Sprzątanie starych łaskarzewskich nekropolii

DSC09901W poniedziałek 10 listopada 2014 r. w Łaskarzewie miało miejsce interesujące wydarzenie. Grupa woluntariuszy – prawie 30 osób – przeprowadziła sprzątanie starych łaskarzewskich nekropolii. Sprzątanie rozpoczęło się na cmentarzu żydowskim, tzw. kirkucie na Działkach a zakończone zostało pracami porządkowymi na starym cmentarzu „na Gorczycewie”, położonym po wschodniej stronie Promnika.

Akcję tę przeprowadzili wspólnie harcerze – Skauci Europy z 1. Drużyny Łaskarzewskiej (ze swoim szczepowym Erykiem Laskowskim) i 1. Drużyny Pilawskiej z drużynowym Krzysztofem Żochowskim, członkowie żydowskiej organizacji młodzieżowej ZOOM oraz przedstawiciele Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy na czele z p. Agnieszką Nieradko oraz wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Woli Rowskiej, którymi opiekował się wychowawca p. Mateusz Winek. Wsparcia udzielili im także woluntariusze – osoby prywatne z Łaskarzewa.

Pomysł sprzątania cmentarzy narodził się latem 2013 roku podczas prac poszukiwawczych mogił dwóch Żydów, poległych razem z rodziną Proczków w Kolonii Dąbrowa. Członkowie Komisji Rabinicznej, którzy odwiedzili wówczas Łaskarzew i kirkut, wspólnie z Michałem Bożkiem i kilkoma innymi osobami, uznali że stan tego cmentarza wymaga pilnego działania. W trakcie dyskusji pojawił się pomysł, żeby przy okazji prac porządkowych udać się także na stary cmentarz katolicki „na Gorczycewie”. Niestety, jesienią 2013 r. tych zamierzeń nie udało się przeprowadzić. Jednak organizatorzy o pomyśle nie zapomnieli i przy najbliższej okazji sprzątanie udało się sfinalizować tej jesieni.

Na początki listopada z oficjalną prośbą do Urzędu Miasta w Łaskarzewie o o udostępnienie cmentarza wystąpił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Prośba zyskała akceptację – a co więcej, Urząd Miasta postanowił wesprzeć ją przysyłając pracownika Gospodarki Komunalnej z podkaszarką spalinową. Pozwoliło to bez wątpienia poszerzyć zakres prowadzonych prac. Zgody na sprzątanie cmentarza na Gorczycewie udzieliła natomiast Wspólnota Gruntowa.

Prace porządkowe zaczęły się tuż po godzinie 1000 w poniedziałek. Pierwotny plan zakładał, że poświęcimy po 1,5h na każdy z cmentarzy. Jednak zapał uczestników był tak duży, że prace trwały prawie 5 godzin – do ok. 1500. Oczywiście, pozostało jeszcze dużo do zrobienia, ale wygląd tych miejsc znacznie się poprawił. A przede wszystkim – zniknęły śmiecie i chaszcze.

Poniedziałkowe sprzątanie cmentarzy w Łaskarzewie miało także wymiar edukacyjno-wychowawczy. Po zakończeniu prac uczestnicy zebrali się w sali katechetycznej, gdzie oczekiwał ich poczęstunek przygotowany przez rodziców łaskarzewskich harcerzy. Były pyszne ciasta – wypieki domowe, a przede wszystkim doskonały bigos. Spotkanie było okazją do rozmów i wzajemnego poznania się młodzieży polskiej i żydowskiej.

Pani Agnieszka Nieradko zaprezentowała prace Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Celem prac tego ciała, działającego przy Naczelnym Rabinie Polski, jest poszukiwanie i utrwalanie miejsc pochówku Żydów; w większości są to miejsca kaźni z czasów Holocaustu. Na zakończenie spotkania, p. Eryk Laskowski przedstawił w skrócie akcję poszukiwana starych mogił z okresu I Wojny Światowej, którą przeprowadziło Koło PTTK w wakacje tego roku.

W trakcie rozmów i dyskusji zastanawialiśmy się także nad przyszłością obu starych łaskarzewskich nekropolii. Poniedziałkowa akcja była bardzo udana, ale było to działanie jednorazowe. Trzeba zastanowić się wspólnie, kto i na jakiej zasadzie mógłby objąć stałą i systematyczną opieką oba te miejsca, tak istotne dla historii naszego miasta.

Opracowanie: Naczelny

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów