędzie system funkcjonuje prawidłowo. Narzekają też mieszkańcy, głównie na terminowość wywozu śmieci i wysokość opłat.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/smieciowa-fikcja,53108.html

Mamy kłopoty z poprawną segregacją śmieci

Czy Polacy rzeczywiście potrafią prawidłowo segregować śmieci? Dwa miesiące po wejściu w życie ustawy śmieciowej, 89 proc. Polaków twierdzi, że segreguje śmieci. Aż 80 proc. deklaruje, że potrafi to robić. Niestety, bardzo często są to jedynie deklaracje. Co gorsza, że w wielu przypadkach nowy system zniechęca do systematycznego sortowania odpadów. Konieczne jest zdecydowane wsparcie działalności edukacyjnej.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/mamy-klopoty-z-poprawna-segregacja-smieci,52322.html

Ustawa śmieciowa dała po kieszeni

Prawie 70 proc. mieszkańców woj. śląskiego płaci więcej za śmieci po wprowadzeniu ustawy śmieciowej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla „Dziennika Zachodniego” oraz programu „Trudny Rynek” w TVP Katowice.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ustawa-smieciowa-dala-po-kieszeni,52235.html

Jak zachęcić do segregacji odpadów? – przewodnik dla gmin

Bez wyjaśnienia mieszkańcom zasad prawidłowej segregacji nie będzie możliwe osiągnięcie przez gminę zgodnego z unijnymi wymogami poziomu segregacji i odzysku surowców wtórnych. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi wymaga zmiany zachowań społecznych wielu Polaków. Ministerstwo Środowiska przygotowało przewodnik, w którym podpowiada jak zaangażować mieszkańców w segregowanie odpadów. Przewodnik przeznaczony jest dla urzędników gminnych odpowiedzialnych za działania komunikacyjne związane z nowym systemem gospodarowania odpadami.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jak-zachecic-do-segregacji-odpadow-8211-przewodnik-dla-gmin,52894.html

Rozpoczęto budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy

Budowę spalarni odpadów oficjalnie rozpoczęto w poniedziałek w Bydgoszczy. Warta ponad 130 mln euro instalacja powstanie do września 2015 roku i przerabiać będzie na prąd i ciepło 180 tys. ton odpadów. Dzięki inwestycji samorządy deklarujące chęć udziału w projekcie spełnią wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych, unikając tym samym kar za niedostosowanie systemu gospodarki odpadami do norm unijnych.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/rozpoczeto-budowe-spalarni-odpadow-w-bydgoszczy,53053.html

Obniżcie im diety o połowę

Trzej radni miasta Brzeg złożyli projekty uchwał w sprawie obniżenia o połowę diet radnych i pensji burmistrza. Zdaniem radnych taka decyzja ma przynieść oszczędności na pokrycie strat w budżecie miasta wynikających z wyższego od opłat mieszkańców kosztu odbioru śmieci.

http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/obnizcie-im-diety-o-polowe,53045.html

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

4 komentarze do “Wieści z Portalu Samorządowego”

  1. mieszkaniec napisał(a):
    9 października 2013 godz. 12:32

    Wprowadzenie ustawy napewno nie zmienila na lepsze sytuacji smieciowej w Laskarzewie.Doszly problemy takie jak np.-nie dostarczaja workow”brazowych” dla „biodegradacji”,nie zabieraja/ pojedynczych/opakowan plastikowych-pojemnikow,worki na smiecie zostawiaja byle gdzie-np.przed brama.Nic dziwnego,ze niektorzy/niekulturalni/ mieszkancy te pojedyncze rzeczy wyrzucaja przy okazji do lasu.Skladowisko w „dworskiej” odlegle i nie podrodze,a zbieranie takich smieci na podworku -zeby wywiezc,moze trawac i caly rok.W okol Laskarzewa napewno w lasach nie ubylo smieci,wrecz odwrotnie.Przy ul.Garwolinskiej-do Izdebna,przy drodze do Helenowa,no i za Switem i wokol cmentarza.Tam leza cale worki zawiazane smieci.Do lasu strach wejsc.Moze wiecej uswiadomienia ludzi i przekonania,ze i tak musza zaplacic okreslone stawki.

  2. Mieszkaniec napisał(a):
    9 października 2013 godz. 16:07

    Jednym z niewielu atutów naszej miejscowości są lasy wchodzące wprost do miasteczka. A jak one wyglądają lepiej nie mówić. Tych śmieci wyrzuconych wprost do lasu nie przywozi nikt obcy – to my mieszkańcy to robimy – to jest świadectwo naszej kultury!

  3. Mieszkaniec II napisał(a):
    9 października 2013 godz. 21:06

    http://www.mos.gov.pl/g2/big/2013_09/5997cd79444d17728655749f8ebb297f.pdf
    Treść tego PDF – u po wydrukowanie powinna być udostępniania mieszkańcom.

  4. mieszkaniec napisał(a):
    12 października 2013 godz. 19:42

    Jedno mozna powiedziec.Na zmianach zyskala firma.Robote za robotnikow robia mieszkancy-segregowanie.W zamian mamy bledne kolo,posrednika-U.M.ktory prawie nic nie moze.Zaklad dyktuje warunki,odbiera to co chce i jak chce,nasz obowiazek to placic.Smiecie ogolne kiedys placone od worka-pojemnika,dzis mozesz ich zbierac przez kwartal a i tak placisz za kazdy miesiac.Niektore smieci,ktore kiedys byly odbierane w pojemniku ogolnym,teraz ich zbieraj-pojemniki,miski i wiaderka plastikowe,metalowe itp gdzies ich na swoj koszt dodatowy wywozic.Nic dziwnego ze wyrzucane sa przy okazji do lasu.Nalezy sie zastanowic i wprowadzic poprawki do umowy,inaczej smiecie nas zasypia i szczury zjedza.

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2013
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów